"Spójrzcie co pierwszy rząd PO-PSL planował zrobić z polską zbrojeniówką"

"Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego" – pisze na platformie X były szef MON Mariusz Błaszczak. Do wpisu dołączył dokument.
AHS Krab
AHS Krab / Wikipedia - domena publiczna

"Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego"

Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego. Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego, a o dostawy czy możliwości produkcji musielibyśmy prosić międzynarodowe konsorcja

– wskazuje Mariusz Błaszczak i przypomina, że "kilka dni temu ekipa Tuska poprzez prorządową telewizję zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość za działania w obszarze przemysłu zbrojeniowego".

To my trzykrotnie zwiększyliśmy przychody i eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz dokonaliśmy kluczowych zamówień z polskiego przemysłu, podczas gdy pierwszy rząd PO-PSL chciał pozbawić Polskę własnej zbrojeniówki ‼ Neogenerał Stróżyk i jego pseudokomisja powinny natychmiast zająć się tą sprawą‼️

– podsumowuje ostro Mariusz Błaszczak. 

Czytaj również: "Czy wasi ludzie znowu nie piją z FSB?" - Szydło odpowiada Siemoniakowi

"Konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego"

W dokumencie udostępnionym przez Mariusza Błaszczaka, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2011-2015 Czesław Mroczek zwraca się do ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Mając na uwadze powyższe proszę Pana Ministra o zgodę na realizację uzgodnień międzyresortowych oraz uzgodnień z państwami Lol dotyczących przystąpienia Polski do Porozumienia Ramowego ws. środków wspierających restrukturyzację i funkcjonowanie europejskiego przemysłu obronnego 

– pisze Czesław Mroczek. Na dokumencie widnieje napis "akceptuję". 

W treści dokumentu czytamy, iż "Państwa członkowskie uznają, że konsekwencją restrukturyzacji przemysłu obronnego może być konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, lub jego części oraz tworzenie międzynarodowych konsorcjów i akceptują wzajemną zależność w tym zakresie przy czym: 

  • konsorcja będą decydować o rozmieszczeniu określonych zdolności produkcyjnych, kierując się rachunkiem ekonomicznym;
  • dopuszczalne jest zachowanie a także przywrócenie określonych, strategicznie ważnych dla danego kraju zdolności produkcyjnych co powinno być przedmiotem stosownego porozumienia;
  • w przypadku zagrożenia wojennego, kryzysu lub konfliktu zbrojnego kraje podejmą stosowne konsultacje celem określenia pierwszeństwa dostaw. Wynikającego z tego tytułu koszty będzie ponosił zainteresowany kraj".

Czytaj również: Nowy przywilej władzy: Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Likwidacja potencjału obronnego Polski

Przypomnijmy, że za czasów rządów PO-PSL, zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Potencjał militarny państwa w latach 2008-2015 szczególnie osłabiany był na wschodzie Polski. Likwidowano również terenowe organy administracji wojskowej, jednostki administracyjne, zabezpieczenia oraz łączności i informatyki.

Potrzeby militarne obiektywnie opisane nie wskazują w żadnym wypadku na potrzeby budowy i użytkowania dużych jednostek

– mówił w lutym 2012 roku premier Donald Tusk

Odnośnie zamówień zbrojeniowych przez rząd Tuska i rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, warto przypomnieć temat Huty Stalowej Woli i braku zamówień na armatohaubice Krab

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w ubiegłym roku dosadnie przypomniał w serii wpisów na Twitterze, że za czasów rządów PO, HSW nie dostawała żadnych zleceń na sprzęt wojskowy.

Rząd Tuska nie zamówił ani jednego Kraba w seryjnej produkcji z HSW. Za czasów PO pracownicy HSW pracowali na 4/5 etatu, bo nie było żadnych zamówień dla Wojska od rządu Tuska. Za PO w jednym czasie zwolniono w Stalowej Woli blisko 8 tys. ludzi. Nie było żadnej pomocy od rządu PO

– przekazał Nadbereżny. Dodał, że "HSW została uratowana od upadłości dzięki decyzji rządu PiS w 2016 roku, czyli pierwszemu zamówieniu na Raki za 1 miliard zł".

Kolejne to 4,5 mld zł na Kraby. Od 2016 rząd PiS dokonał zamówień na kwotę ponad 13 miliardów zł: Raki, Kraby, Wieże bezzałogowe itd. HSW na zlecenie rządu będzie realizować największy kontrakt od 50 lat dla polskiego przemysłu obronnego na dostawę Borsuków, dający kilkadziesiąt miliardów zł i pracę dla HSW na ponad dekadę. HSW przystępuje do prac nad projektem ciężkiego BWP, który trafi do WP

– podsumował w kwietniu 2023 roku wymienił prezydent Stalowej Woli.

Czytaj również: Nie żyje Elżbieta Zajacówna - prokuratura wszczyna śledztwo

 


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Kielc z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Kielc

W nocy z czwartku na piątek zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu wokół kieleckich cmentarzy. Wyznaczone zostaną dodatkowe miejsca postojowe. Niektóre ulice będą jednokierunkowe.

Bruksela: Współpracownicy Manfreda Webera na celowniku prokuratury. Śledztwo ws. oszustw i korupcji z ostatniej chwili
Bruksela: Współpracownicy Manfreda Webera na celowniku prokuratury. Śledztwo ws. oszustw i korupcji

Jak donosi serwis "Politico", najwyżsi prokuratorzy Unii Europejskiej badają oskarżenia o oszustwa i korupcję, a także niewłaściwe wykorzystanie funduszy UE związanych z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Manfreda Webera, jednego z najbardziej wpływowych polityków w Brukseli i lidera największej grupy w Parlamencie – Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Bolesny odwet Chin. Problemy amerykańskich firm z ostatniej chwili
Bolesny odwet Chin. Problemy amerykańskich firm

Amerykańska firma Skydio ma problemy z produkcją dronów. Pekin nałożył bolesne sankcje na dostawców. Firma ta dostarczała broń na Ukrainę.

Nie żyje gwiazda kultowego serialu. Ten wpis łamie serce z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda kultowego serialu. Ten wpis łamie serce

Media obiegła smutna wiadomość o śmierci popularnej amerykańskiej aktorki. Była m.in. znana z kultowego serialu "Przyjaciele". We wzruszającym wpisie pożegnała ją jej serialowa "córka".

Wyrazy głębokiego współczucia. Żałoba w domu znanego aktora z ostatniej chwili
"Wyrazy głębokiego współczucia". Żałoba w domu znanego aktora

Znany polski aktor Robert Więckiewicz doświadczył bolesnej straty. W sieci pojawił się poruszający wpis.

Kandydat PiS na prezydenta. Jarosław Kaczyński zdradził nowe informacje z ostatniej chwili
Kandydat PiS na prezydenta. Jarosław Kaczyński zdradził nowe informacje

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w drugiej połowie listopada jego ugrupowanie może przedstawić kandydata na prezydenta. Podkreślił, że wybór kandydata będzie poparty "rozległymi badaniami". Pytany, czy możliwa jest kandydatura Przemysława Czarnka odparł, że to "wyjątkowo utalentowany człowiek".

 „Skierowałbym pana może do Moskwy”. Kaczyński odpowiada pracownikowi TVN ws. Smoleńska gorące
„Skierowałbym pana może do Moskwy”. Kaczyński odpowiada pracownikowi TVN ws. Smoleńska

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości, podczas której szeroko omawiano kwestię zapaści w służbie zdrowia, Jarosław Kaczyński ogłosił, że PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Jednak podczas serii pytań pracownik Faktów TVN zamiast o kłopoty szpitali pytał o katastrofę smoleńską i Antoniego Macierewicza.

Poważna awaria w znanym banku z ostatniej chwili
Poważna awaria w znanym banku

Poważna awaria w Banku Millennium. Od około godziny 9:00 użytkownicy próbujący zalogować się do aplikacji mobilnej oraz serwisu internetowego Millenet zaczęli zgłaszać brak dostępu do swoich kont. Problemy dotknęły szerokie grono klientów, którzy nie byli w stanie wykonywać przelewów, dokonywać płatności kartą ani korzystać z funkcji BLIK. Z powodu awarii niektórzy klienci wciąż mają trudności w dostępie do gotówki w placówkach bankowych.

Prezes IPN Karol Nawrocki: Stwórzmy wspólnie cyfrowy pomnik pamięci o ofiarach II wojny światowej Wiadomości
Prezes IPN Karol Nawrocki: Stwórzmy wspólnie cyfrowy pomnik pamięci o ofiarach II wojny światowej

Stwórzmy wspólnie cyfrowy pomnik pamięci o ofiarach II wojny światowej - zaapelował w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Gdańsku zainaugurowano ogólnopolską kampanię informacyjną o projekcie IPN straty.pl.

Świątynia Opaczności Bożej. Kompromitacja warszawskiego WTP Wiadomości
"Świątynia Opaczności Bożej". Kompromitacja warszawskiego WTP

Warszawski WTP zaliczyło w ostatnim czasie kilka wpadek. Jedną z nich jest błędny napis na przystanku Świątyni Opatrzności Bożej.

REKLAMA

"Spójrzcie co pierwszy rząd PO-PSL planował zrobić z polską zbrojeniówką"

"Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego" – pisze na platformie X były szef MON Mariusz Błaszczak. Do wpisu dołączył dokument.
AHS Krab
AHS Krab / Wikipedia - domena publiczna

"Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego"

Minister Siemoniak razem z ministrem Mroczkiem planowali dołączenie do projektu, którego konsekwencją mogła być rezygnacja z narodowego potencjału produkcyjnego. Gdyby dalej rządzili, Polska nie miałaby narodowego przemysłu zbrojeniowego, a o dostawy czy możliwości produkcji musielibyśmy prosić międzynarodowe konsorcja

– wskazuje Mariusz Błaszczak i przypomina, że "kilka dni temu ekipa Tuska poprzez prorządową telewizję zaatakowała Prawo i Sprawiedliwość za działania w obszarze przemysłu zbrojeniowego".

To my trzykrotnie zwiększyliśmy przychody i eksport Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz dokonaliśmy kluczowych zamówień z polskiego przemysłu, podczas gdy pierwszy rząd PO-PSL chciał pozbawić Polskę własnej zbrojeniówki ‼ Neogenerał Stróżyk i jego pseudokomisja powinny natychmiast zająć się tą sprawą‼️

– podsumowuje ostro Mariusz Błaszczak. 

Czytaj również: "Czy wasi ludzie znowu nie piją z FSB?" - Szydło odpowiada Siemoniakowi

"Konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego"

W dokumencie udostępnionym przez Mariusza Błaszczaka, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2011-2015 Czesław Mroczek zwraca się do ówczesnego szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Mając na uwadze powyższe proszę Pana Ministra o zgodę na realizację uzgodnień międzyresortowych oraz uzgodnień z państwami Lol dotyczących przystąpienia Polski do Porozumienia Ramowego ws. środków wspierających restrukturyzację i funkcjonowanie europejskiego przemysłu obronnego 

– pisze Czesław Mroczek. Na dokumencie widnieje napis "akceptuję". 

W treści dokumentu czytamy, iż "Państwa członkowskie uznają, że konsekwencją restrukturyzacji przemysłu obronnego może być konieczność rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, lub jego części oraz tworzenie międzynarodowych konsorcjów i akceptują wzajemną zależność w tym zakresie przy czym: 

  • konsorcja będą decydować o rozmieszczeniu określonych zdolności produkcyjnych, kierując się rachunkiem ekonomicznym;
  • dopuszczalne jest zachowanie a także przywrócenie określonych, strategicznie ważnych dla danego kraju zdolności produkcyjnych co powinno być przedmiotem stosownego porozumienia;
  • w przypadku zagrożenia wojennego, kryzysu lub konfliktu zbrojnego kraje podejmą stosowne konsultacje celem określenia pierwszeństwa dostaw. Wynikającego z tego tytułu koszty będzie ponosił zainteresowany kraj".

Czytaj również: Nowy przywilej władzy: Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Likwidacja potencjału obronnego Polski

Przypomnijmy, że za czasów rządów PO-PSL, zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Potencjał militarny państwa w latach 2008-2015 szczególnie osłabiany był na wschodzie Polski. Likwidowano również terenowe organy administracji wojskowej, jednostki administracyjne, zabezpieczenia oraz łączności i informatyki.

Potrzeby militarne obiektywnie opisane nie wskazują w żadnym wypadku na potrzeby budowy i użytkowania dużych jednostek

– mówił w lutym 2012 roku premier Donald Tusk

Odnośnie zamówień zbrojeniowych przez rząd Tuska i rezygnacji z narodowego potencjału produkcyjnego, warto przypomnieć temat Huty Stalowej Woli i braku zamówień na armatohaubice Krab

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny w ubiegłym roku dosadnie przypomniał w serii wpisów na Twitterze, że za czasów rządów PO, HSW nie dostawała żadnych zleceń na sprzęt wojskowy.

Rząd Tuska nie zamówił ani jednego Kraba w seryjnej produkcji z HSW. Za czasów PO pracownicy HSW pracowali na 4/5 etatu, bo nie było żadnych zamówień dla Wojska od rządu Tuska. Za PO w jednym czasie zwolniono w Stalowej Woli blisko 8 tys. ludzi. Nie było żadnej pomocy od rządu PO

– przekazał Nadbereżny. Dodał, że "HSW została uratowana od upadłości dzięki decyzji rządu PiS w 2016 roku, czyli pierwszemu zamówieniu na Raki za 1 miliard zł".

Kolejne to 4,5 mld zł na Kraby. Od 2016 rząd PiS dokonał zamówień na kwotę ponad 13 miliardów zł: Raki, Kraby, Wieże bezzałogowe itd. HSW na zlecenie rządu będzie realizować największy kontrakt od 50 lat dla polskiego przemysłu obronnego na dostawę Borsuków, dający kilkadziesiąt miliardów zł i pracę dla HSW na ponad dekadę. HSW przystępuje do prac nad projektem ciężkiego BWP, który trafi do WP

– podsumował w kwietniu 2023 roku wymienił prezydent Stalowej Woli.

Czytaj również: Nie żyje Elżbieta Zajacówna - prokuratura wszczyna śledztwo

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe