Papież: Polacy walczyli o niepodległość także z różańcem w ręku. Czcijcie serce Maryi
W kolejnej katechezie z cyklu poświęconego Duchowi Świętemu, Papież Franciszek mówił o Matce Bożej, którą, ze względu na Jej całkowitą otwartość na działanie Pana Boga i transparentność, określił mianem „listu” napisanego przez Ducha Świętego.
Maryja – narzędziem Ducha Świętego
Papież przypomniał, że jedynym pośrednikiem między człowiekiem a Chrystusem jest Duch Święty, zaś Matka Boża „jest jednym ze środków, za pomocą których Duch Święty prowadzi nas do Jezusa”. Porównując ją do „listu Ducha Świętego”, wyjaśnił, że jej życie może być odczytywane „nawet przez tych, którzy nie mogą czytać książek teologicznych, przez tych «maluczkich», którym Jezus mówi, że zostały im objawione tajemnice Królestwa, ukryte przed mądrymi”.
Czytaj także: Szef watykańskiej dyplomacji na KUL: nasze zadanie to być znakiem nadziei
„Tak” Maryi – wzorem dla wierzących
Odwołując się do sceny zwiastowania, Franciszek podkreślił, że „fiat” wypowiedziane przez Maryję powinno być inspiracją dla wszystkich wierzących. Jak zauważył, Matka Boża „swoim przykładem i wstawiennictwem zachęca nas, abyśmy również powiedzieli Jemu nasze «tak», ilekroć stajemy w obliczu posłuszeństwa, które trzeba zrealizować lub próby, jaką należy przezwyciężyć”.
- Uczmy się od Niej uległości wobec natchnień Ducha, zwłaszcza gdy sugeruje On, abyśmy «poszli z pośpiechem» i wyruszyli z pomocą komuś w potrzebie, jak to uczyniła zaraz po tym, gdy odszedł od niej anioł – zachęcił.
Umocnienie w głoszeniu Ewangelii
Podążając za kolejnymi przykładami biblijnymi, Ojciec Święty zwrócił uwagę na obecność Matki Bożej w Wieczerniku, wokół której uczniowie zgromadzili się po wniebowstąpieniu Jezusa. „To prawda, że w Wieczerniku były z Nią także inne kobiety, ale Jej obecność jest odmienna i wyjątkowa pośród nich wszystkich. Między Nią a Duchem Świętym istnieje wyjątkowa i wiecznie niezniszczalna więź, jaką jest sama osoba Chrystusa” – mówił Papież, podkreślając, że św. Łukasz używa identycznych wyrażeń, opisując zstąpienie Ducha Świętego na Maryję podczas zwiastowania i Jego zstąpienie na uczniów podczas Pięćdziesiątnicy. Przypomniał, że także dziś Kościół staje wobec obowiązku głoszenia Ewangelii wszystkim narodom, podobnie, jak w czasach pierwszych uczniów i także dziś powinien gromadzić się wokół Maryi.
Czytaj także: 100. rocznica PAKP. Geneza autokefalii Prawosławia w Polsce
Papież do Polaków
Z uwagi na niedawne Święto Niepodległości, Franciszek zwrócił się do Polaków z prośbą o wdzięczność wobec Maryi i roli, którą odegrała w trudnej drodze Polski do wolności.
- Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski - powiedział papież.
- W waszych osobistych, rodzinnych i społecznych troskach wzywajcie pomocy Matki Bożej, Królowej Polski, która strzegła waszego narodu w wielu trudnych momentach - zachęcił.
- Właśnie wspominaliście rocznicę odzyskania niepodległości, o którą Polacy walczyli także z różańcem w ręku. Czcijcie z wdzięcznością Jej matczyne serce - pokreślił Franciszek.
- Wszystkim wam błogosławię - zapewnił.
Dorota Abdelmoula-Viet; adg