[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?

„Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń” (Oz 6, 6).
człowiek myślący [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?
człowiek myślący / pixabay.com/carlosalvarenga

Ideologia vs religia?

W przestrzeni społecznej bardzo dużo miejsca zajmuje ostatnio termin „ideologia”. Jest ona z reguły używana w znaczeniu pejoratywnym np. zgubnych ideologii XX wieku, czyli komunizmu, faszyzmu i nazizmu lub współczesnych ideologii uderzających w rodzinę i społeczeństwo. Nie dalej niż dwa dni temu papież Franciszek mówił do uczestników międzynarodowego sympozjum uniwersyteckiego, że „ideologie są dziś chyba największym wrogiem dojrzewania. Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka”. Papież apelował, by umieć dostrzegać i bronić się przed ideologiami w edukacji. Chodziło tu, rzecz jasna, o bardzo konkretne ideologie. I faktycznie, neutralna, a więc poszukująca prawdy nauka, będzie skażona, gdy przystępując do badań mamy z góry określony cel, w którym podążać mają wnioski np. cele ekonomiczne lub polityczne. Czasem zwykło się jednak przeciwstawiać sobie religię i ideologię, jako pojęcia biegunowe. Moim zdaniem, nie jest to prawda, wszystko zależy bowiem od konkretnej religii, od definicji ww. pojęć oraz od tego, jaki cel religijności przyjmuje jednostka lub społeczność.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Rozmaitość religii

Po pierwsze, religia. Otóż religia religii nierówna. Co innego można powiedzieć np. o konfucjanizmie, będącym w zasadzie zbiorem filozoficznych przekonań, a co innego o chrześcijaństwie, którego celem powinno być pogłębianie bliskości z Bogiem. Nie znaczy to, że wszelkich religii nie można wypaczyć, czyniąc z nich narzędzie czysto ideologiczne, ale w rozmaitych religiach poziom ideologizacji w różnym stopniu wypływał będzie z ich karykaturyzacji.

Definicje

Po drugie, definiowanie. Zarówno ideologia, jak i religia mają oczywiście dziesiątki definicji, analizujących te zjawiska w różnych aspektach, z odmiennych punktów widzenia i w innych okresach historycznych. Wybierzmy zatem w miarę neutralne  i ogólne źródła. Definicja ideologii według „Słownika Języka Polskiego” to „system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi”. Z kolei „Encyklopedia PWN” określa ideologię, jako „zbiory poglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata”. Wikipedia informuje, że ideologia to "zbiory światopoglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata". Ta ostatnia definicja jest dyskusyjna, bowiem chociaż pojęcia światopoglądu i ideologii są do siebie zbliżone, to jednak nie są one tożsame. O ile światopogląd to rodzaj generalnych przekonań, co do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, a zatem forma filtru, według którego porządkujemy świat, zgodnego z przyjętym systemem wartości, o tyle ideologia jest zjawiskiem węższym, dotyczy zwartego i ukierunkowanego na dany cel układu poglądów.

Religia to według SJP „zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne”. Encyklopedia PWN mówi o religii, jako o „relacji człowieka do sacrum”. W najbardziej generalnym rozumieniu rzeczy, religia stanowi pewne powiązanie jednostkowych relacji na linii Bóg/bogowie - człowiek oraz  wspólnego większej grupie ludzi systemu wierzeń i wynikających w niego zachowań i rytuałów. Samo słowo religia jest przynajmniej dwojako tłumaczone etymologicznie: Cyceron łączy je z łacińskim „relegere/religere”, co oznacza ponowne odczytywanie, czyli głębokie rozważanie; Laktancjusz z kolei uważa, że rdzeniem religii jest słowo „religare”, tłumaczone jako „wiązać”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Tantum quantum, czyli o tyle, o ile

Z tego, co powyżej wynika zatem, że o tyle religia będzie odległa od ideologii, o ile człowiek wyakcentuje wagę relacji z sacrum ponad wszystko to, czym religia z czasem „obrasta”, a zatem doktryny, obrzędów i zasad moralnych. Jeśli celem naszej religijności jest bliskość z Bogiem, to bardzo ważne dla religii składowe wynikają z chęci zrozumienia, „dotknięcia” i naśladowania Tego, do którego zmierzamy. Im bardziej nasza religijność będzie od konkretnej bliskości sacrum oderwana, tym bardziej za jej istotę uważać będziemy teologię i zasady postępowania, a celem powoli przestanie być intymność z Bogiem, a sama religia zacznie służyć celom ziemskim np. władzy, udowodnieniu własnej racji, postawieniu na swoim, podbudowaniu ego. Czym wówczas będzie się ona różniła od ideologii?

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, z tej okazji tym bardziej warto pamiętać, że nie kocha się pojęć, tylko konkretne osoby, nie umiera się za doktrynę, tylko za tych, których kochamy. Jeśli nie kochamy innych i nie wypracowaliśmy wewnętrznej intymności z Bogiem, to za co będziemy „umierać”? Oczywiście, można powiedzieć, że są ludzie ginący dla sprawy, choćby zamachowcy-samobójcy, tylko czy taki fundamentalizm nazwiemy zdrową religijnością? Po wtóre, nawet owi zamachowcy tak naprawdę nie umierają dla poglądów, ale dla tych, którzy ich w tym wychowali oraz dla Boga, którego demoniczny obraz w sobie noszą.

Święty Augustyn z Hippony powiedział, że „jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu”. I tak to w rzeczywistości wygląda w naszej religijności, wypływającym z niej światopoglądzie i odporności na ideologiczne meandry. Jeśli fundamentem twojej religijności jest mniejsza lub większa znajomość doktryny, próba sprostania wymogom moralnym i uczestnictwo w obrzędach, a służyć ma to manifestowaniu przynależności do grupy i osiąganiu społecznych bądź politycznych celów, to warto zapytać siebie, ile we mnie jest prawdziwej wiary, a ile to już po prostu ideologia?


 

POLECANE
Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie historyczna dla Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski oczekuje, że polska i duńska prezydencja w UE w 2025 roku będzie "historyczna dla Ukrainy"

Prezydent Wołodymyr Zełenski oznajmił w niedzielę, że w 2025 roku Ukraina musi poczynić jak największe postępy drodze do Unii Europejskiej i oczekuje, że polska i duńska prezydencja w tym okresie będzie historyczna dla jego kraju.

Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej pilne
Po 3 latach Policja kończy operację zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej

Działania policjantów podczas operacji "Zapora" to przede wszystkim patrole skierowane całodobowo do nadzorowania punktów w odległości kilkudziesięciu/kilkuset metrów od pasa granicznego.

PKW odroczyła decyzję ws. finansów PiS mimo wyroku SN. Co na ten temat sądzą Polacy? [SONDAŻ] z ostatniej chwili
PKW odroczyła decyzję ws. finansów PiS mimo wyroku SN. Co na ten temat sądzą Polacy? [SONDAŻ]

Zdaniem większości ankietowanych, Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS. 

Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny Wiadomości
Kobieta spadła w jaskini z 6 metrów. Ratownicy wydobywali ją 72 godziny

W jaskini Bueno Fonteno niedaleko Bergamo utknęła 32-latka. Jej wydobycie trwało 3 dni i konieczne było użycie ładunków wybuchowych, by poszerzyć przejście. W akcji brało udział 60 osób. Jak się okazuje, kobieta utknęła w tej jaskini nie pierwszy raz.

Andrzej Duda: Donald Trump nie zostawi Ukrainy na lodzie z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie"

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Neue Zuercher Zeitung” powiedział, że nie obawia się, iż prezydent USA Donald Trump zostawi Ukrainę "na lodzie". Podkreślił, że kraje NATO muszą zwiększyć do 3 proc. PKB wydatki na obronę, aby powstrzymać Rosję.

Śmigłowiec ratownictwa uderzył w ścianę szpitala. Są ofiary śmiertelne pilne
Śmigłowiec ratownictwa uderzył w ścianę szpitala. Są ofiary śmiertelne

Cztery osoby zginęły w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji, gdy śmigłowiec pogotowia ratunkowego uderzył w budynek szpitala.

Długa kolejka na przejściu granicznym. Niemal dwie doby czekania pilne
Długa kolejka na przejściu granicznym. Niemal dwie doby czekania

47 godzin czekać muszą na odprawę na granicy z Białorusią w Terespolu podróżujący samochodami osobowymi. Na przejściach z Ukrainą w kolejkach stoją ciężarówki – m.in. w Dorohusku 34 godziny, a w Korczowej 39 godzin.

Tragedia w Przemyślu. Mężczyzna postrzelił znajomą w głowę Wiadomości
Tragedia w Przemyślu. Mężczyzna postrzelił znajomą w głowę

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej, siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla. Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala.

Popularny serial zniknie z anteny TVN Wiadomości
Popularny serial zniknie z anteny TVN

Nadchodzące dni przyniosą zmiany w emisji popularnego serialu. Sympatycy "Na Wspólnej" będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

Znany polski piłkarz w szpitalu. Są nowe informacje o jego stanie zdrowia Wiadomości
Znany polski piłkarz w szpitalu. Są nowe informacje o jego stanie zdrowia

Piłkarz Torino Sebastian Walukiewicz, który trafił do szpitala po tym, jak źle się poczuł w trakcie meczu włoskiej ekstraklasy z Bologną (0:2), nie doznał udaru, ani nie stwierdzono u niego żadnych poważnych dolegliwości - poinformował portal torinogranata.it. Przyczyną kłopotów z oddychaniem była grypa.

REKLAMA

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?

„Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń” (Oz 6, 6).
człowiek myślący [Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ideologia kontra religia?
człowiek myślący / pixabay.com/carlosalvarenga

Ideologia vs religia?

W przestrzeni społecznej bardzo dużo miejsca zajmuje ostatnio termin „ideologia”. Jest ona z reguły używana w znaczeniu pejoratywnym np. zgubnych ideologii XX wieku, czyli komunizmu, faszyzmu i nazizmu lub współczesnych ideologii uderzających w rodzinę i społeczeństwo. Nie dalej niż dwa dni temu papież Franciszek mówił do uczestników międzynarodowego sympozjum uniwersyteckiego, że „ideologie są dziś chyba największym wrogiem dojrzewania. Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka”. Papież apelował, by umieć dostrzegać i bronić się przed ideologiami w edukacji. Chodziło tu, rzecz jasna, o bardzo konkretne ideologie. I faktycznie, neutralna, a więc poszukująca prawdy nauka, będzie skażona, gdy przystępując do badań mamy z góry określony cel, w którym podążać mają wnioski np. cele ekonomiczne lub polityczne. Czasem zwykło się jednak przeciwstawiać sobie religię i ideologię, jako pojęcia biegunowe. Moim zdaniem, nie jest to prawda, wszystko zależy bowiem od konkretnej religii, od definicji ww. pojęć oraz od tego, jaki cel religijności przyjmuje jednostka lub społeczność.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Rozmaitość religii

Po pierwsze, religia. Otóż religia religii nierówna. Co innego można powiedzieć np. o konfucjanizmie, będącym w zasadzie zbiorem filozoficznych przekonań, a co innego o chrześcijaństwie, którego celem powinno być pogłębianie bliskości z Bogiem. Nie znaczy to, że wszelkich religii nie można wypaczyć, czyniąc z nich narzędzie czysto ideologiczne, ale w rozmaitych religiach poziom ideologizacji w różnym stopniu wypływał będzie z ich karykaturyzacji.

Definicje

Po drugie, definiowanie. Zarówno ideologia, jak i religia mają oczywiście dziesiątki definicji, analizujących te zjawiska w różnych aspektach, z odmiennych punktów widzenia i w innych okresach historycznych. Wybierzmy zatem w miarę neutralne  i ogólne źródła. Definicja ideologii według „Słownika Języka Polskiego” to „system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi”. Z kolei „Encyklopedia PWN” określa ideologię, jako „zbiory poglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata”. Wikipedia informuje, że ideologia to "zbiory światopoglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata". Ta ostatnia definicja jest dyskusyjna, bowiem chociaż pojęcia światopoglądu i ideologii są do siebie zbliżone, to jednak nie są one tożsame. O ile światopogląd to rodzaj generalnych przekonań, co do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, a zatem forma filtru, według którego porządkujemy świat, zgodnego z przyjętym systemem wartości, o tyle ideologia jest zjawiskiem węższym, dotyczy zwartego i ukierunkowanego na dany cel układu poglądów.

Religia to według SJP „zespół wierzeń dotyczących istnienia Boga lub bogów, pochodzenia i celu życia człowieka, powstania świata oraz w związane z nimi obrzędy, zasady moralne i formy organizacyjne”. Encyklopedia PWN mówi o religii, jako o „relacji człowieka do sacrum”. W najbardziej generalnym rozumieniu rzeczy, religia stanowi pewne powiązanie jednostkowych relacji na linii Bóg/bogowie - człowiek oraz  wspólnego większej grupie ludzi systemu wierzeń i wynikających w niego zachowań i rytuałów. Samo słowo religia jest przynajmniej dwojako tłumaczone etymologicznie: Cyceron łączy je z łacińskim „relegere/religere”, co oznacza ponowne odczytywanie, czyli głębokie rozważanie; Laktancjusz z kolei uważa, że rdzeniem religii jest słowo „religare”, tłumaczone jako „wiązać”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Tantum quantum, czyli o tyle, o ile

Z tego, co powyżej wynika zatem, że o tyle religia będzie odległa od ideologii, o ile człowiek wyakcentuje wagę relacji z sacrum ponad wszystko to, czym religia z czasem „obrasta”, a zatem doktryny, obrzędów i zasad moralnych. Jeśli celem naszej religijności jest bliskość z Bogiem, to bardzo ważne dla religii składowe wynikają z chęci zrozumienia, „dotknięcia” i naśladowania Tego, do którego zmierzamy. Im bardziej nasza religijność będzie od konkretnej bliskości sacrum oderwana, tym bardziej za jej istotę uważać będziemy teologię i zasady postępowania, a celem powoli przestanie być intymność z Bogiem, a sama religia zacznie służyć celom ziemskim np. władzy, udowodnieniu własnej racji, postawieniu na swoim, podbudowaniu ego. Czym wówczas będzie się ona różniła od ideologii?

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, z tej okazji tym bardziej warto pamiętać, że nie kocha się pojęć, tylko konkretne osoby, nie umiera się za doktrynę, tylko za tych, których kochamy. Jeśli nie kochamy innych i nie wypracowaliśmy wewnętrznej intymności z Bogiem, to za co będziemy „umierać”? Oczywiście, można powiedzieć, że są ludzie ginący dla sprawy, choćby zamachowcy-samobójcy, tylko czy taki fundamentalizm nazwiemy zdrową religijnością? Po wtóre, nawet owi zamachowcy tak naprawdę nie umierają dla poglądów, ale dla tych, którzy ich w tym wychowali oraz dla Boga, którego demoniczny obraz w sobie noszą.

Święty Augustyn z Hippony powiedział, że „jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu”. I tak to w rzeczywistości wygląda w naszej religijności, wypływającym z niej światopoglądzie i odporności na ideologiczne meandry. Jeśli fundamentem twojej religijności jest mniejsza lub większa znajomość doktryny, próba sprostania wymogom moralnym i uczestnictwo w obrzędach, a służyć ma to manifestowaniu przynależności do grupy i osiąganiu społecznych bądź politycznych celów, to warto zapytać siebie, ile we mnie jest prawdziwej wiary, a ile to już po prostu ideologia?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe