Kard. Nycz: Uroczystość świętych bezimiennych
Święci bezimienni
Kard. Nycz przypomniał w homilii, że większość dni w roku liturgicznym ma przypisanego jakiegoś świętego. Jest jednak jeden taki dzień – właśnie Uroczystość Wszystkich Świętych – gdy czcimy wszystkich świętych bezimiennych, których, jak wierzymy jest większość. Są wśród innych osoby takie, jak nasi rodzice, czy dziadkowie, którzy realizowali swoje powołanie i szli droga posłuszeństwa woli Bożej.
Kaznodzieja przywołał słowa Apokalipsy mówiące o tych, którzy „przychodzą z wielkiego ucisku”. Zaznaczył, że w przypadku świętych bezimiennych mógł być to ucisk wojenny, ucisk śmierci w obronie Ojczyzny ale przede wszystkim „ucisk” codziennego pełnienia powołania, „udręka” przyjęcia trudu, który się wiązał z drogą życia. Mógł to być trud opieki nad dziećmi, pomocy chorym, trud codziennej uczciwej pracy. – Takich świętych czcimy w Uroczystości Wszystkich Świętych – powiedział kard. Nycz.
Hierarcha zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość wskazuje nam też naprawdę, że nasze życie nie kończy się na cmentarzu. Ma sens – poprzez nadzieję na ostateczne spotkanie z Bogiem w wieczności.
Czytaj także: 78. rocznica potajemnych święceń Karola Wojtyły
Powołanie do świętości
Podkreślił, że Pan Jezus nauczał o miłości Boga, ale też o tym, jak może i jak powinna wyglądać nasza ludzka droga do świętości. – Ta droga, na którą nas wprowadza Pan Jezus to Góra Błogosławieństw – powiedział kard. Nycz. - Błogosławieni ubodzy w duchu, płaczący… To po ludzku jest niepojęte ale świadczy o tym, że w tym wszystkim, czego doświadczamy tu na ziemi kształtuje się nasza świętość dzięki łasce Boga – dodał.
- Najważniejsza prawda, której nas uczy dzisiejsza uroczystość to prawda o tym, że jesteśmy wszyscy powołani do świętości – podsumował.
Po Mszy św. metropolita warszawski poprowadził procesję na tzw. starym cmentarzu przy kościele.
Czytaj także: Chcesz udać się do Rzymu z okazji Jubileuszu 2025? Właśnie ruszył oficjalny punkt przyjęć dla pielgrzymów
Parafia św. Katarzyny w Warszawie
Parafia św. Katarzyny to najstarsza warszawska parafia. Dzieje kościoła wiążą się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Według starej tradycji, Tadeusz Kościuszko podczas walk w południowych częściach Warszawy w 1794 r. modlił się w kościele oraz przebywał na parafialnej plebanii.
Podczas Powstania Styczniowego w murach plebanii miało miejsce posiedzenie rządu narodowego z udziałem Romualda Traugutta.
Na cmentarzu służewskim spoczywają doczesne szczątki Krystyny Krahelskiej – harcerki, poetki, żołnierza Powstania Warszawskiego, autorki słynnej powstańczej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.
W 1993 r. przed kościołem parafialnym odsłonięto Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego. Co roku 1 marca odbywa się tam uroczysty Apel Pamięci w Dniu Żołnierzy Wyklętych.
W czasie stanu wojennego przy parafii św. Katarzyny działała filia Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W uznaniu patriotycznych zasług służewskiej wspólnoty, szczególnie w latach 1944-1989 prezydent Ryszard Kaczorowski uhonorował kościół Krzyżem Virtutti Militari.
Parafia św. Katarzyny jak na realia warszawskie jest niewielka, na jej terenie mieszka niecałe 5 tys. osób.
maj, tk