Niemcy w kropce. Mniej połączeń, coraz wyższe ceny
Według regularnej analizy cen przeprowadzanej przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), bilety na loty tanich przewoźników kosztują średnio od 61 euro (WizzAir) do 115 euro (Eurowings) za przelot w jedną stronę bez bagażu. Dla porównania, w 2022 roku przedział ten wynosił od 58 do 102 euro.
Liczby mówią same za siebie
W lipcu, w badanym tygodniu, z niemieckich lotnisk odbyło się 4260 tanich lotów na 760 trasach. To ogromny spadek w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. Tymczasem w całej Europie liczba tanich lotów przekroczyła poziom sprzed kryzysu o 2%. Ryanair, z 24 tysiącami startów tygodniowo, dominuje na rynku, pozostawiając za sobą EasyJet i WizzAir.
Kluczowe czynniki wzrostu cen
Jednym z powodów jest mniejszy popyt, zwłaszcza na loty krajowe, które „znacząco straciły na znaczeniu”. Spotkania biznesowe, które wcześniej generowały ruch na tych trasach, coraz częściej odbywają się online. Najpopularniejszymi celami podróży z niemieckich lotnisk pozostają Hiszpania i Włochy, a największa liczba lotów obsługiwana jest z Berlina, Düsseldorfu i Kolonii-Bonn. Z badania DLR wynika, że kluczowym czynnikiem wpływającym na ceny jest przede wszystkim termin rezerwacji. Im wcześniej pasażer zarezerwuje lot, tym mniej zapłaci. Przykładowo, średni koszt biletu Eurowings przy rezerwacji na trzy miesiące do przodu wynosi około 73 euro, ale rośnie do 152,40 euro, jeśli lot jest zaplanowany na następny dzień.
- Mateusz Morawiecki stanie na czele europejskiej prawicy? Jest poparcie Giorgii Meloni
- Sprawa adwokata od „trumny na kółkach”. Zadziwiająca decyzja sądu
- Niemieckie media zachwalają niskie ceny gruntów ornych w Polsce
- Gruzja w chaosie. Opozycja: "To zorganizowany terror"
- Komunikat dla mieszkańców Poznania