Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

13 listopada 1924 Kościół prawosławny w Polsce otrzymał od patriarchy Konstantynopola tomos, deklarujący jego autokefalię. - Bogu dziękujemy za ten dar - mówił dziś prawosławny metropolita Polski Sawa Hrycuniak podczas jubileuszowej uroczystej Boskiej Liturgii w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Obchody 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego objął patronatem Prezydent RP.
Baner na stulecie autokefalii Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Baner na stulecie autokefalii / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed

Warszawska prawosławna katedra Marii Magdaleny zgromadziła na uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i Polski Sawy Hrycuniaka, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ruchu ekumenicznego oraz delegacje prawosławnych z różnych stron Polski. 

"Bogu dziękujemy za ten dar"

Przed liturgią głos zabrał metropolita Sawa, który wyjaśniając okoliczności dzisiejszego świętowania przypomniał, że dokładnie 13 listopada 1924 r. w Konstantynopolu wydano dokument autokefalii dla Kościoła prawosławnego w Polsce. - Bogu dziękujemy za ten dar - powiedział. Zarysował także skrót historii prawosławia w Polsce, sięgając do misji świętych Cyryla i Metodego w IX wieku. - Prawosławie dotarło na ziemie Polan i Wiślan w IX wieku. Przynieśli je w języku Polan i Wiślan święci bracia Cyryl i Metody. Dziś my jesteśmy ich kontynuatorami” - przekonywał hierarcha podkreślając, że “mimo wielu trudności prawosławie nigdy nie ustawało.

Omawiając historyczne trudności w dążeniu do kościelnej samodzielności prawosławnych wymienił m. in. Unię Brzeską czy zabory Rzeczpospolitej. 

– Sytuacja zmieniła się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. – mówił zwierzchnik polskich prawosławnych, wspominając otrzymanie przez metropolitę Dionizego tomosu od patriarchy Konstantynopola Grzegorza VII. “Autokefalia pozwoliła uregulować życie wewnętrzne cerkwi i jej relacje z władzami państwowymi” - dodał, przypominając o wkładzie prawosławnych w walkę o niepodległość Polski. “Wkład prawosławia w historię Rzeczpospolitej Polski jest rzeczywisty i niepodważalny” - podkreślił.

Czytaj także: Jakie będą działania duszpasterskie Kościoła w Polsce w 2025 roku? Program nosi znamienną nazwę

Goście

Metropolita Sawa witając zebranych, wymienił “sąsiada”, ordynariusza rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego, a także bp. Michała Janochę, przedstawiciela kard. Kazimierza Nycza. Zdradził, że bp Janocha powiedział o sobie, że ma prawosławne serce i katolickie ciało. 

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej, na czele z jej prezesem, bp. Andrzejem Malickim, superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Prezydenta RP reprezentował sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Obecny był także marszałek województwa mazowieckiego i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Przesłanie Soboru Biskupów

Podczas liturgii zamiast kazania odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii. “Droga do naszej samodzielności administracyjnej, na tle całej historii, rozpoczęła się tragiczną śmiercią śp. metropolity Jerzego Jaroszewskiego, którego w modlitwie wspominaliśmy 8 lutego 2024 roku. To on był inicjatorem nadania autokefalii po odzyskaniu Niepodległości Rzeczypospolitej w 1918 roku. Niestety, nie doczekał, aby cieszyć się swoim osiągnięciem”, napisali prawosławni biskupi, wspominając dzieje prawosławia w Polsce po uzyskaniu przez metropolitę Dionizego tomosu. 

"Ważnym osiągnięciem tego okresu są regulacje prawne dotyczące życia cerkiewnego, a najważniejsze z nich to Ustawa o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Na podstawie tej ustawy powołane zostały Komisja Regulacyjna i Ordynariat WP. Wprowadzono nauczanie religii w szkołach, kapelaństwo w szpitalach, więziennictwie i innych formacjach (mundurowych). Powołano Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, organizacje sportowe itp. Naszej Młodzieży zorganizowanej w Bractwie, pełnej oddania służbie dla dobra Cerkwi, wyrażamy uznanie i podziękowanie za ich świadectwo wiary prawosławnej we współczesnym świecie", opisywali hierarchowie, podkreślając także wagę kanonizacji lokalnych świętych - Maksyma Sandowicza, męczenników chełmskich i podlaskich, męczenników Katynia. 

Unia Brzeska niszczyła obrządek słowiański?

Prawosławni biskupi wyrazili przekonanie, jakoby Unia Brzeska doprowadziła do “niszczenia obrządku słowiańskiego”. Opisując martyrologię prawosławnych wspominali burzenie świątyń i ich rewindykację, przesiedlenia. “Trudno nie pamiętać o mordach na prawosławnych mieszkańcach Zaleszan, Zań, Puchał, Sahrynia, Wierzchowin… Dzisiaj oddajemy im w modlitwie nasz szacunek i uwielbienie za Ich wytrwałość i bohaterską, męczeńską śmierć”, napisano. 

– Dzisiaj, kiedy zwracamy szczególną uwagę na setną rocznicę samodzielności cerkiewnej naszej Cerkwi, Bogu dziękujemy za ten dar i bohaterską służbę Bogu, Cerkwi i Ojczyźnie; biskupom, duchowieństwu i wiernym – usłyszeli zebrani w świątyni. 

Wieczorem w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się koncert muzyki cerkiewnej i patriotycznej z okazji jubileuszu 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Czytaj także: 100. rocznica PAKP. Geneza autokefalii Prawosławia w Polsce

Patronat Prezydenta RP

Uroczystości jubileuszu stulecia autokefalii patronatem objął prezydent Andrzej Duda, “jako wyraz głębokiego szacunku i uznania dla starań o własną, niezależną tożsamość eklezjalną oraz dla patriotyzmu i umacniania więzi z odrodzonym, niepodległym państwem polskim, kultywujący wielowiekowe tradycje wolności religijnej”.   

dg


 

POLECANE
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

IKEA Polska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku gorące
IKEA Polska nominowana do "Biologicznej Bzdury Roku"

Tytuły Biologicznej Bzdury Roku przyznaje popularyzujący naukę biolog i bloger prowadzący blog „To tylko teoria” Łukasz Sakowski. Dziś ogłosił nominację dla IKEA Polska.

Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność z ostatniej chwili
Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność

Premier Węgier Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują z ostatniej chwili
Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują

W 2020 roku 21,9 mln z 81,9 mln mieszkańców Niemiec miało pochodzenie migracyjne. Z czego 62 procent urodziło się poza granicami Niemiec, a 38 procent przyszło na świat w Niemczech jako potomkowie migrantów pierwszej generacji...

Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata Wiadomości
Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata

Jak powiadomiła agencja Reutera potężny cyklon, który przechodzi nad, Europą, pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów, gospodarstw rolnych i firm w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi Wiadomości
Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi

Amatorzy białego szaleństwa mogą już w ten weekend zacząć sezon narciarski. W Beskidach rano ruszyła stacja narciarska na Białym Krzyżu. Otwarto też stoki w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim i UFO w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze

Jak poinformowała TV Republika, ratownikom nie udało się uratować życia rannego w akcji na warszawskiej Pradze policjanta.

Reuters: Ukraina straciła ponad 40 proc. zajętych terytoriów w obwodzie kurskim z ostatniej chwili
Reuters: Ukraina straciła ponad 40 proc. zajętych terytoriów w obwodzie kurskim

Ukraina straciła ponad 40 procent terytorium w rosyjskim regionie Kurska, które szybko zajęła w sierpniowej niespodziewanej ofensywie, ponieważ siły rosyjskie przeprowadziły fale kontrataków - poinformowało w sobotę źródło wojskowe w sztabie generalnym Ukrainy, cytowane przez agencję Reuters.

REKLAMA

Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

13 listopada 1924 Kościół prawosławny w Polsce otrzymał od patriarchy Konstantynopola tomos, deklarujący jego autokefalię. - Bogu dziękujemy za ten dar - mówił dziś prawosławny metropolita Polski Sawa Hrycuniak podczas jubileuszowej uroczystej Boskiej Liturgii w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Obchody 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego objął patronatem Prezydent RP.
Baner na stulecie autokefalii Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Baner na stulecie autokefalii / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed

Warszawska prawosławna katedra Marii Magdaleny zgromadziła na uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i Polski Sawy Hrycuniaka, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ruchu ekumenicznego oraz delegacje prawosławnych z różnych stron Polski. 

"Bogu dziękujemy za ten dar"

Przed liturgią głos zabrał metropolita Sawa, który wyjaśniając okoliczności dzisiejszego świętowania przypomniał, że dokładnie 13 listopada 1924 r. w Konstantynopolu wydano dokument autokefalii dla Kościoła prawosławnego w Polsce. - Bogu dziękujemy za ten dar - powiedział. Zarysował także skrót historii prawosławia w Polsce, sięgając do misji świętych Cyryla i Metodego w IX wieku. - Prawosławie dotarło na ziemie Polan i Wiślan w IX wieku. Przynieśli je w języku Polan i Wiślan święci bracia Cyryl i Metody. Dziś my jesteśmy ich kontynuatorami” - przekonywał hierarcha podkreślając, że “mimo wielu trudności prawosławie nigdy nie ustawało.

Omawiając historyczne trudności w dążeniu do kościelnej samodzielności prawosławnych wymienił m. in. Unię Brzeską czy zabory Rzeczpospolitej. 

– Sytuacja zmieniła się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. – mówił zwierzchnik polskich prawosławnych, wspominając otrzymanie przez metropolitę Dionizego tomosu od patriarchy Konstantynopola Grzegorza VII. “Autokefalia pozwoliła uregulować życie wewnętrzne cerkwi i jej relacje z władzami państwowymi” - dodał, przypominając o wkładzie prawosławnych w walkę o niepodległość Polski. “Wkład prawosławia w historię Rzeczpospolitej Polski jest rzeczywisty i niepodważalny” - podkreślił.

Czytaj także: Jakie będą działania duszpasterskie Kościoła w Polsce w 2025 roku? Program nosi znamienną nazwę

Goście

Metropolita Sawa witając zebranych, wymienił “sąsiada”, ordynariusza rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego, a także bp. Michała Janochę, przedstawiciela kard. Kazimierza Nycza. Zdradził, że bp Janocha powiedział o sobie, że ma prawosławne serce i katolickie ciało. 

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej, na czele z jej prezesem, bp. Andrzejem Malickim, superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Prezydenta RP reprezentował sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Obecny był także marszałek województwa mazowieckiego i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Przesłanie Soboru Biskupów

Podczas liturgii zamiast kazania odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii. “Droga do naszej samodzielności administracyjnej, na tle całej historii, rozpoczęła się tragiczną śmiercią śp. metropolity Jerzego Jaroszewskiego, którego w modlitwie wspominaliśmy 8 lutego 2024 roku. To on był inicjatorem nadania autokefalii po odzyskaniu Niepodległości Rzeczypospolitej w 1918 roku. Niestety, nie doczekał, aby cieszyć się swoim osiągnięciem”, napisali prawosławni biskupi, wspominając dzieje prawosławia w Polsce po uzyskaniu przez metropolitę Dionizego tomosu. 

"Ważnym osiągnięciem tego okresu są regulacje prawne dotyczące życia cerkiewnego, a najważniejsze z nich to Ustawa o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Na podstawie tej ustawy powołane zostały Komisja Regulacyjna i Ordynariat WP. Wprowadzono nauczanie religii w szkołach, kapelaństwo w szpitalach, więziennictwie i innych formacjach (mundurowych). Powołano Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, organizacje sportowe itp. Naszej Młodzieży zorganizowanej w Bractwie, pełnej oddania służbie dla dobra Cerkwi, wyrażamy uznanie i podziękowanie za ich świadectwo wiary prawosławnej we współczesnym świecie", opisywali hierarchowie, podkreślając także wagę kanonizacji lokalnych świętych - Maksyma Sandowicza, męczenników chełmskich i podlaskich, męczenników Katynia. 

Unia Brzeska niszczyła obrządek słowiański?

Prawosławni biskupi wyrazili przekonanie, jakoby Unia Brzeska doprowadziła do “niszczenia obrządku słowiańskiego”. Opisując martyrologię prawosławnych wspominali burzenie świątyń i ich rewindykację, przesiedlenia. “Trudno nie pamiętać o mordach na prawosławnych mieszkańcach Zaleszan, Zań, Puchał, Sahrynia, Wierzchowin… Dzisiaj oddajemy im w modlitwie nasz szacunek i uwielbienie za Ich wytrwałość i bohaterską, męczeńską śmierć”, napisano. 

– Dzisiaj, kiedy zwracamy szczególną uwagę na setną rocznicę samodzielności cerkiewnej naszej Cerkwi, Bogu dziękujemy za ten dar i bohaterską służbę Bogu, Cerkwi i Ojczyźnie; biskupom, duchowieństwu i wiernym – usłyszeli zebrani w świątyni. 

Wieczorem w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się koncert muzyki cerkiewnej i patriotycznej z okazji jubileuszu 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Czytaj także: 100. rocznica PAKP. Geneza autokefalii Prawosławia w Polsce

Patronat Prezydenta RP

Uroczystości jubileuszu stulecia autokefalii patronatem objął prezydent Andrzej Duda, “jako wyraz głębokiego szacunku i uznania dla starań o własną, niezależną tożsamość eklezjalną oraz dla patriotyzmu i umacniania więzi z odrodzonym, niepodległym państwem polskim, kultywujący wielowiekowe tradycje wolności religijnej”.   

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe