Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim zawsze jest ciekawa, bo to postać i trochę historyczna, i wciąż bardzo współczesna. Zwłaszcza że wynik wyborów roku 2023 odłożył w czasie zapowiadaną od dawna decyzję „Kaczora” o przejściu na polityczną emeryturę. Mamy więc w „Tygodniku Solidarność” Jarosława snującego plany polityczne na najbliższe czasy. Co zresztą widać także na świetnych zdjęciach naszego fotografa Marcina Żeglińskiego, gdzie na niemłodej przecież twarzy Kaczyńskiego pełza ten dobrze znany figlarny uśmiech niesfornego chłopca, który kombinuje, jak tu znowu coś zmalować. Na przekór swoim adwersarzom.
Po szczegóły zapraszam do nowego „TySola”.
Poza tym – jak zwykle – dużo dobrych tekstów naszych znakomitych autorów.
Mamy mocny segment tekstów o bezpieczeństwie energetycznym Polski. A także o kluczowej roli węgla (zaraz Barbórka!) w tym temacie. Spora część polskiej opinii publicznej już dawno przyjęła na tym polu narzuconą nam z zewnątrz narrację o „trwale nierentownym i brudnym surowcu”. Takie przekonanie jest oczywiście w interesie tych wszystkich, którzy chcą, by duża i szybko rozwijająca się polska gospodarka wyhamowała, uderzając o sztuczną barierę, jaką jest droga energia elektryczna. Taka – pozbawiona własnych surowców – Polska jest też łatwiejsza do rozgrywania. Można jej sprzedawać, co się chce i po jakiej chce się cenie. Nasz węgiel mógłby nas z tej pułapki wyprowadzić, ale do tego potrzeba wybicia się na niezależność myślenia o energetyce. W tym numerze „TS” piszą o tym Stanisław Żaryn, Jakub Pacan i mówi Waldemar Sopata z Solidarności.
Polecam również portret nieoczywisty Ryszarda Petru, który został napisany przez naszego „portrecistę” Ludwika Pęzioła. Najnowsze wydarzenia z kampanii wyborczej na prezydenta RP (która się rozkręca) opisują Mariusz Staniszewski i Krzysztof Karnkowski.
Warto zwrócić uwagę na opowieść Marcina Krzeszowca o tym, skąd się biorą problemy formy Azoty, oraz Marcina Darmasa o francuskich korzenia ideologii woke.
Polecam także teksty naszych felietonistów: Jana Wróbla, Karola Gaca, Czarka Krysztopy czy Profesora Pingwina.
Wywiad z Viki Gabor
Jakby tego było mało, Bartosz Boruciak przepytał wielką gwiazdę młodego polskiego popu Viki Gabor.
Mnóstwo czytania, czytajcie nas więc. A najlepiej prenumerujcie, bo wtedy możemy z większym spokojem planować i tworzyć dla was kolejne numery „TS”.