Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie

W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbędą się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.
Jan Paweł II Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie
Jan Paweł II / wikimedia commons/public_domain/Eric Draper - whitehouse.gov

W 2023 roku  Watykańska Fundacja Jana Pawła II i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie  podpisały list intencyjny z Kościołem i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie – inicjatorem  organizacji podobnego wydarzenia w Wiecznym Mieście. Wydarzenie organizowane wspólnie przez  te trzy instytucje, pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, obejmuje  serię debat i konferencji, które odbędą się na trzech Papieskich Uniwersytetach w Rzymie: Papieskim  Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i  Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a także w Kościele i Hospicjum św. Stanisława BM w  Rzymie.  

— Chcemy zaproponować w Rzymie inicjatywę wzorowaną na udanym doświadczeniu, które od  prawie dwudziestu lat ma miejsce w Krakowie – wyjaśnia ks. prał. dr Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. — Celem jest zaangażowanie  międzynarodowych środowisk akademickich w Rzymie, które odzwierciedlają powszechność Kościoła.  Chcemy przez kilka dni inspirować się charakterystycznymi treściami nauczania św. Jana Pawła II. W  szczególności chcemy, aby w tych Dniach uczestniczyli ludzie młodzi: studenci, doktoranci, świeccy,  zakonnicy, kapłani i osoby konsekrowane, ponieważ (jak mawiał Papież) młodzi ludzie są nadzieją i  przyszłością świata.  

Inicjatywa obejmuje m.in. wykład prof. Richarda Swinburne'a (Oxford), panel z udziałem prof.  Hanny Suchockiej i ks. Federico Lombardiego SJ, a także prof. Hanny-Barbary Gerl-Falkovitz  (laureatki Nagrody Ratzingera w 2021 r.). Dla prelegentów, studentów i uczestników wydarzeń przewidziana jest także Msza św. w Bazylice św. Piotra, której przy grobie św. Jana Pawła II,  przewodniczyć będzie abp Paul Desmond Tighe, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.  

Czytaj także: Angela Merkel: wiara w Boga pomogła mi w sprawowaniu urzędu

Wiara i rozum w myśli Jana Pawła II to temat przewodni pierwszej edycji #GiornateGP2  

— Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie są zaproszeniem do twórczego  czerpania ze spuścizny pontyfikatu papieża Wojtyły. Temat spotkania wiary i rozumu w poszukiwaniu  prawdy jest dziś jeszcze bardziej aktualny niż ćwierć wieku temu, kiedy ukazała się encyklika „Fides et  ratio” – zauważa ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Wydziału Teologicznego Papieskiego  Uniwersytetu Gregoriańskiego. — W czasach postprawdy i nowych neomarksistowskich ideologii  musimy zmierzyć się z pytaniem, jak odkrywać prawdę w dialogu rozumu, wiary, kultury i nauki. A  Karol Wojtyła pozostaje osobą, która w tym względzie wciąż nas inspiruje i prowadzi – dodaje.  

Ważnym elementem wydarzenia jest także budowanie dialogu międzypokoleniowego 

— Inicjatywa Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie to wyjątkowa okazja do  pogłębienia duchowej i intelektualnej spuścizny papieża Wojtyły, spuścizny, która wciąż inspiruje  kolejne pokolenia – podkreśla ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława  BM w Rzymie. — Dni św. Jana Pawła II to czas refleksji i wymiany myśli, niezbędny dla naszej  wspólnej przyszłości. Z tego powodu, wśród wydarzeń, które odbędą się w Rzymie, spotkamy się 27  listopada w kościele św. Stanisława BM. Tutaj, poprzez dialog międzypokoleniowy, zastanowimy się nad drogą wskazaną nam przez św. Jana Pawła II, abyśmy razem mogli budować cywilizację miłości  opartą na skrzydłach rozumu i wiary – zaznacza. 

Międzynarodowy konkurs naukowy dla studentów jako inicjatywa zachęcająca młodych ludzi  do rozwijania nauczania św. Jana Pawła II  

— Wielu z nas mocno doświadcza tego, jak niepewna jest dzisiejsza rzeczywistość. Dokoła nas,  szczególnie na ekranach, jest wiele narracji o zagrożeniach. Odczuwają to zarówno młodzi, jak i  starsi; wierzący i niewierzący. Konfrontowanie dzisiejszych zagrożeń z myślą Jana Pawła II daje nam  jednak realną szansę na ich przezwyciężenie – wyjaśnia ks. dr Tomasz Podlewski, dyrektor Biura ds.  Mediów i Wydarzeń Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. — Papieska myśl z jednej strony ma mocny  fundament teologiczny, ale z drugiej strony wykracza poza granice samej wiary. Sięga do źródeł antropologii, etyki i filozofii, przez co jest prawdziwą skarbnicą zawsze aktualnego spojrzenia także na  sprawy społeczne. Poprzez rzymskie Dni św. Jana Pawła II i wpisujący się w nie konkurs dla  studentów, chcemy ten skarb coraz bardziej odkrywać, a później konkretnie wdrażać w życie – dodaje.  

— Spuścizna św. Jana Pawła II nieustannie rezonuje, także wśród osób świeckich w różnym wieku,  zarówno wśród tych, którzy znali ten pontyfikat osobiście, jak i wśród ludzi młodych – mówi Michał Kłosowski, który w środę będzie moderował międzypokoleniową debatę w Kościele św. Stanisława  BM w Rzymie.  

Kamieniem węgielnym rzymskich Dni św. Jana Pawła II edycji jest konkurs naukowy dla  studentów, który przyciągnął uczestników ze wszystkich kontynentów. Zwycięskie artykuły,  wybrane przez komisję akademicką złożoną z profesorów rzymskich uniwersytetów papieskich, zostaną zaprezentowane 29 listopada podczas ceremonii wręczenia nagród na Angelicum. Dla autorów  trzech najlepszych prac przewidziano następujące nagrody: 2000 euro za pierwsze miejsce, 1500 euro 

za drugie i 1000 euro za trzecie, a także możliwość publikacji prac w czasopismach naukowych,  wycieczkę do Polski w kwietniu 2025 r. oraz osobiste spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie  Audiencji Generalnej.  

Czytaj także: W Watykanie powołano grupę roboczą ds. fałszywego mistycyzmu i nadużyć duchowych

-----

Program

26 listopada – 14:30 – Uniwersytet Papieski Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. (Angelicum)  Konferencja w j. angielskim: Faith and Reason in the light of the thought of John Paul II.  

Prelegenci: prof. Richard Swinburne, o. prof. Thomas Joseph White OP, o. dr Cezary Binkiewicz  OP, prof. Jacek Wojtysiak. 

27 listopada – 11:30 – Uniwersytet Papieski Św. Krzyża w Rzymie. 

Konferencja w j. włoskim: Giovanni Paolo II e Galileo: La Commissione Pontificia per lo Studio  della Questione Copernicana e il dialogo tra scienza e fede . 

Prelegenci: ks. prof. Rafael A. Martínez, ks. Melchor Sánchez de Toca. Alameda  27 listopada – 18:00 – Kościół św. Stanisława BM w Rzymie. 

Międzypokoleniowy panel dyskusyjny nt. wiary i rozumu w j. włoskim: La cultura come bene comune  di ogni popolo, espressione di dignità, libertà, creatività

Prelegenci: prof. Hanna Suchocka, ks. Federico Lombardi SJ, studenci rzymskich uczelni  papieskich.  

28 listopada – 17:00 – Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. 

Konferencja w j. włoskim: Fede, ragione, cultura, ideologie. Un quarto di secolo dall’enciclica  “Fides et ratio”.  

Prelegenci: prof. Andrea Di Maio, ks. prof. Mariusz Kuciński, ks. Christian Barone, ks. prof.  Dariusz Kowalczyk SJ.  

29 listopada – 7:15 – Bazylika św. Piotra. 

Msza Święta dla prelegentów, studentów i gości wydarzenia odprawiana w kaplicy św. Sebastiana,  przy grobie św. Jana Pawła II, przez abp. Paula Desmonda Tighe, sekretarza Dykasterii ds. Kultury i  Edukacji.  

29 listopada – 18:00 – Uniwersytet Papieski Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). 

Gala Finałowa z ceremonią ogłoszenia wyników, wręczenia nagród i odczytem zwycięskich artykułów  w ramach konkursu naukowego dla studentów, a także z wykładem prof. Hanny-Barbary Gerl Falkovitz (zwyciężczyni Nagrody Ratzingera w 2021 roku).  

Wydarzenie promujące spuściznę

Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie to niezwykłe wydarzenie, które  promuje intelektualną spuściznę Papieża Polaka z perspektywy globalnej i międzynarodowej.  Uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w refleksji nad rolą wiary i rozumu w kształtowaniu  współczesnego świata.  

— Poprzez organizowane w Rzymie Dni Papieskie chcemy, niemal 20 lat po jego śmierci, ponownie  spojrzeć na jego pontyfikat. Spróbować zrozumieć, co z upływem lat wciąż pozostaje istotne i  fundamentalne. I jak możemy wykorzystać, w świecie, który już się do pewnego stopnia zmienił, jego  wrażliwość na to, co naprawdę ważne – mówi o. dr Cezary Binkiewicz OP, dyrektor Instytutu  Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.  

W ramach #GiornateGP2 zaplanowano trzy spotkania dla mediów:  

26 listopada – 12:15 – Sala Prasowa Stolicy Apostolskiej – briefing.

27 listopada – 17:15 [45 minut przed wieczornym panelem] – Kościół i Hospicjum św.  Stanisława BM, Via delle Botteghe Oscure, 15, Rzym – czas dla mediów.  

29 listopada – 17:15 [45 minut przed ceremonią końcową] – Angelicum – czas dla mediów.  

Wykłady, lekcje i debaty z autorytatywnymi międzynarodowymi ekspertami nie tylko wzbogacą młodych uczestników, ale także pomogą wzmocnić więź między myślicielami i naukowcami, którzy  znajdują inspirację w myśli św. Jana Pawła II.  

— Nauczanie Papieża Polaka zasługuje nie tylko na wciąż ponowne odkrywanie, lecz także na dalsze  rozwijanie i wcielanie we współczesnym świecie – podsumowuje ks. prał. dr Paweł Ptasznik.  

Kontakt dla mediów: 

Michał Kłosowski: [email protected] / tel.: +39 375 560 4433 / WhatsApp:  +48 501 226 861. 

Ks. dr Tomasz Podlewski: [email protected] / tel. & WhatsApp: +39 334 276 8755. 

Internet: https://fjp2.com/pl/ #GiornateGP2

https://fjp2.com/pl/ #GiornateGP2


 

POLECANE
Poważna awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Jest komunikat z ostatniej chwili
Poważna awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Jest komunikat

Lotnisko Chopina poinformowało na swojej stronie internetowej, że na lotnisku wystąpiła awaria. Wdrożono procedury awaryjne. 

Trump: Putin chce się ze mną spotkać z ostatniej chwili
Trump: Putin chce się ze mną spotkać

Prezydent elekt USA Donald Trump powiedział w czwartek, że przygotowuje spotkanie z Władimirem Putinem, a Putin chce się z nim spotkać. Nie podał więcej szczegółów na ten temat.

[Nasz Patronat] VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju gorące
[Nasz Patronat] VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Głównym celem BIEGU PAMIECI ZE ŚWIATŁEM POKOJU, jest upamiętnienie 80 – ej rocznicy wyprowadzenia z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau marszu śmierci na trasie Auschwitz – Gliwice

Nie chcieli, by oglądały nagich transseksualistów. Ich dzieci wyrzucono z przedszkola tylko u nas
Nie chcieli, by oglądały nagich transseksualistów. Ich dzieci wyrzucono z przedszkola

Absurd z Austrii: wiedeńskie przedszkole pozbawiło miejsc dwójkę dzieci, ponieważ ich rodzice protestowali przeciwko wczesnej seksualizacji potomstwa. Przedszkole pokazywało maluchom nagich transseksualistów i rozebranych mężczyzn pod jednym prysznicem z dziećmi.

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Cichanouską: Pozostanę przyjacielem wolnej Białorusi polityka
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Cichanouską: Pozostanę przyjacielem wolnej Białorusi

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską i przedstawicielami społeczności białoruskiej. Zadeklarował, że po zakończeniu prezydentury pozostanie przyjacielem wolnej, suwerennej i niepodległej Białorusi.

Elon Musk przeprowadził rozmowę z liderką AfD. Mówiła o Hitlerze: Był komunistą gorące
Elon Musk przeprowadził rozmowę z liderką AfD. Mówiła o Hitlerze: Był komunistą

– Hitler był komunistą. Uważał się za socjalistę – powiedziała liderka AfD Alice Weidel podczas rozmowy z Elonem Muskiem na platformie X. Niemiecka polityk skrytykowała również rządy Angeli Merkel i politykę imigracyjną.

Rozłam w koalicji. PSL głosował wraz z PiS i Konfederacją polityka
Rozłam w koalicji. PSL głosował wraz z PiS i Konfederacją

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który wspierały KO, Polska 2050 i Lewica. Klub PSL wyłamał się z koalicji i głosował przeciw wraz z PiS oraz Konfederacją.

Inauguracja Donalda Trumpa. Prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na zaprzysiężeniu Wiadomości
Inauguracja Donalda Trumpa. Prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na zaprzysiężeniu

Prezydent Andrzej Duda od 20 do 24 stycznia b.r. będzie przebywał w Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Z tego powodu nie weźmie on udziału w inauguracji Donalda Trumpa, która odbędzie się 20 stycznia. Polityk PiS Adam Bielan na antenie Polsatu News przekazał, że prezydenta Dudę ma zastąpić Mateusz Morawiecki.

Wielki pożar w Los Angeles. Książę Harry i Meghan Markle wydali pilny komunikat Wiadomości
Wielki pożar w Los Angeles. Książę Harry i Meghan Markle wydali pilny komunikat

Książę Harry i Meghan Markle wydali pinle oświadczenie w sprawie pożarów w Los Angeles.

Google wesprze Donalda Trumpa. Chodzi o prezydencką inaugurację Wiadomości
Google wesprze Donalda Trumpa. Chodzi o prezydencką inaugurację

Według Washington Post firma Google zamierza wesprzeć prezydenta elekta USA Donalda Trumpa przekazując na komitet inauguracyjny 1 mln dolarów. Ponadto gigant z Doliny Krzemowej zamierza transmitować na żywo ceremonię zaprzysiężenia na Youtube.

REKLAMA

Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie

W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbędą się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.
Jan Paweł II Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie
Jan Paweł II / wikimedia commons/public_domain/Eric Draper - whitehouse.gov

W 2023 roku  Watykańska Fundacja Jana Pawła II i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie  podpisały list intencyjny z Kościołem i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie – inicjatorem  organizacji podobnego wydarzenia w Wiecznym Mieście. Wydarzenie organizowane wspólnie przez  te trzy instytucje, pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, obejmuje  serię debat i konferencji, które odbędą się na trzech Papieskich Uniwersytetach w Rzymie: Papieskim  Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i  Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a także w Kościele i Hospicjum św. Stanisława BM w  Rzymie.  

— Chcemy zaproponować w Rzymie inicjatywę wzorowaną na udanym doświadczeniu, które od  prawie dwudziestu lat ma miejsce w Krakowie – wyjaśnia ks. prał. dr Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. — Celem jest zaangażowanie  międzynarodowych środowisk akademickich w Rzymie, które odzwierciedlają powszechność Kościoła.  Chcemy przez kilka dni inspirować się charakterystycznymi treściami nauczania św. Jana Pawła II. W  szczególności chcemy, aby w tych Dniach uczestniczyli ludzie młodzi: studenci, doktoranci, świeccy,  zakonnicy, kapłani i osoby konsekrowane, ponieważ (jak mawiał Papież) młodzi ludzie są nadzieją i  przyszłością świata.  

Inicjatywa obejmuje m.in. wykład prof. Richarda Swinburne'a (Oxford), panel z udziałem prof.  Hanny Suchockiej i ks. Federico Lombardiego SJ, a także prof. Hanny-Barbary Gerl-Falkovitz  (laureatki Nagrody Ratzingera w 2021 r.). Dla prelegentów, studentów i uczestników wydarzeń przewidziana jest także Msza św. w Bazylice św. Piotra, której przy grobie św. Jana Pawła II,  przewodniczyć będzie abp Paul Desmond Tighe, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.  

Czytaj także: Angela Merkel: wiara w Boga pomogła mi w sprawowaniu urzędu

Wiara i rozum w myśli Jana Pawła II to temat przewodni pierwszej edycji #GiornateGP2  

— Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie są zaproszeniem do twórczego  czerpania ze spuścizny pontyfikatu papieża Wojtyły. Temat spotkania wiary i rozumu w poszukiwaniu  prawdy jest dziś jeszcze bardziej aktualny niż ćwierć wieku temu, kiedy ukazała się encyklika „Fides et  ratio” – zauważa ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Wydziału Teologicznego Papieskiego  Uniwersytetu Gregoriańskiego. — W czasach postprawdy i nowych neomarksistowskich ideologii  musimy zmierzyć się z pytaniem, jak odkrywać prawdę w dialogu rozumu, wiary, kultury i nauki. A  Karol Wojtyła pozostaje osobą, która w tym względzie wciąż nas inspiruje i prowadzi – dodaje.  

Ważnym elementem wydarzenia jest także budowanie dialogu międzypokoleniowego 

— Inicjatywa Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie to wyjątkowa okazja do  pogłębienia duchowej i intelektualnej spuścizny papieża Wojtyły, spuścizny, która wciąż inspiruje  kolejne pokolenia – podkreśla ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława  BM w Rzymie. — Dni św. Jana Pawła II to czas refleksji i wymiany myśli, niezbędny dla naszej  wspólnej przyszłości. Z tego powodu, wśród wydarzeń, które odbędą się w Rzymie, spotkamy się 27  listopada w kościele św. Stanisława BM. Tutaj, poprzez dialog międzypokoleniowy, zastanowimy się nad drogą wskazaną nam przez św. Jana Pawła II, abyśmy razem mogli budować cywilizację miłości  opartą na skrzydłach rozumu i wiary – zaznacza. 

Międzynarodowy konkurs naukowy dla studentów jako inicjatywa zachęcająca młodych ludzi  do rozwijania nauczania św. Jana Pawła II  

— Wielu z nas mocno doświadcza tego, jak niepewna jest dzisiejsza rzeczywistość. Dokoła nas,  szczególnie na ekranach, jest wiele narracji o zagrożeniach. Odczuwają to zarówno młodzi, jak i  starsi; wierzący i niewierzący. Konfrontowanie dzisiejszych zagrożeń z myślą Jana Pawła II daje nam  jednak realną szansę na ich przezwyciężenie – wyjaśnia ks. dr Tomasz Podlewski, dyrektor Biura ds.  Mediów i Wydarzeń Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. — Papieska myśl z jednej strony ma mocny  fundament teologiczny, ale z drugiej strony wykracza poza granice samej wiary. Sięga do źródeł antropologii, etyki i filozofii, przez co jest prawdziwą skarbnicą zawsze aktualnego spojrzenia także na  sprawy społeczne. Poprzez rzymskie Dni św. Jana Pawła II i wpisujący się w nie konkurs dla  studentów, chcemy ten skarb coraz bardziej odkrywać, a później konkretnie wdrażać w życie – dodaje.  

— Spuścizna św. Jana Pawła II nieustannie rezonuje, także wśród osób świeckich w różnym wieku,  zarówno wśród tych, którzy znali ten pontyfikat osobiście, jak i wśród ludzi młodych – mówi Michał Kłosowski, który w środę będzie moderował międzypokoleniową debatę w Kościele św. Stanisława  BM w Rzymie.  

Kamieniem węgielnym rzymskich Dni św. Jana Pawła II edycji jest konkurs naukowy dla  studentów, który przyciągnął uczestników ze wszystkich kontynentów. Zwycięskie artykuły,  wybrane przez komisję akademicką złożoną z profesorów rzymskich uniwersytetów papieskich, zostaną zaprezentowane 29 listopada podczas ceremonii wręczenia nagród na Angelicum. Dla autorów  trzech najlepszych prac przewidziano następujące nagrody: 2000 euro za pierwsze miejsce, 1500 euro 

za drugie i 1000 euro za trzecie, a także możliwość publikacji prac w czasopismach naukowych,  wycieczkę do Polski w kwietniu 2025 r. oraz osobiste spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie  Audiencji Generalnej.  

Czytaj także: W Watykanie powołano grupę roboczą ds. fałszywego mistycyzmu i nadużyć duchowych

-----

Program

26 listopada – 14:30 – Uniwersytet Papieski Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. (Angelicum)  Konferencja w j. angielskim: Faith and Reason in the light of the thought of John Paul II.  

Prelegenci: prof. Richard Swinburne, o. prof. Thomas Joseph White OP, o. dr Cezary Binkiewicz  OP, prof. Jacek Wojtysiak. 

27 listopada – 11:30 – Uniwersytet Papieski Św. Krzyża w Rzymie. 

Konferencja w j. włoskim: Giovanni Paolo II e Galileo: La Commissione Pontificia per lo Studio  della Questione Copernicana e il dialogo tra scienza e fede . 

Prelegenci: ks. prof. Rafael A. Martínez, ks. Melchor Sánchez de Toca. Alameda  27 listopada – 18:00 – Kościół św. Stanisława BM w Rzymie. 

Międzypokoleniowy panel dyskusyjny nt. wiary i rozumu w j. włoskim: La cultura come bene comune  di ogni popolo, espressione di dignità, libertà, creatività

Prelegenci: prof. Hanna Suchocka, ks. Federico Lombardi SJ, studenci rzymskich uczelni  papieskich.  

28 listopada – 17:00 – Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. 

Konferencja w j. włoskim: Fede, ragione, cultura, ideologie. Un quarto di secolo dall’enciclica  “Fides et ratio”.  

Prelegenci: prof. Andrea Di Maio, ks. prof. Mariusz Kuciński, ks. Christian Barone, ks. prof.  Dariusz Kowalczyk SJ.  

29 listopada – 7:15 – Bazylika św. Piotra. 

Msza Święta dla prelegentów, studentów i gości wydarzenia odprawiana w kaplicy św. Sebastiana,  przy grobie św. Jana Pawła II, przez abp. Paula Desmonda Tighe, sekretarza Dykasterii ds. Kultury i  Edukacji.  

29 listopada – 18:00 – Uniwersytet Papieski Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). 

Gala Finałowa z ceremonią ogłoszenia wyników, wręczenia nagród i odczytem zwycięskich artykułów  w ramach konkursu naukowego dla studentów, a także z wykładem prof. Hanny-Barbary Gerl Falkovitz (zwyciężczyni Nagrody Ratzingera w 2021 roku).  

Wydarzenie promujące spuściznę

Dni św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie to niezwykłe wydarzenie, które  promuje intelektualną spuściznę Papieża Polaka z perspektywy globalnej i międzynarodowej.  Uczestnicy będą mieli okazję zanurzyć się w refleksji nad rolą wiary i rozumu w kształtowaniu  współczesnego świata.  

— Poprzez organizowane w Rzymie Dni Papieskie chcemy, niemal 20 lat po jego śmierci, ponownie  spojrzeć na jego pontyfikat. Spróbować zrozumieć, co z upływem lat wciąż pozostaje istotne i  fundamentalne. I jak możemy wykorzystać, w świecie, który już się do pewnego stopnia zmienił, jego  wrażliwość na to, co naprawdę ważne – mówi o. dr Cezary Binkiewicz OP, dyrektor Instytutu  Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.  

W ramach #GiornateGP2 zaplanowano trzy spotkania dla mediów:  

26 listopada – 12:15 – Sala Prasowa Stolicy Apostolskiej – briefing.

27 listopada – 17:15 [45 minut przed wieczornym panelem] – Kościół i Hospicjum św.  Stanisława BM, Via delle Botteghe Oscure, 15, Rzym – czas dla mediów.  

29 listopada – 17:15 [45 minut przed ceremonią końcową] – Angelicum – czas dla mediów.  

Wykłady, lekcje i debaty z autorytatywnymi międzynarodowymi ekspertami nie tylko wzbogacą młodych uczestników, ale także pomogą wzmocnić więź między myślicielami i naukowcami, którzy  znajdują inspirację w myśli św. Jana Pawła II.  

— Nauczanie Papieża Polaka zasługuje nie tylko na wciąż ponowne odkrywanie, lecz także na dalsze  rozwijanie i wcielanie we współczesnym świecie – podsumowuje ks. prał. dr Paweł Ptasznik.  

Kontakt dla mediów: 

Michał Kłosowski: [email protected] / tel.: +39 375 560 4433 / WhatsApp:  +48 501 226 861. 

Ks. dr Tomasz Podlewski: [email protected] / tel. & WhatsApp: +39 334 276 8755. 

Internet: https://fjp2.com/pl/ #GiornateGP2

https://fjp2.com/pl/ #GiornateGP2



 

Polecane
Emerytury
Stażowe