Franciszek: bierzmowanie nie może być „ostatnim namaszczeniem”
Sakrament wzrostu
Papież Franciszek kontynuując refleksję nad obecnością i działaniem Ducha Świętego w życiu Kościoła, środową katechezę poświęcił tematowi bierzmowania. Ojciec Święty przypomniał, że ten sakrament umacnia „chrzcielne włączenie w Chrystusa i w Kościół oraz konsekrację dla misji prorockiej, królewskiej i kapłańskiej”. Odwołując się do „Katechizmu dla dorosłych” Konferencji Episkopatu Włoch powiedział, że „jeśli zatem chrzest jest sakramentem narodzin, to bierzmowanie jest sakramentem wzrostu”. Bierzmowanie związane z dojrzałością życia chrześcijańskiego, może być również określane jako „sakrament świadectwa”.
Czytaj także: Najważniejsze propozycje synodu zawarte w Dokumencie Końcowym
Nie odejście, a uczestnictwo
- Problem polega na tym, jak sprawić, aby Sakrament Bierzmowania nie został w praktyce sprowadzony do «ostatniego namaszczenia», czyli sakramentu «odejścia» z Kościoła, ale był sakramentem początku aktywnego uczestnictwa w jego życiu - powiedział Papież.
Dodał on, że jest to cel, który – ze względu na obecną sytuację w całym Kościele – może nam się wydawać niemożliwy. Odejście od takiego podejścia nie dokona się u wszystkich bierzmowanych, jednakże ważne jest, aby zmiana nastąpiła przynajmniej w przypadku części z nich, która następnie będzie animatorami wspólnoty.
Rozdać otrzymane dary
Pomocą może być wsparcie w przygotowaniu do tego sakramentu ze strony świeckich, którzy doświadczyli osobistego spotkania z Panem Jezusem oraz mieli prawdziwe doświadczenie Ducha Świętego.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że jest to zadanie dla wszystkich, bowiem poprzez bierzmowanie, otrzymaliśmy „zadatek Ducha”.
- Musimy «rozdać» ten zadatek, cieszyć się tymi pierwocinami, a nie zakopywać w ziemi otrzymane charyzmaty i talenty - dodał.
Czytaj także: Senat zdecydował - 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera
Do Polaków
- Niech zakończone właśnie obrady Synodu zaowocują w waszych wspólnotach nową otwartością na działanie Ducha Świętego i wrażliwością na synodalny styl. Wszystkich was błogosławię - powiedział Papież.
Ks. Marek Weresa – Watykan