Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Prawda jest fundamentem wolności - przekonywał podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Troska o prawdę i prawdziwość wiąże się z odpowiedzialnością za innych i za wspólnotę, którą winniśmy tworzyć – mówił w homilii. Eucharystii sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, administrator apostolski archidiecezji warszawskiej. W Mszy św. uczestniczy para prezydencka i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
bp Wiesław Lechowicz Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę
bp Wiesław Lechowicz / (sko) PAP/Albert Zawada

Ojcowie odzyskanej niepodległości

W homilii bp Wiesław Lechowicz przypomniał, że św. Jan Paweł II zapytany o najważniejsze zdanie wypowiedziane przez Jezusa wskazał na słowa: „poznacie prawdę i prawda was wyzwoli” (J 8,32). Ordynariusz wojskowy przytoczył fragment z pierwszej encykliki papieża-Polaka „Redemptor hominis”, w której św. Jan Paweł II wyjaśnił, że w słowach Jezusa zawiera się podstawowe wymaganie „rzetelnego stosunku do prawdy jako warunku prawdziwej wolności” i przestroga „przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie”.

Biskup polowy powiedział, że jednym z tych, którzy ukazali prawdziwą wolność w warunkach zniewolenia był ks. Jerzy Popiełuszko. – Ks. Jerzy nie tylko prawdę głosił, ale i nią żył. Dlatego na jednej z tablic w kościele pw. św. Stanisława na Żoliborzu znajduje się napis: „Misja księdza Jerzego dzisiaj to przypomnienie całemu narodowi polskiemu, tym od samego szczytu z Warszawy, aż po krańce naszych Bieszczad – nie budujcie bez Prawdy, bo się zawali”. To niemal powtórzenie tego, co napisał Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio”: „Gdy człowiekowi odbierze się prawdę, wszelkie próby wyzwolenia go stają się całkowicie nierealne, ponieważ prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną (FR, 90) – stwierdził.

Jak podkreślił biskup polowy, św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i bł. kard. Stefan Wyszyński - poprzez ich nauczanie na temat prawdy i wolności - „zasługują na miano ojców odzyskanej niepodległości”. Zwrócił też uwagę, że z biegiem czasu pogłębia się kryzys prawdy i wolności, który w coraz większym stopniu wpływa na nasze życie osobiste i społeczne. – Widzimy jak w coraz bardziej prawda i wolność się rozchodzą, co stwarza śmiertelne zagrożenie dla naszej niepodległości. Święto niepodległości naszej Ojczyzny sprzyja więc, by przypomnieć sobie o fundamencie wolności, jakim jest prawda – powiedział. Dodał, że do takiej refleksji zachęcają czytania mszalne, które „zwracają uwagę na prawdę, nie w sensie teoretycznym czy filozoficznym, lecz relacyjnym – w odniesieniu do Boga, samego siebie i drugiego człowieka”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Nawiązując do listu św. Pawła do Tytusa, biskup polowy zwrócił uwagę, że Apostoł Narodów przypomina, że „człowiek powołany jest do poznawania prawdy, której źródłem jest Bóg”. – Kiedy przywołujemy nauczanie św. Pawła to widzimy, jak bardzo  człowiek współczesny rozminął się z takim rozumieniem prawdy. Dzisiaj niemal powszechnie podważa się przekonanie o istnieniu prawdy absolutnej, a nawet prawdy obiektywnej. Tego rodzaju myślenie doprowadziło do sytuacji, w której człowiek próbuje przypisać sobie prerogatywy boskie i zająć miejsce Boga. Nie godzi się być stworzeniem, aspiruje do roli stwórcy – powiedział

Bp Lechowicz podkreślił, że w tym kontekście należy patrzeć na „próby decydowania o życiu i śmierci dzieci poczętych czy nieuleczalnie chorych”, a także na próbę „zredefiniowania ludzkiego życia i tego, co dotychczas stanowiło jego fundament, np. małżeństwa i rodziny”. – Dlatego w trosce o wolność i niepodległość wciąż musimy czuwać, by nie ulec pokusie, jakiej ulegli nasi prarodzice, by być jak Bóg. To czuwanie staje się tym bardziej pilne im bardziej wokół nas szerzą się idee, które mimo efektownych szat wolności tak naprawdę nie mają z nią wiele wspólnego – powiedział.

Czytaj także: Zwierzchnik anglikanów: prymat papieża uznają też inni chrześcijanie

Waga prawdy

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii bp Lechowicz zwrócił uwagę, że podkreśla ona „wagę prawdy i prawdziwości w naszych wzajemnych relacjach i odniesieniach”.

– Kłamstwo, obłuda, manipulacja, nieszczerość są zaprzeczeniem prawdy i prawdziwości, a tym samym poważnym zagrożeniem wolności. Zakłócają bowiem relacje międzyludzkie i prowadzą do rozbicia wspólnoty. Troska o prawdę i prawdziwość wiąże się z odpowiedzialnością za innych i za wspólnotę, którą winniśmy tworzyć – przekonywał.

W kontekście jedności wspólnoty biskup przywołał słowa Józefa Piłsudskiego, wypowiedziane do członków Rady Obrony Państwa w lipcu 1920 r.: „Od was polityków i od narodu, powinien iść do wojska, walczącego na froncie głos wiary i otuchy, odpowiadający moralnej wartości społeczeństwa i jego niezłomnej woli zwycięstwa. Zamiast tego dajecie demoralizujący obraz waśni, kłótni, rozdarcia. Chwila jest wyjątkowo groźna, nie ma czasu do stracenia, stoicie nad przepaścią i jutro może zaczniecie się wyrzynać. Nie wiem, jakimi słowy mam was przekonywać, aby was natchnąć duchem pojednania i skłonić do zgody. Jeżeli potrzebna jest do tego moja śmierć, to gotowym sobie w łeb wypalić, abyście zrozumieli wreszcie, że to jest już ostatnia chwila do ratunku, że musicie się zjednoczyć”.

– Uważajmy, by prawda kształtowała nasze relacje do Boga, względem nas samych i w odniesieniu do innych. Wówczas będzie dochodzić do naszych uszu piękna i czysta melodia wolności – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.

kos


 

POLECANE
Trudne warunki w górach. TOPR wydał komunikat Wiadomości
Trudne warunki w górach. TOPR wydał komunikat

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę rano wzrost zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia. "Trójka” obowiązuje powyżej 1700 m n.p.m. W nocy nastąpił gwałtowny nawrót zimy w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal 80 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -14 st. C.

Nie tak miał wyglądać finał aukcji. Model z kultowego filmu bez nowego domu Wiadomości
Nie tak miał wyglądać finał aukcji. Model z kultowego filmu bez nowego domu

Lalka przedstawiająca słynnego kosmitę z filmu E.T. miała być hitem aukcji w Sotheby’s. Zamiast tego - spotkał ją los podobny do filmowego bohatera: została porzucona. Choć była jednym z trzech modeli użytych na planie, nikt nie zdecydował się na jej zakup.

Minecraft: Film - kinowy przebój dla fanów kultowej gry Wiadomości
"Minecraft: Film" - kinowy przebój dla fanów kultowej gry

Na tę chwilę czekali wszyscy fani super popularnej gry, a w Polsce jest ich niemało. Po raz pierwszy tegoroczna premiera kinowa w USA wypełniła sale kinowe, a wstępne dane wskazują, że tylko podczas czwartkowych pokazów przedpremierowych film zarobił 10,55 mln dolarów. Kwota ta dodana zostanie do wyników z piątku, które aktualnie szacuje się łącznie na 55 milionów dolarów. W Polsce film można oglądać od 4 kwietnia.

14-latka przygniótł konar. Jego stan jest ciężki Wiadomości
14-latka przygniótł konar. Jego stan jest ciężki

Stan 14-latka, przygniecionego w lesie przez konar drzewa, jest bardzo ciężki. Przebywa na oddziale intensywnej terapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

16-latek śmiertelnie ranił rówieśnika. Sąd zdecydował z ostatniej chwili
16-latek śmiertelnie ranił rówieśnika. Sąd zdecydował

16-latkowi, który w piątek w Tarnowie (Małopolskie) śmiertelnie ranił nożem rówieśnika, postawiono zarzut zabójstwa. Tarnowski sąd rodzinny dla nieletnich zdecydował o tymczasowym, trzymiesięcznym umieszczeniu nastolatka w ośrodku wychowawczym izolowanym.

Trzaskowski przeszedł szkolenie z MON. Kukiz: „Polska może spać spokojnie” Wiadomości
Trzaskowski przeszedł szkolenie z MON. Kukiz: „Polska może spać spokojnie”

Rafał Trzaskowski spróbował swoich sił w wojskowym szkoleniu. Jak sam przekazał w mediach społecznościowych, wziął udział w jednodniowych ćwiczeniach w ramach programu „Trenuj z wojskiem”. Podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem instruktorów oraz samego programu.

Dziennikarka neo-TVP kłamała nt. Anny Wójcik i nie chce przeprosić. Będą kroki prawne Wiadomości
Dziennikarka neo-TVP kłamała nt. Anny Wójcik i nie chce przeprosić. Będą "kroki prawne"

Kamila Biedrzycka z TVP Info podała przedwczoraj na antenie Super Expressu fałszywą informację, że Anna Wójcik po opuszczeniu aresztu zamiast pojechać do swojego chorego dziecka udała się do studia TV Republiki i Telewizji wPolsce24, gdzie rzekomo miała udzielić wywiadu. Teraz stwierdziła, że za swoje słowa nie zamierza przepraszać.

Nie żyje kultowy aktor z Herkulesa. Miał 71 lat Wiadomości
Nie żyje kultowy aktor z "Herkulesa". Miał 71 lat

Robert Trebor, amerykański aktor znany przede wszystkim z roli Salmoneusa w kultowych serialach "Herkules" i "Xena: Wojownicza księżniczka" zmarł 11 marca w Los Angeles. Miał 71 lat.

Już wiadomo, czy Marcin Romanowski przyjedzie do Polski na pogrzeb ojca pilne
Już wiadomo, czy Marcin Romanowski przyjedzie do Polski na pogrzeb ojca

Media w Polsce obiegła wczoraj wiadomość o śmierci i pogrzebie ojca Marcina Romanowskiego, posła PiS, który przebywa na Węgrzech, gdzie ma azyl polityczny.

Nowy komunikat pogodowy. IMGW ostrzega Wiadomości
Nowy komunikat pogodowy. IMGW ostrzega

Wczoraj IMGW ostrzegało przez potężnymi porywami wiatru, dochodzącymi do 80 km/h, które miały zagrażać 13 regionom w Polsce. Jak się okazuje, w niedzielę i poniedziałek nadal będzie się utrzymywał porywisty wiatr; prognozuje się również opady deszczu ze śniegiem; w nocy wystąpią przymrozki.

REKLAMA

Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Prawda jest fundamentem wolności - przekonywał podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny biskup polowy Wiesław Lechowicz. – Troska o prawdę i prawdziwość wiąże się z odpowiedzialnością za innych i za wspólnotę, którą winniśmy tworzyć – mówił w homilii. Eucharystii sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, administrator apostolski archidiecezji warszawskiej. W Mszy św. uczestniczy para prezydencka i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
bp Wiesław Lechowicz Msza św. w intencji Ojczyzny. Abp Lechowicz: Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę
bp Wiesław Lechowicz / (sko) PAP/Albert Zawada

Ojcowie odzyskanej niepodległości

W homilii bp Wiesław Lechowicz przypomniał, że św. Jan Paweł II zapytany o najważniejsze zdanie wypowiedziane przez Jezusa wskazał na słowa: „poznacie prawdę i prawda was wyzwoli” (J 8,32). Ordynariusz wojskowy przytoczył fragment z pierwszej encykliki papieża-Polaka „Redemptor hominis”, w której św. Jan Paweł II wyjaśnił, że w słowach Jezusa zawiera się podstawowe wymaganie „rzetelnego stosunku do prawdy jako warunku prawdziwej wolności” i przestroga „przed jakąkolwiek pozorną wolnością, przed wolnością rozumianą powierzchownie, jednostronnie, bez wniknięcia w całą prawdę o człowieku i o świecie”.

Biskup polowy powiedział, że jednym z tych, którzy ukazali prawdziwą wolność w warunkach zniewolenia był ks. Jerzy Popiełuszko. – Ks. Jerzy nie tylko prawdę głosił, ale i nią żył. Dlatego na jednej z tablic w kościele pw. św. Stanisława na Żoliborzu znajduje się napis: „Misja księdza Jerzego dzisiaj to przypomnienie całemu narodowi polskiemu, tym od samego szczytu z Warszawy, aż po krańce naszych Bieszczad – nie budujcie bez Prawdy, bo się zawali”. To niemal powtórzenie tego, co napisał Jan Paweł II w encyklice „Fides et ratio”: „Gdy człowiekowi odbierze się prawdę, wszelkie próby wyzwolenia go stają się całkowicie nierealne, ponieważ prawda i wolność albo istnieją razem, albo też razem marnie giną (FR, 90) – stwierdził.

Jak podkreślił biskup polowy, św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i bł. kard. Stefan Wyszyński - poprzez ich nauczanie na temat prawdy i wolności - „zasługują na miano ojców odzyskanej niepodległości”. Zwrócił też uwagę, że z biegiem czasu pogłębia się kryzys prawdy i wolności, który w coraz większym stopniu wpływa na nasze życie osobiste i społeczne. – Widzimy jak w coraz bardziej prawda i wolność się rozchodzą, co stwarza śmiertelne zagrożenie dla naszej niepodległości. Święto niepodległości naszej Ojczyzny sprzyja więc, by przypomnieć sobie o fundamencie wolności, jakim jest prawda – powiedział. Dodał, że do takiej refleksji zachęcają czytania mszalne, które „zwracają uwagę na prawdę, nie w sensie teoretycznym czy filozoficznym, lecz relacyjnym – w odniesieniu do Boga, samego siebie i drugiego człowieka”.

Czytaj także: Msza św. w intencji Ojczyzny. Kard. Nycz: Światła niepodległości nie wolno się wstydzić

Troska o prawdę to odpowiedzialność za wspólnotę

Nawiązując do listu św. Pawła do Tytusa, biskup polowy zwrócił uwagę, że Apostoł Narodów przypomina, że „człowiek powołany jest do poznawania prawdy, której źródłem jest Bóg”. – Kiedy przywołujemy nauczanie św. Pawła to widzimy, jak bardzo  człowiek współczesny rozminął się z takim rozumieniem prawdy. Dzisiaj niemal powszechnie podważa się przekonanie o istnieniu prawdy absolutnej, a nawet prawdy obiektywnej. Tego rodzaju myślenie doprowadziło do sytuacji, w której człowiek próbuje przypisać sobie prerogatywy boskie i zająć miejsce Boga. Nie godzi się być stworzeniem, aspiruje do roli stwórcy – powiedział

Bp Lechowicz podkreślił, że w tym kontekście należy patrzeć na „próby decydowania o życiu i śmierci dzieci poczętych czy nieuleczalnie chorych”, a także na próbę „zredefiniowania ludzkiego życia i tego, co dotychczas stanowiło jego fundament, np. małżeństwa i rodziny”. – Dlatego w trosce o wolność i niepodległość wciąż musimy czuwać, by nie ulec pokusie, jakiej ulegli nasi prarodzice, by być jak Bóg. To czuwanie staje się tym bardziej pilne im bardziej wokół nas szerzą się idee, które mimo efektownych szat wolności tak naprawdę nie mają z nią wiele wspólnego – powiedział.

Czytaj także: Zwierzchnik anglikanów: prymat papieża uznają też inni chrześcijanie

Waga prawdy

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii bp Lechowicz zwrócił uwagę, że podkreśla ona „wagę prawdy i prawdziwości w naszych wzajemnych relacjach i odniesieniach”.

– Kłamstwo, obłuda, manipulacja, nieszczerość są zaprzeczeniem prawdy i prawdziwości, a tym samym poważnym zagrożeniem wolności. Zakłócają bowiem relacje międzyludzkie i prowadzą do rozbicia wspólnoty. Troska o prawdę i prawdziwość wiąże się z odpowiedzialnością za innych i za wspólnotę, którą winniśmy tworzyć – przekonywał.

W kontekście jedności wspólnoty biskup przywołał słowa Józefa Piłsudskiego, wypowiedziane do członków Rady Obrony Państwa w lipcu 1920 r.: „Od was polityków i od narodu, powinien iść do wojska, walczącego na froncie głos wiary i otuchy, odpowiadający moralnej wartości społeczeństwa i jego niezłomnej woli zwycięstwa. Zamiast tego dajecie demoralizujący obraz waśni, kłótni, rozdarcia. Chwila jest wyjątkowo groźna, nie ma czasu do stracenia, stoicie nad przepaścią i jutro może zaczniecie się wyrzynać. Nie wiem, jakimi słowy mam was przekonywać, aby was natchnąć duchem pojednania i skłonić do zgody. Jeżeli potrzebna jest do tego moja śmierć, to gotowym sobie w łeb wypalić, abyście zrozumieli wreszcie, że to jest już ostatnia chwila do ratunku, że musicie się zjednoczyć”.

– Uważajmy, by prawda kształtowała nasze relacje do Boga, względem nas samych i w odniesieniu do innych. Wówczas będzie dochodzić do naszych uszu piękna i czysta melodia wolności – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.

kos



 

Polecane
Emerytury
Stażowe