"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.


 

POLECANE
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest zdolność koalicyjna? z ostatniej chwili
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest "zdolność koalicyjna"?

Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal - ocenił w piątek poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną poseł PiS odpowiedział, że „nie ma takiego tematu”.

Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA

„11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA” – ocenił prezydent elekt Karol Nawrocki w mijającą w piątek 82. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej. „Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców” – dodał.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Mieszkańcy Wrocławia muszą przygotować się na poważne utrudnienia w rejonie mostu Grunwaldzkiego. Od soboty, 12 lipca, zmienia się organizacja ruchu — zarówno dla samochodów, jak i dla autobusów oraz tramwajów. Powodem jest awaria magistrali wodociągowej znajdującej się kilka metrów pod ziemią.

„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu tylko u nas
„Czas na ekshumacje i potępienie banderyzmu”. Dziś rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu

– Trzeba doprowadzić do penalizacji banderyzmu oraz kontynuować wywieranie nacisków na władze Ukrainy, żeby pozwoliły nam godnie pochować naszych rodaków. Na kłamstwie i przemilczeniu nigdy nie zbudujemy dobrych relacji – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Paweł Zdziarski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota i pamięć”, autor książek o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu.

Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji z ostatniej chwili
Trump zapowiada ważne oświadczenie ws. Rosji

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że zawarto umowę, na mocy której Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie uzbrojenie poprzez NATO, a Sojusz płaci za to uzbrojenie. Dodał, że w poniedziałek będzie miał „ważne oświadczenie” dotyczące Rosji.

11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump–Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

REKLAMA

"Bezpłodne łono Europy" – Najnowszy numer Tygodnika Solidarność

W tym tygodniu polecamy państwu lekturę skłaniającą do refleksji nad pytaniem: dlaczego Zachód wymiera, a w naszej cywilizacji rodzi się coraz mniej dzieci? Kryzys demograficzny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Stary Kontynent. Czy Europa przetrwa tę próbę?
"Bezpłodne łono Europy" - okładka nr 51 Tygodnika Solidarność / fot. TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Dlaczego Polacy nie chcą dzieci?

Zdaniem Rafała Wosia, obywatele naszego kraju "boją się mieć dzieci, bo zbyt wysoko stawiają sobie poprzeczkę"

–  Wmówiono im (a oni uwierzyli), że dziecko musi mieć „życie lepsze od nich samych”. Wiedząc, że temu zadaniu nie podołają, sami się ograniczają. Wybierają jedno lub dwójkę zamiast spłodzić trójkę albo czwórkę. Czasem nie chcą w ogóle się rozmnażać, nie będąc pewnym, czy podołają zadaniu – piszę w swoim felietonie Rafał Woś.

Europa się wyludnia

"Europa ucieka od istnienia" – to tytuł głównego tekstu otwierającego serię tekstów demograficznych. Jego autorem jest Łukasz Sakowski, który wydał ostatnio książkę "Jałowe łono Europy".

– Dzisiejsi młodzi Europejczycy wyjątkowo często nie mają dzieci wcale – zwraca uwagę Sakowski. – W przyszłości, za kilka dekad, nasz kontynent będzie pełen emerytów niemających własnych dzieci ani wnuków. To przepis na istną zapaść w relacjach międzypokoleniowych i na ostry konflikt pokoleń, a tym samym chaos wewnętrzny – twierdzi autor.

Katarzyna Kasjanowicz w "Strefie wolnej... od wolności" przekonuje z kolei, że "w świecie dobrobytu, zacierania wszelkich granic i nadmiaru bodźców podstawową potrzebą staje się wybór".

– Uciekamy przed: hałasem, zanieczyszczeniami, innymi ludźmi. W „strefach wolnych od” szukamy komfortu i budujemy poczucie sprawczości wraz z przywracaniem granic – twierdzi.

O kosztach jakie niesie ze sobą samotność piszę z kolei Mariusz Staniszewski.

– Samotność jest prawdziwą plagą XXI wieku. Nie wywołuje gwałtownych objawów, zabija powoli, przebierając się w szaty nowoczesności, postępu i nowego pojmowania szczęścia. Wmawia nam, że jest spełnieniem marzeń o nowym wspaniałym świecie. Wielu z nas nawet nie zauważa, jak pod pozorem wygody wpada w jej sidła – przestrzega.

Marcin Darmas zastanawia się natomiast "czy można krytykować schyłkowość liberalnej Europy, nie wpadając jednocześnie w objęcia rosyjskiej propagandy".

– Wielu myślicieli, jak Iwan Kiriejewski albo Aleksander Hercen, uważało, że Europa jest skończona; demaskowali jej burżuazyjność, upadek duchowości, pisali o jej zniedołężnieniu i rozkładzie. Warto przy tym wspomnieć, że ich wizja historii Rosji była zupełnie fantastyczna i nie wytrzymuje krytyki – zwraca uwagę Darmas.

Serię artykułów demograficznych dopełnia tekst Krzysztofa Karnkowskiego "W piekle Joseon nie rodzą się dzieci", który przedstawia smutną rzeczywistość Korei Południowej – państwa, które od wielu lat boryka się z najwyższą liczbą samobójstw, a teraz także z niską liczbą urodzeń.

– W najnowszych dostępnych statystykach współczynnik dzietności w Korei spadł do 0,72, poziomu najniższego na świecie i znacznie poniżej liczby gwarantującej zastępowalność pokoleń, wynoszącej 2,1. Dla porównania w Europie wskaźnik urodzeń wynosił w 2022 roku 1,46, co i tak uznawane jest (słusznie) za wynik dramatycznie niski. Polska ze swoim 1,29 lokuje się tu w unijnym ogonie, lecz i tak jest u nas lepiej niż w bogatszej i wyprzedzającej nas w tylu dziedzinach Korei – pisze autor.

Co jeszcze w numerze?

Dział polityki krajowej otwiera wspomniany Krzysztof Karnkowski ze swoim tekstem o rozliczeniach poprzedniego rządu przez ekipę Donalda Tuska pt. "Między farsą a przemocą".

Rok rządów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi podsumowuje też Karol Gac w felietonie "Stracony czas dla Polski".

– Jeszcze niedawno wielu dostrzegało w Bosaku przyszłego przywódcę polskiej prawicy. Teraz jego kariera weszła w trudny etap. Krętactwo w sprawie studiów na niesławnym Collegium Humanum było tylko zwieńczeniem piętrzących się problemów z wizerunkiem i ideową dezorientacją. Gdyby jednak dokładnie przyjrzeć się jego ścieżce, wewnętrzne rozdarcie między amoralną ambicją a głęboko zakorzenioną uczciwością towarzyszyło politykowi od bardzo dawna – to z kolei fragment tekstu Ludwika Pęzioła pn. "Maestro uników"

Krajobrazowi międzynarodowemu przyjrzał się natomiast Paweł Pietkun: – To, co wydarzyło się w Rumunii, a wcześniej w Gruzji, jest sygnałem ostrzegawczym nie tylko dla Polaków, których w przyszłym roku czekają wybory na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. To ostrzeżenie dla całej Europy, która w obliczu kryzysu okazuje się zbyt słaba, nie tylko żeby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Rosji i Chin, ale również zapanować nad niespójnym systemem prawnym państw członkowskich – alarmuje autor.

"Sytuacja w PKP Cargo zagraża celom UE"

Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym Tygodniku wywiad Konrada Wernickiego z Livią Spera, sekretarz generalną Europejskiej Federacji Pracowników Transportu.

W Tygodniku Solidarność znajdziecie państwo także tekst o postulatach leśniczej Solidarności, która po raz kolejny protestowała w Warszawie; relację Barbary Michałowskiej z ostatniego w tym roku posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale; tekst o kultywowaniu pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, historyczny tekst o Sebastiana Reńcy o wydarzeniach Grudnia '70 i wywiad Bartosza Boruciaka z wokalistą i autorką tekstów Marien.

.... oraz liczne felietony:

"Nowa wojna z rolnikami" – Remigiusz Okraska

"Szkoły prawne szariatu" - Marek Jan Chodakiwicz.

"Pomieszane jest zdrowe" – Jan Wróbel

"Przedkonkurs prezydenckich piękności"  – Monika Małkowska.

"Jacy z nich oprawcy" – Tadeusz Płużański.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe