Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

13 listopada 1924 Kościół prawosławny w Polsce otrzymał od patriarchy Konstantynopola tomos, deklarujący jego autokefalię. - Bogu dziękujemy za ten dar - mówił dziś prawosławny metropolita Polski Sawa Hrycuniak podczas jubileuszowej uroczystej Boskiej Liturgii w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Obchody 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego objął patronatem Prezydent RP.
Baner na stulecie autokefalii Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Baner na stulecie autokefalii / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed

Warszawska prawosławna katedra Marii Magdaleny zgromadziła na uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i Polski Sawy Hrycuniaka, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ruchu ekumenicznego oraz delegacje prawosławnych z różnych stron Polski. 

"Bogu dziękujemy za ten dar"

Przed liturgią głos zabrał metropolita Sawa, który wyjaśniając okoliczności dzisiejszego świętowania przypomniał, że dokładnie 13 listopada 1924 r. w Konstantynopolu wydano dokument autokefalii dla Kościoła prawosławnego w Polsce. - Bogu dziękujemy za ten dar - powiedział. Zarysował także skrót historii prawosławia w Polsce, sięgając do misji świętych Cyryla i Metodego w IX wieku. - Prawosławie dotarło na ziemie Polan i Wiślan w IX wieku. Przynieśli je w języku Polan i Wiślan święci bracia Cyryl i Metody. Dziś my jesteśmy ich kontynuatorami” - przekonywał hierarcha podkreślając, że “mimo wielu trudności prawosławie nigdy nie ustawało.

Omawiając historyczne trudności w dążeniu do kościelnej samodzielności prawosławnych wymienił m. in. Unię Brzeską czy zabory Rzeczpospolitej. 

– Sytuacja zmieniła się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. – mówił zwierzchnik polskich prawosławnych, wspominając otrzymanie przez metropolitę Dionizego tomosu od patriarchy Konstantynopola Grzegorza VII. “Autokefalia pozwoliła uregulować życie wewnętrzne cerkwi i jej relacje z władzami państwowymi” - dodał, przypominając o wkładzie prawosławnych w walkę o niepodległość Polski. “Wkład prawosławia w historię Rzeczpospolitej Polski jest rzeczywisty i niepodważalny” - podkreślił.

Czytaj także: Jakie będą działania duszpasterskie Kościoła w Polsce w 2025 roku? Program nosi znamienną nazwę

Goście

Metropolita Sawa witając zebranych, wymienił “sąsiada”, ordynariusza rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego, a także bp. Michała Janochę, przedstawiciela kard. Kazimierza Nycza. Zdradził, że bp Janocha powiedział o sobie, że ma prawosławne serce i katolickie ciało. 

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej, na czele z jej prezesem, bp. Andrzejem Malickim, superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Prezydenta RP reprezentował sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Obecny był także marszałek województwa mazowieckiego i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Przesłanie Soboru Biskupów

Podczas liturgii zamiast kazania odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii. “Droga do naszej samodzielności administracyjnej, na tle całej historii, rozpoczęła się tragiczną śmiercią śp. metropolity Jerzego Jaroszewskiego, którego w modlitwie wspominaliśmy 8 lutego 2024 roku. To on był inicjatorem nadania autokefalii po odzyskaniu Niepodległości Rzeczypospolitej w 1918 roku. Niestety, nie doczekał, aby cieszyć się swoim osiągnięciem”, napisali prawosławni biskupi, wspominając dzieje prawosławia w Polsce po uzyskaniu przez metropolitę Dionizego tomosu. 

"Ważnym osiągnięciem tego okresu są regulacje prawne dotyczące życia cerkiewnego, a najważniejsze z nich to Ustawa o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Na podstawie tej ustawy powołane zostały Komisja Regulacyjna i Ordynariat WP. Wprowadzono nauczanie religii w szkołach, kapelaństwo w szpitalach, więziennictwie i innych formacjach (mundurowych). Powołano Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, organizacje sportowe itp. Naszej Młodzieży zorganizowanej w Bractwie, pełnej oddania służbie dla dobra Cerkwi, wyrażamy uznanie i podziękowanie za ich świadectwo wiary prawosławnej we współczesnym świecie", opisywali hierarchowie, podkreślając także wagę kanonizacji lokalnych świętych - Maksyma Sandowicza, męczenników chełmskich i podlaskich, męczenników Katynia. 

Unia Brzeska niszczyła obrządek słowiański?

Prawosławni biskupi wyrazili przekonanie, jakoby Unia Brzeska doprowadziła do “niszczenia obrządku słowiańskiego”. Opisując martyrologię prawosławnych wspominali burzenie świątyń i ich rewindykację, przesiedlenia. “Trudno nie pamiętać o mordach na prawosławnych mieszkańcach Zaleszan, Zań, Puchał, Sahrynia, Wierzchowin… Dzisiaj oddajemy im w modlitwie nasz szacunek i uwielbienie za Ich wytrwałość i bohaterską, męczeńską śmierć”, napisano. 

– Dzisiaj, kiedy zwracamy szczególną uwagę na setną rocznicę samodzielności cerkiewnej naszej Cerkwi, Bogu dziękujemy za ten dar i bohaterską służbę Bogu, Cerkwi i Ojczyźnie; biskupom, duchowieństwu i wiernym – usłyszeli zebrani w świątyni. 

Wieczorem w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się koncert muzyki cerkiewnej i patriotycznej z okazji jubileuszu 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Czytaj także: 100. rocznica PAKP. Geneza autokefalii Prawosławia w Polsce

Patronat Prezydenta RP

Uroczystości jubileuszu stulecia autokefalii patronatem objął prezydent Andrzej Duda, “jako wyraz głębokiego szacunku i uznania dla starań o własną, niezależną tożsamość eklezjalną oraz dla patriotyzmu i umacniania więzi z odrodzonym, niepodległym państwem polskim, kultywujący wielowiekowe tradycje wolności religijnej”.   

dg


 

POLECANE
Problem na Wyspach Brytyjskich. Odwołano loty i wydano ostrzeżenie Wiadomości
Problem na Wyspach Brytyjskich. Odwołano loty i wydano ostrzeżenie

Silne wichury spowodowane burzą Eowyn, osiągającą siłę huraganu, powodują poważne utrudnienia w komunikacji lotniczej i promowej na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Żywioł zagraża zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Największa stacja informacyjna Warner Bros. Discovery traci widzów. Właściciel TVN zapowiada zmiany gorące
Największa stacja informacyjna Warner Bros. Discovery traci widzów. Właściciel TVN zapowiada zmiany

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Nie jest to jedyna stacja Warner Bros. Discovery, którą czekają potężne zmiany.

Interesuje mnie jeb***e PiS. Opublikowano rozmowę z dziennikarzem Giertycha gorące
"Interesuje mnie jeb***e PiS". Opublikowano rozmowę z "dziennikarzem Giertycha"

Dziennikarz Leszek Kraskowski przedstawił w czwartek poważne zarzuty wobec mecenasa i posła KO Romana Giertycha. W piątek opublikował tzw. screeny mające przedstawiać rozmowy pomiędzy nim a dziennikarzem Janem Pińskim.

Hit wielkiej gwiazdy ujrzał światło dzienne po 40 latach Wiadomości
Hit wielkiej gwiazdy ujrzał światło dzienne po 40 latach

Tina Turner powróciła z niespodzianką dla swoich fanów. W ramach reedycji legendarnego albumu "Private Dancer" z 1984 roku świat wreszcie usłyszy utwór "Hot For You, Baby", który przez cztery dekady pozostawał ukryty w archiwach. Premiera specjalnej wersji albumu została zaplanowana na 21 marca 2025 roku.

Jest wyrok sądu ws. porywacza 11-latki z Sosnowca Wiadomości
Jest wyrok sądu ws. porywacza 11-latki z Sosnowca

Na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał w piątek 41-letniego Przemysława K. m.in. za uprowadzenie i wykorzystanie seksualne w wakacje 2023 r. 11-letniej Wiktorii z Sosnowca na Śląsku. Oskarżony po odbyciu kary ma trafić do zakładu psychiatrycznego.

Nieprawdziwe informacje dot. wykształcenia Katarzyny Kotuli. Jest oświadczenie minister w rządzie Tuska z ostatniej chwili
Nieprawdziwe informacje dot. wykształcenia Katarzyny Kotuli. Jest oświadczenie minister w rządzie Tuska

Nie milkną echa informacji dotyczących wykształcenia minister ds. równości Katarzyny Kotuli. Jest oświadczenie członka rządu Donalda Tuska.

Nowy serial medyczny, który podbija serca widzów Wiadomości
Nowy serial medyczny, który podbija serca widzów

Platforma Max wprowadziła serial, który może być gratką dla fanów intensywnych i realistycznych produkcji, takich jak "The Bear" czy "Ostry dyżur". "The Pitt", z Noahem Wyle w roli głównej, opowiada o codzienności szpitalnego oddziału ratunkowego w Pittsburghu. Serial zdobył już ogromną popularność i znalazł się na szczycie rankingów w wielu krajach.

Wybroczyny, bezdech, drgawki. Groźna choroba przetacza się przez Polskę Wiadomości
"Wybroczyny, bezdech, drgawki". Groźna choroba przetacza się przez Polskę

Polska zmaga się potężną falą zachorowań na krzuśca. To poważna choroba jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i seniorów.

Trzaskowski ma problem. Nowy sondaż prezydencki polityka
Trzaskowski ma problem. Nowy sondaż prezydencki

Topnieje przewaga kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego. W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię OGB różnica pomiędzy Trzaskowskim a obywatelskim kandydatem popieranym przez PiS wynosi zaledwie 3,78 pkt.

Reprezentacja Belgii ma nowego selekcjonera Wiadomości
Reprezentacja Belgii ma nowego selekcjonera

Francuz Rudi Garcia został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Belgii - poinformowała federacja (RBFA). Zastąpił zwolnionego przed tygodniem Niemca Domenico Tedesco.

REKLAMA

Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

13 listopada 1924 Kościół prawosławny w Polsce otrzymał od patriarchy Konstantynopola tomos, deklarujący jego autokefalię. - Bogu dziękujemy za ten dar - mówił dziś prawosławny metropolita Polski Sawa Hrycuniak podczas jubileuszowej uroczystej Boskiej Liturgii w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Obchody 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego objął patronatem Prezydent RP.
Baner na stulecie autokefalii Uroczystości 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Baner na stulecie autokefalii / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Grzegorz W. Tężycki - Self-photographed

Warszawska prawosławna katedra Marii Magdaleny zgromadziła na uroczystej Boskiej Liturgii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego i Polski Sawy Hrycuniaka, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ruchu ekumenicznego oraz delegacje prawosławnych z różnych stron Polski. 

"Bogu dziękujemy za ten dar"

Przed liturgią głos zabrał metropolita Sawa, który wyjaśniając okoliczności dzisiejszego świętowania przypomniał, że dokładnie 13 listopada 1924 r. w Konstantynopolu wydano dokument autokefalii dla Kościoła prawosławnego w Polsce. - Bogu dziękujemy za ten dar - powiedział. Zarysował także skrót historii prawosławia w Polsce, sięgając do misji świętych Cyryla i Metodego w IX wieku. - Prawosławie dotarło na ziemie Polan i Wiślan w IX wieku. Przynieśli je w języku Polan i Wiślan święci bracia Cyryl i Metody. Dziś my jesteśmy ich kontynuatorami” - przekonywał hierarcha podkreślając, że “mimo wielu trudności prawosławie nigdy nie ustawało.

Omawiając historyczne trudności w dążeniu do kościelnej samodzielności prawosławnych wymienił m. in. Unię Brzeską czy zabory Rzeczpospolitej. 

– Sytuacja zmieniła się wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. – mówił zwierzchnik polskich prawosławnych, wspominając otrzymanie przez metropolitę Dionizego tomosu od patriarchy Konstantynopola Grzegorza VII. “Autokefalia pozwoliła uregulować życie wewnętrzne cerkwi i jej relacje z władzami państwowymi” - dodał, przypominając o wkładzie prawosławnych w walkę o niepodległość Polski. “Wkład prawosławia w historię Rzeczpospolitej Polski jest rzeczywisty i niepodważalny” - podkreślił.

Czytaj także: Jakie będą działania duszpasterskie Kościoła w Polsce w 2025 roku? Program nosi znamienną nazwę

Goście

Metropolita Sawa witając zebranych, wymienił “sąsiada”, ordynariusza rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego, a także bp. Michała Janochę, przedstawiciela kard. Kazimierza Nycza. Zdradził, że bp Janocha powiedział o sobie, że ma prawosławne serce i katolickie ciało. 

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej, na czele z jej prezesem, bp. Andrzejem Malickim, superintendentem naczelnym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

Prezydenta RP reprezentował sekretarz stanu Wojciech Kolarski. Obecny był także marszałek województwa mazowieckiego i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Przesłanie Soboru Biskupów

Podczas liturgii zamiast kazania odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii. “Droga do naszej samodzielności administracyjnej, na tle całej historii, rozpoczęła się tragiczną śmiercią śp. metropolity Jerzego Jaroszewskiego, którego w modlitwie wspominaliśmy 8 lutego 2024 roku. To on był inicjatorem nadania autokefalii po odzyskaniu Niepodległości Rzeczypospolitej w 1918 roku. Niestety, nie doczekał, aby cieszyć się swoim osiągnięciem”, napisali prawosławni biskupi, wspominając dzieje prawosławia w Polsce po uzyskaniu przez metropolitę Dionizego tomosu. 

"Ważnym osiągnięciem tego okresu są regulacje prawne dotyczące życia cerkiewnego, a najważniejsze z nich to Ustawa o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Na podstawie tej ustawy powołane zostały Komisja Regulacyjna i Ordynariat WP. Wprowadzono nauczanie religii w szkołach, kapelaństwo w szpitalach, więziennictwie i innych formacjach (mundurowych). Powołano Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, organizacje sportowe itp. Naszej Młodzieży zorganizowanej w Bractwie, pełnej oddania służbie dla dobra Cerkwi, wyrażamy uznanie i podziękowanie za ich świadectwo wiary prawosławnej we współczesnym świecie", opisywali hierarchowie, podkreślając także wagę kanonizacji lokalnych świętych - Maksyma Sandowicza, męczenników chełmskich i podlaskich, męczenników Katynia. 

Unia Brzeska niszczyła obrządek słowiański?

Prawosławni biskupi wyrazili przekonanie, jakoby Unia Brzeska doprowadziła do “niszczenia obrządku słowiańskiego”. Opisując martyrologię prawosławnych wspominali burzenie świątyń i ich rewindykację, przesiedlenia. “Trudno nie pamiętać o mordach na prawosławnych mieszkańcach Zaleszan, Zań, Puchał, Sahrynia, Wierzchowin… Dzisiaj oddajemy im w modlitwie nasz szacunek i uwielbienie za Ich wytrwałość i bohaterską, męczeńską śmierć”, napisano. 

– Dzisiaj, kiedy zwracamy szczególną uwagę na setną rocznicę samodzielności cerkiewnej naszej Cerkwi, Bogu dziękujemy za ten dar i bohaterską służbę Bogu, Cerkwi i Ojczyźnie; biskupom, duchowieństwu i wiernym – usłyszeli zebrani w świątyni. 

Wieczorem w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się koncert muzyki cerkiewnej i patriotycznej z okazji jubileuszu 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Czytaj także: 100. rocznica PAKP. Geneza autokefalii Prawosławia w Polsce

Patronat Prezydenta RP

Uroczystości jubileuszu stulecia autokefalii patronatem objął prezydent Andrzej Duda, “jako wyraz głębokiego szacunku i uznania dla starań o własną, niezależną tożsamość eklezjalną oraz dla patriotyzmu i umacniania więzi z odrodzonym, niepodległym państwem polskim, kultywujący wielowiekowe tradycje wolności religijnej”.   

dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe