"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.


 

POLECANE
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu z ostatniej chwili
Zełenski składa propozycję Putinowi ws. rozejmu

Jeśli rozejm wielkanocny stanie się faktem, Ukraina proponuje, by trwał nie tylko do niedzieli, a został przedłużony – napisał na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Rosję rozejmu z okazji Wielkanocy, który ma obowiązywać przez 30 godzin od sobotniego popołudnia.

Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o ciemnych chmurach nad Polską Wiadomości
Prezes PiS złożył życzenia na Wielkanoc. Mówił także o "ciemnych chmurach nad Polską"

Wesołych świąt, wielkiego szczęścia, wszystkiego co dobre – życzył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że obecnie nad Polską mamy ciemne chmury i trudny czas, dlatego życzy każdemu z osobna i wszystkim naraz, by ten czas się skończył.

Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

REKLAMA

"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe