Na Jasnej Górze trwają rekolekcje biskupów
Powody podjęcia rekolekcji
Rekolekcjonista przyznał, że rocznica ogłoszenia konstytucji dogmatycznej Soboru Watykańskiego II o Kościele „Lumen gentium” to tylko jeden z powodów, dla których zdecydował się na podjęcie tej tematyki.
Jako drugi powód wskazał to, że Sobór Watykański II „nie cieszy się popularnością” i różne strony kościoła, z różnych powodów, nie za bardzo chcą się do niego odwoływać. - Wydawało mi się więc, że to jest bardzo ważne, żeby o Soborze powiedzieć – przyznał.
Czytaj także: Papież zapowiedział kanonizację Carla Acutisa i Piera Giorgia Frassatiego. Padły daty
"Życie ludzkie stało się herezją”
Odniósł się także do spostrzeżeń będącego wtedy jeszcze kardynałem Karola Wojtyły, który w latach 60. ubiegłego wieku brał udział w kilkuletnich obradach biskupów. Kard. Wojtyła mówił wtedy, że „dziś nie ma herezji dotyczących Kościoła, ale życie ludzkie stało się herezją”. Miało to miejsce w czasach powojennych przepełnionych komunizmem. Sobór Watykański II, w momencie, gdy Europę oganiała fala sekularyzacji, czyli zeświecczenia, odchodzenia, a nawet porzucania wiary, miał za zadanie sięgnąć do źródeł chrześcijaństwa i uczynić Kościół – Kościołem ewangelizacji.
"Kościół wzrasta"
O. Kupczak podkreślił także, żeby wystrzegać się katastrofizmu, na rzecz pozytywnego patrzenia na chrześcijaństwo. Prasa i internet dziś nie oddają tego, jaka jest rzeczywistość, zwłaszcza w kwestii Kościoła i spraw wiary. Zwraca się uwagę na negatywy i odchodzenie ludzi od wiary. - Na całym świecie przybywa chrześcijan i katolików, Kościół katolicki nie maleje, Kościół wzrasta – powiedział.
Dla biskupów czas skupienia rekolekcyjnego jest cenny, zarówno w wymiarze religijnym, duchowym, ale też i wspólnotowym i relacyjnym.
Czytaj także: Franciszek: każdy ma swój osobisty i wspólnotowy charyzmat
Słuchanie i wsparcie
Bp Andrzej Przybylski z archidiecezji częstochowskiej przyznał, że rekolekcje, to czas słuchania Ducha Świętego, kiedy biskupi mogą się zatrzymać i na chwilę skoncentrować na sobie, a nie na bardzo pilnych sprawach kościoła, społecznych czy moralnych. Podkreślił, że bez wsłuchania się w Ducha Świętego, tych spraw i problemów nie uda się rozwiązać.
Bp Jacek Kiciński z archidiecezji wrocławskiej zauważył, że rekolekcje są wsparciem dla relacji międzyludzkich i czasem budowania jedności, ale przede wszystkim czasem poświęconym dla Pana Boga. A czas dla Boga zawsze powoduje, że ma się czas dla ludzi. Skupienie rekolekcyjne wspomagać ma zatem służbę ludziom, towarzyszenie im i niesienie dobrej nowiny.
Bp Piotr Przyborek z archidiecezji gdańskiej przypomniał, że czas rekolekcji jest niezbędnym, by pewne sprawy sobie poukładać i zawierzyć Panu Bogu. Wtedy człowiek się zatrzymuje, towarzyszą temu rozważania. To pozwolenie, żeby Pan Bóg zajrzał w nasze serce, przemienił, dodał siły, ochoty do działania, umocnił. Poprosił też o modlitwę za duszpasterzy na czas ich rekolekcji.
Biskupi każdy dzień rekolekcji rozpoczynają Eucharystią połączoną z Jutrznią, a kończą Apelem Jasnogórskim. W ciągu dnia zaplanowano też modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Czwartek będzie dniem pokuty i pojednania. W piątek 22 listopada w ostatnim dniu rekolekcji w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych biskupów, której przewodniczyć ma Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Maria Kopacka-Fornal, BP @JasnaGóraNews