"Uciekać tak szybko, jak to możliwe". Bp Barron krytycznie o filmie "Konklawe"
Recenzja bp. Barrona
"Właśnie obejrzałem „Konklawe”. Jeśli interesuje Cię film o Kościele katolickim, który mógłby zostać napisany przez redakcję New York Times, to jest to film dla Ciebie", stwierdził bp Barron.
"Hierarchia Kościoła jest siedliskiem ambicji, korupcji i desperackiego egoizmu, konserwatyści są ksenofobicznymi ekstremistami, a liberałowie to zarozumiali intryganci", recenzuje amerykański duchowny.
"Nikt nie może uciec od tej beznadziejnej sytuacji. Jedynym sposobem na pójście naprzód jest przyjęcie postępowych haseł różnorodności, inkluzywności, obojętności na doktrynę, a ostatecznym rozwiązaniem jest kardynał sygnalizujący cnotę, który przyjmie papieskie imię Innocent i będzie biologiczną kobietą", pisze hierarcha.
"Ponieważ spełnia praktycznie wszystkie kryteria "przebudzenia", jestem pewien, że zdobędzie mnóstwo nagród, ale moja rada jest taka, aby uciekać od niego tak szybko, jak to możliwe", zaleca bp Barron.
Czytaj także: "Symboliczny krok". Biją dzwony Notre Dame
Woke
Przypomnijmy, że choć ideologia woke [przebudzony, przebudzeni - tłum. ang.] swój początek bierze z walki o równouprawnienie Afroamerykanów w latach trzydziestych XX wieku, to obecnie jest to pojęcie wykorzystywane na płaszczyźnie polityczniej i odnosi się do kwestii antydyskryminacyjnych podnoszonych przez skrajną lewicę.
Ideologia ta wyrosła na gruncie postmodernistycznego subiektywizmu w relacji "ja" do świata zewnętrznego i jednym z jej istotnych aspektów jest wskazywanie źródeł dyskryminujących jednostki i środowiska. Nurt woke powiązany jest także z działaniem ruchu Black Lives Matter.
Czytaj także: Podkomisja ds. religii w szkole: poszukiwano rozwiązań możliwych do zaakceptowania
"Konklawe"
Film "Konklawe", to mający dziś polską premierę, hollywoodzki obraz w gwiazdorskiej obsadzie, przedstawiający fikcyjny proces wyboru nowego papieża, który następuje po śmierci powszechnie znienawidzonego poprzednika. Twórcami filmu są Edward Berger oraz scenarzysta Peter Straughan. W rolach głównych występują: Ralph Finnes, Stanley Tucci, Isabella Rossellini i John Lithgow.
Just saw “Conclave.” If you are interested in a film about the Catholic Church that could have been written by the editorial board of the New York Times, this is your movie. The hierarchy of the Church is a hotbed of ambition, corruption and desperate egotism, Conservatives are…
— Bishop Robert Barron (@BishopBarron) November 4, 2024