Collegium Intermarium niszczone przez rząd

Od prawie 4 miesięcy trwa bezprecedensowy atak administracji rządowej na Collegium Intermarium - alarmuje instytut Ordo Iuris w obszernej analizie.
Konferencja Intermarium: Przestrzeń Wolności i Ładu Collegium Intermarium niszczone przez rząd
Konferencja Intermarium: Przestrzeń Wolności i Ładu / fot. Piotr Babisz / collegiumintermarium.org
  • W ciągu trzech lat działalności Collegium Intermarium z oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób. Uczelnia przeprowadziła ponad 30 konferencji i seminariów. Zawarła współpracę z uczelniami z UE i USA, a w jej murach zajęcia prowadzili wykładowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Grecji, Litwy, Serbii, Francji i Węgier.
  • Sukces trzech lat wskazywał na zasadność założeń o powstaniu uczelni odwołującej się do wolności akademickiej i do ideału klasycznej edukacji; realizującej misję edukacyjną w kameralnym środowisku i zapewniając bezpośredni kontakt profesorów ze studentami.
  • Od prawie 4 miesięcy trwa bezprecedensowy atak administracji rządowej na Collegium Intermarium.
  • To realizacja gróźb formułowanych przez rząd już od stycznia 2024 roku poprzez umieszczenie uczelni na „czarnej liście Sienkiewicza”, a następnie medialny atak na nią i jej byłego rektora ze strony Adama Bodnara.
  • Uderzenie rządu w podstawy funkcjonowania CI nastąpiło poprzez wszczęcie dziesięciu kontroli i sprzeczne z zawartymi umowami wstrzymanie finansowania programów badawczych.
  • Państwowa agencja, od której na komercyjnych warunkach CI wynajmowało swoją siedzibę, odmówiła doprowadzenia lokalu do stanu pełnej przydatności do celów edukacyjnych i doprowadziła do rozwiązania umowy najmu.
  • Collegium Intermarium rozpoczęło obronę przed rządowym atakiem, zabezpieczając los swoich studentów i wspierając ich przyjęcie przez inne uczelnie prawnicze.
  • Po zabezpieczeniu studentów przed konsekwencjami rządowego ataku, uczelnia przystępuje do publicznego informowania o skali ataku i bezpośrednim zagrożeniu zakończeniem działalności akademickiej Collegium Intermarium.

Collegium Intermarium jest uczelnią prywatną

Uczelnia Collegium Intermarium powstała 29 kwietnia 2021 r. i jest jedną z najmłodszych uczelni wyższych w Polsce. Powstała i została sfinansowana wyłącznie przez prywatnego inwestora. Collegium Intermarium jest uczelnią prywatną, oferującą studia, studia podyplomowe i kursy – co do zasady – odpłatnie, co w obliczu powszechnej bezpłatnej edukacji wyższej, stanowi niemałe wyzwanie.

Idea powstania Uczelni Collegium Intermarium bazowała na wzorcach anglosaskich. Miała mieć charakter niewielkiej Uczelni, która poprzez system tutoringu i indywidualnego kształcenia studentów czy słuchaczy pozwalała wykształcić kilka-kilkanaście osób rocznie przez wybraną kadrę naukową. Ideę małych elitarnych uczelni promuje np. Thomas Aquinas College czy Magdalen College w USA, w których gościli nasi przedstawiciele.

Chociaż priorytetem działalności Uczelni w pierwszej fazie budowy jej pozycji rynkowej i akademickiej była realizacja programów badawczych i publikacyjnych oraz specjalistyczne studia podyplomowe i kursy, to od pierwszego roku działalności Collegium Intermarium prowadzi także pięcioletnie studia stacjonarne na kierunku „Prawo”. Wdrażana przez Uczelnię idea studiów prawniczych położyła nacisk na elementy unikalne w perspektywie krajowego rynku prawniczego. Po pierwsze, absolwent ma nabyć wyjątkową wiedzę oraz kompetencje, wynikające z głębszego zrozumienia filozofii prawa, korzeni instytucji prawnych i ustroju, a w efekcie być przygotowanym do prowadzenia wykładni przepisów, do stosowania norm, a nawet tworzenia prawa w pełnej perspektywie złożoności systemu prawnego, społecznego oraz aksjologii konstytucyjnej. Po drugie, każdy ze studentów pozostaje w kontakcie z praktykami, adwokatami, radcami prawnymi, sędziami i prokuratorami, którzy przekazują mu wiedzę oraz dzielą się doświadczeniem, zazwyczaj pozyskiwanymi dopiero na etapie odbywania aplikacji zawodowych. W okresie inicjalnym rozwoju Uczelni zakładano, że studia stacjonarne pozostaną niewielkie. Ostatni rok akademicki ukończyło łącznie 12 studentów I, II, III i IV roku.

Czytaj również: Tusk: Tegoroczny deficyt budżetowy będzie większy niż zakładano

Międzynarodowy wymiar Uczelni – od 2021 z całej oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób

Ważnym elementem misji Collegium Intermarium jest umiędzynarodowienie studiów w kluczu współpracy z ośrodkami odwołującym się do ideału edukacji klasycznej, dostrzegającymi współczesną wartość ogólnego rozwoju studentów w styczności z dziełami wielkich mistrzów, stanowiącymi filary cywilizacyjnej tożsamości. W roku akademickim 2023/2024 Uczelnię Collegium Intermarium odwiedzili w charakterze visitings proffesors naukowcy reprezentujący m.in.: Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja), Ave Maria School of Law (USA), Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kownie (Litwa), Uniwersytet w Kragujevacu (Serbia), European Center for Law and Justice (Francja), Uniwersytet Tokijski, Uniwersytet Soka w Tokio, Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (TUFS).

W ramach Uczelni realizowane są również programy badawcze (finansowane z programów dostępnych dla wszystkich Uczelni w Polsce) i organizowane są spotkania, debaty oraz konferencje naukowe. Collegium Intermarium jest współorganizatorem wydarzeń zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju (np. w dniach 26-28.10.2023 r. Uczelnia była partnerem i współorganizowała z Universidad de Cordoba, Universidad de Navarra i Ave Maria School of Law konferencję naukową „The influence of Christianity on law” w Kordobie w Hiszpanii). Uczelnia nawiązała także partnerską współpracę z Ave Maria School of Law na Florydzie (USA) i uczelnią ISEP w Lyonie.

W pierwszych latach działalności Collegium Intermarium przeprowadziło kilka edycji studiów podyplomowych (np. cieszące się dużym zainteresowaniem studia „Europa klasyczna”, „Zarządzanie NGO”). Swoje prace dyplomowe ukończyli także międzynarodowi słuchacze 2-letnich studiów anglojęzycznych LLM z zakresu praw człowieka. Dotychczas z całej oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób.

Od nowego roku akademickiego (2024/2025) oferta studiów podyplomowych została rozbudowana o "Zarządzanie oświatą", "Historię sztuki", "Retorykę", "Psychologię małżeństwa i rodziny" (we współpracy z podmiotem zewnętrznym), "Studium Tomaszowe", "Wiara i Nauka", a także kurs "Metodyka pracy w sprawach administracyjnych w samorządzie terytorialnym". Uczelnia przygotowała trzy rodzaje kursów nauki języka łacińskiego.

Naturalnym kierunkiem rozwoju Uczelni było przygotowanie wniosku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o otwarcie nowego kierunku: „Filozofia".

Wśród ponad 30 konferencji i seminariów organizowanych przez Collegium Intermarium w kraju na podkreślenie zasługują te, które budowały szczególny wizerunek i pozycję rynkową Uczelni jako przestrzeni przywołania ideałów wolności akademickiej i edukacji klasycznej. Lista tych wydarzeń znajduje się na końcu tego oświadczenia.

Czytaj również: „Domagam się natychmiastowego sprostowania i przeprosin”. Mec. Lewandowski odpiera atak „Newsweeka”

Collegium Intermarium na „liście Sienkiewicza”. Jak polski rząd niszczy prywatną uczelnię

Pomimo odnotowywanych sukcesów uczelnia spotkała się z szeregiem ataków medialnych, motywowanych głównie niechęcią do klasycznego ideału kształcenia oraz skojarzenia go z konserwatywnym modelem politycznym. Stawała się także ofiarą ataków jako miejsce zawodowego zaangażowania prawników praktyków, wobec których rząd podjął bezpośrednie działania ofensywne. Do ataków medialnych na Uczelnię dołączali się aktywni politycy, w tym urzędujący Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, co miało istotne znaczenie dla wizerunku i marki Uczelni. Nazwa uczelni umieszczona została także na „liście Sienkiewicza”, wśród kilkudziesięciu organizacji naznaczonych w ujawnionej korespondencji rządowej jako podlegające szczególnemu, motywowanemu politycznie, nadzorowi ze strony administracji publicznej. W efekcie, już na początku 2024 roku wstrzymano tymczasowo wypłaty środków badawczych określonych w umowach zawartych przez Uczelnię z resortem nauki w ramach programów dostępnych dla wszystkich uczelni w Polsce. W połowie roku resort zarządził nadzwyczajną kontrolę Polskiej Komisji Akredytacyjnej [PKA], która odbyć się miała w okresie wakacyjnym, bez możliwości przeprowadzenia wizytacji zajęć ze studentami oraz bez szans na pełne przedstawienie działalności Uczelni. Jednocześnie rząd wszczął kontrolę ośmiu programów badawczych, wydawniczych i konferencyjnych realizowanych przez Uczelnię, rozszerzoną w październiku na kolejny obszar kontrolny.

Kierując się priorytetem bezpieczeństwa studentów stacjonarnych Uczelni, mając na uwadze skalę zaangażowania administracji publicznej w atak na Uczelnię, Collegium Intermarium wsparło starania studentów stacjonarnych o rozpoczęcie studiów w innych ośrodkach akademickich. Do czasu ustania ataków rządowych, Uczelnia została także zmuszona do zawieszenia naboru na studia stacjonarne. Decyzja o tym kroku okazała się zasadna, a studenci nie stali się dodatkowymi ofiarami ataku na Collegium Intermarium.

Przed zakończeniem postępowań kontrolnych, sprzecznie z zawartymi umowami, rząd wstrzymał finansowanie programów badawczych, w których uczestniczyli uznani profesorowie i naukowcy. Jednocześnie, narastający od zmiany władzy spór z agencją rządową, od której na zasadach komercyjnych Uczelnia wynajmowała powierzchnie, zakończył się wypowiedzeniem najmu. Dotychczasowi sponsorzy wycofywali swoje wsparcie, obawiając się represji ze strony rządowej, znanej z bezwzględnego naruszania prawa w prześladowaniu przeciwników politycznych.

Zmuszone do ograniczenia działalności akademickiej oraz skupienia na obronie w mnożących się postępowaniach kontrolnych, władze Collegium Intermarium oceniają, że celem rządu jest ostateczne wyeliminowanie Uczelni z polskiej sceny akademickiej. Atak na nią ma być przestrogą, która wywrze stały efekt mrożący na środowiskach przywiązanych do ideału wolności akademickiej.

Po zabezpieczeniu losu studentów oraz sporządzeniu kompleksowych sprawozdań z przeprowadzonych programów badawczych, władze Uczelni udzieliły właściwych pełnomocnictw do prowadzenia dalszego sporu ze stroną rządową prawnikom Instytutu Ordo Iuris, złożyły rezygnację z pełnionych funkcji i zwołały na listopad posiedzenia organów kolegialnych Uczelni.

Dzisiaj jedynie masowe wsparcie dla Uczelni może przynieść jej ratunek.

Wierzymy, że można jeszcze ocalić ideę Collegium Intermarium.

Warszawa, 29 października 2024

dr Artur Górecki, prof. CI – Rektor Collegium Intermarium

adw. Jerzy Kwaśniewski – Przewodniczący Rady Powierniczej Collegium Intermarium

Konferencje i seminaria organizowane przez Collegium Intermarium (wybór):

  1. Konferencja naukowa "Nowoczesne techniki dowodowe w ściganiu przestępczości internetowej". 20.01.2021.
  2. Konferencja naukowa „Intermarium – Przestrzeń Wolności i Ładu”.   28.05.2021.
  3. Konferencja naukowa „Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce” 20.06.2021.
  4. Konferencja o cyberprzestępczości „Nowoczesne techniki dowodowe w ściganiu przestępczości internetowej: wyzwania i wnioski na przyszłość”. 17.11.2021
  5. Konferencja naukowa „Miejsce prawdy w czasach cancel culture”. 1.10.2021.
  6. Konferencja naukowa z okazji Święta Chrztu Polski” Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu”. 5.04.2022.
  7. Konferencja Odkrywać wiecznotrwałe. Nieprzemijająca nowość chrześcijaństwa vs. postchrześcijański świat” zostało zorganizowane przez Collegium Intermarium i Akademię Zamojską. 10.12.2022.
  8. Konferencja naukowa w 30. dzień od śmierci Benedykta XVI – „Józef. Kard. Ratzinger/Benedykt XVI – profeta, teolog, Papież”.  31.01.2023.
  9. Konferencja naukowa z okazji Święta Chrztu Polski „Chrześcijańska Polska wobec UE. Co z chrześcijańskiego dziedzictwa możemy wnieść w struktury UE?”.  22.04.2023.
  10. Konferencja naukowa „Energy crisis in Central and Eastern Europe (Kryzys energetyczny w Europie Środkowo-Wschodniej) ”. 9.05.2023.
  11. Konferencja naukowa „Zjawisko eutanazji. Refleksje interdyscyplinarne”.  5.06.2023.
  12. Konferencja naukowa „Cyberzagrożenia: Spam, Dezinformacja (w tym fake news), Whaling (CEO Fraud)” 19.06.2023.
  13. Konferencja w 30-lecie wydania encykliki "Przywrócić Veritatis Splendor – najważniejsze wyzwanie naszych czasów. 12-13.09.2023 r.
  14. Międzynarodowa konferencja naukowa "Kulturowe aspekty polityki prorodzinnej". 30.09.2023.
  15. Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie". 5-6.10.2023.
  16. Międzynarodowy Kongres Chrześcijaństwo i Prawo odbywający się w Cordobie. 26-28.10.2023.
  17. Konferencja naukowa "Św. Tomasz z Akwinu w postchrześcijańskim świeci. Bóg/Człowiek/Moralność". 9.03.2024 r.
  18. III Konferencja z okazji Święta chrztu Polski "O suwerenne państwo i naród. Polityka, kultura, gospodarka". 23.03.2024 r.
  19. Konferencja naukowa "Ojciec Jacek Woroniecki OP. Zakonnik, pedagog, myśliciel uniwersalny". 18-19.05.2024 r.
  20. Konferencja naukowa "Stulecie prób odnowy cywilizacji chrześcijańskiej. Osiągnięcia, rezultaty, porażki". 21-22.06.2024.
  21. Sympozjum naukowe „Odczytać II Sobór Watykański na nowo: wolność religijna”. 28.09.2024.

 

POLECANE
Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane z ostatniej chwili
Wyniki wyborów w Niemczech. Podano nowe dane

Program drugi niemieckiej telewizji publicznej ZDF o g. 20:58 podał nowe dane ws. wyników wyborów parlamentarnych w Niemczech. Różnią się one nieznacznie od wyników exit poll; co się zmieniło?

Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Messi stracił nerwy po meczu. Sieć obiegło nagranie

Lionel Messi, gwiazda Interu Miami, wpadł w złość po meczu inaugurującym sezon Major League Soccer przeciwko New York City (2:2). Argentyńczyk nie zgadzał się z decyzjami sędziego i dostał żółtą kartkę już po zakończeniu spotkania.

Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Wyniki wyborów Niemczech. Jest komentarz Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump wyraził w piątek radość z wyborczego zwycięstwa CDU/CSU w Niemczech. Jak stwierdził, dowodzi to, że Niemcy mieli dość "braku zdrowego rozsądku" w sprawach energetyki i imigracji.

Gorzki wynik. Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach polityka
"Gorzki wynik". Scholz nie kryje rozczarowania po wyborach

Niedzielne wybory do Bundestagu zakończyły się historycznym ciosem dla niemieckiej socjaldemokracji. SPD, kierowane przez kanclerza Olafa Scholza, zdobyło zaledwie 16 proc. głosów – to najgorszy rezultat partii od zakończenia II wojny światowej. W porównaniu z poprzednimi wyborami z 2021 roku, kiedy to socjaldemokraci uzyskali 25,7%, strata jest druzgocąca.

Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia. Gorące komentarze polityka
"Wynik wyborów w Niemczech optymalny z polskiego punktu widzenia". Gorące komentarze

Wyniki przedterminowych wyborów do Bundestagu wzbudziły ogromne emocje nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce. Politycy, komentatorzy i publicyści analizują, co nowy układ sił oznacza dla relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza w kontekście współpracy gospodarczej, polityki bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej.

Są wyniki badań papieża Franciszka z ostatniej chwili
Są wyniki badań papieża Franciszka

Podano nowe informacje ws. stanu zdrowia papieża Franciszka.

Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta Wiadomości
Dramatyczna akcja ratunkowa w Beskidach. Nie żyje turysta

W sobotnie popołudnie na żółtym szlaku w rejonie Klimczoka w Beskidach doszło do dramatycznego zdarzenia.

Wybory w Niemczech. Podano wyniki exit poll Wiadomości
Wybory w Niemczech. Podano wyniki exit poll

Przedterminowe wybory do Bundestagu, które odbywają się 23 lutego 2025 roku, są wynikiem rozpadu koalicji rządowej SPD, Zielonych i FDP w listopadzie 2024 roku. Decyzja o wcześniejszych wyborach została podjęta po odrzuceniu wotum zaufania dla rządu kanclerza Olafa Scholza. O godzinie 18.00 zakończyło się głosowanie. Podano wyniki exit poll. 

Meghan Markle pod ostrzałem. Dostała oficjalny zakaz Wiadomości
Meghan Markle pod ostrzałem. Dostała oficjalny zakaz

Meghan Markle napotkała kolejne problemy w rozwijaniu swojej marki lifestyle’owej „As Ever”. Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych (USPTO) uznał, że nazwa jest zbyt podobna do chińskiej firmy odzieżowej „ASEVER”, co uniemożliwiło księżnej Sussex sprzedaż ubrań pod tą marką w USA. W efekcie prawnicy Meghan musieli zmodyfikować wniosek i usunąć odzież z listy produktów, dzięki czemu znak został zaakceptowany.

Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku? z ostatniej chwili
Grafzero: Co czytała Europa w 2024 roku?

Kolejna część cyklu: Co czytała Europa? Dziś Grafzero vlog literacki o tym kto podbił rynki czytelnicze w 2024 roku? Jakie polskie akcenty pojawiły się wśród bestsellerów Francji? Kto utrzymał się wśród najlepiej zarabiających pisarzy angielskich? Jakie tematy podejmowali twórcy hiszpańscy i niemieccy? I kto najlepiej sprzedaje się w Rosji?

REKLAMA

Collegium Intermarium niszczone przez rząd

Od prawie 4 miesięcy trwa bezprecedensowy atak administracji rządowej na Collegium Intermarium - alarmuje instytut Ordo Iuris w obszernej analizie.
Konferencja Intermarium: Przestrzeń Wolności i Ładu Collegium Intermarium niszczone przez rząd
Konferencja Intermarium: Przestrzeń Wolności i Ładu / fot. Piotr Babisz / collegiumintermarium.org
  • W ciągu trzech lat działalności Collegium Intermarium z oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób. Uczelnia przeprowadziła ponad 30 konferencji i seminariów. Zawarła współpracę z uczelniami z UE i USA, a w jej murach zajęcia prowadzili wykładowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Grecji, Litwy, Serbii, Francji i Węgier.
  • Sukces trzech lat wskazywał na zasadność założeń o powstaniu uczelni odwołującej się do wolności akademickiej i do ideału klasycznej edukacji; realizującej misję edukacyjną w kameralnym środowisku i zapewniając bezpośredni kontakt profesorów ze studentami.
  • Od prawie 4 miesięcy trwa bezprecedensowy atak administracji rządowej na Collegium Intermarium.
  • To realizacja gróźb formułowanych przez rząd już od stycznia 2024 roku poprzez umieszczenie uczelni na „czarnej liście Sienkiewicza”, a następnie medialny atak na nią i jej byłego rektora ze strony Adama Bodnara.
  • Uderzenie rządu w podstawy funkcjonowania CI nastąpiło poprzez wszczęcie dziesięciu kontroli i sprzeczne z zawartymi umowami wstrzymanie finansowania programów badawczych.
  • Państwowa agencja, od której na komercyjnych warunkach CI wynajmowało swoją siedzibę, odmówiła doprowadzenia lokalu do stanu pełnej przydatności do celów edukacyjnych i doprowadziła do rozwiązania umowy najmu.
  • Collegium Intermarium rozpoczęło obronę przed rządowym atakiem, zabezpieczając los swoich studentów i wspierając ich przyjęcie przez inne uczelnie prawnicze.
  • Po zabezpieczeniu studentów przed konsekwencjami rządowego ataku, uczelnia przystępuje do publicznego informowania o skali ataku i bezpośrednim zagrożeniu zakończeniem działalności akademickiej Collegium Intermarium.

Collegium Intermarium jest uczelnią prywatną

Uczelnia Collegium Intermarium powstała 29 kwietnia 2021 r. i jest jedną z najmłodszych uczelni wyższych w Polsce. Powstała i została sfinansowana wyłącznie przez prywatnego inwestora. Collegium Intermarium jest uczelnią prywatną, oferującą studia, studia podyplomowe i kursy – co do zasady – odpłatnie, co w obliczu powszechnej bezpłatnej edukacji wyższej, stanowi niemałe wyzwanie.

Idea powstania Uczelni Collegium Intermarium bazowała na wzorcach anglosaskich. Miała mieć charakter niewielkiej Uczelni, która poprzez system tutoringu i indywidualnego kształcenia studentów czy słuchaczy pozwalała wykształcić kilka-kilkanaście osób rocznie przez wybraną kadrę naukową. Ideę małych elitarnych uczelni promuje np. Thomas Aquinas College czy Magdalen College w USA, w których gościli nasi przedstawiciele.

Chociaż priorytetem działalności Uczelni w pierwszej fazie budowy jej pozycji rynkowej i akademickiej była realizacja programów badawczych i publikacyjnych oraz specjalistyczne studia podyplomowe i kursy, to od pierwszego roku działalności Collegium Intermarium prowadzi także pięcioletnie studia stacjonarne na kierunku „Prawo”. Wdrażana przez Uczelnię idea studiów prawniczych położyła nacisk na elementy unikalne w perspektywie krajowego rynku prawniczego. Po pierwsze, absolwent ma nabyć wyjątkową wiedzę oraz kompetencje, wynikające z głębszego zrozumienia filozofii prawa, korzeni instytucji prawnych i ustroju, a w efekcie być przygotowanym do prowadzenia wykładni przepisów, do stosowania norm, a nawet tworzenia prawa w pełnej perspektywie złożoności systemu prawnego, społecznego oraz aksjologii konstytucyjnej. Po drugie, każdy ze studentów pozostaje w kontakcie z praktykami, adwokatami, radcami prawnymi, sędziami i prokuratorami, którzy przekazują mu wiedzę oraz dzielą się doświadczeniem, zazwyczaj pozyskiwanymi dopiero na etapie odbywania aplikacji zawodowych. W okresie inicjalnym rozwoju Uczelni zakładano, że studia stacjonarne pozostaną niewielkie. Ostatni rok akademicki ukończyło łącznie 12 studentów I, II, III i IV roku.

Czytaj również: Tusk: Tegoroczny deficyt budżetowy będzie większy niż zakładano

Międzynarodowy wymiar Uczelni – od 2021 z całej oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób

Ważnym elementem misji Collegium Intermarium jest umiędzynarodowienie studiów w kluczu współpracy z ośrodkami odwołującym się do ideału edukacji klasycznej, dostrzegającymi współczesną wartość ogólnego rozwoju studentów w styczności z dziełami wielkich mistrzów, stanowiącymi filary cywilizacyjnej tożsamości. W roku akademickim 2023/2024 Uczelnię Collegium Intermarium odwiedzili w charakterze visitings proffesors naukowcy reprezentujący m.in.: Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja), Ave Maria School of Law (USA), Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kownie (Litwa), Uniwersytet w Kragujevacu (Serbia), European Center for Law and Justice (Francja), Uniwersytet Tokijski, Uniwersytet Soka w Tokio, Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (TUFS).

W ramach Uczelni realizowane są również programy badawcze (finansowane z programów dostępnych dla wszystkich Uczelni w Polsce) i organizowane są spotkania, debaty oraz konferencje naukowe. Collegium Intermarium jest współorganizatorem wydarzeń zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju (np. w dniach 26-28.10.2023 r. Uczelnia była partnerem i współorganizowała z Universidad de Cordoba, Universidad de Navarra i Ave Maria School of Law konferencję naukową „The influence of Christianity on law” w Kordobie w Hiszpanii). Uczelnia nawiązała także partnerską współpracę z Ave Maria School of Law na Florydzie (USA) i uczelnią ISEP w Lyonie.

W pierwszych latach działalności Collegium Intermarium przeprowadziło kilka edycji studiów podyplomowych (np. cieszące się dużym zainteresowaniem studia „Europa klasyczna”, „Zarządzanie NGO”). Swoje prace dyplomowe ukończyli także międzynarodowi słuchacze 2-letnich studiów anglojęzycznych LLM z zakresu praw człowieka. Dotychczas z całej oferty dydaktycznej uczelni skorzystało ponad 400 osób.

Od nowego roku akademickiego (2024/2025) oferta studiów podyplomowych została rozbudowana o "Zarządzanie oświatą", "Historię sztuki", "Retorykę", "Psychologię małżeństwa i rodziny" (we współpracy z podmiotem zewnętrznym), "Studium Tomaszowe", "Wiara i Nauka", a także kurs "Metodyka pracy w sprawach administracyjnych w samorządzie terytorialnym". Uczelnia przygotowała trzy rodzaje kursów nauki języka łacińskiego.

Naturalnym kierunkiem rozwoju Uczelni było przygotowanie wniosku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o otwarcie nowego kierunku: „Filozofia".

Wśród ponad 30 konferencji i seminariów organizowanych przez Collegium Intermarium w kraju na podkreślenie zasługują te, które budowały szczególny wizerunek i pozycję rynkową Uczelni jako przestrzeni przywołania ideałów wolności akademickiej i edukacji klasycznej. Lista tych wydarzeń znajduje się na końcu tego oświadczenia.

Czytaj również: „Domagam się natychmiastowego sprostowania i przeprosin”. Mec. Lewandowski odpiera atak „Newsweeka”

Collegium Intermarium na „liście Sienkiewicza”. Jak polski rząd niszczy prywatną uczelnię

Pomimo odnotowywanych sukcesów uczelnia spotkała się z szeregiem ataków medialnych, motywowanych głównie niechęcią do klasycznego ideału kształcenia oraz skojarzenia go z konserwatywnym modelem politycznym. Stawała się także ofiarą ataków jako miejsce zawodowego zaangażowania prawników praktyków, wobec których rząd podjął bezpośrednie działania ofensywne. Do ataków medialnych na Uczelnię dołączali się aktywni politycy, w tym urzędujący Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, co miało istotne znaczenie dla wizerunku i marki Uczelni. Nazwa uczelni umieszczona została także na „liście Sienkiewicza”, wśród kilkudziesięciu organizacji naznaczonych w ujawnionej korespondencji rządowej jako podlegające szczególnemu, motywowanemu politycznie, nadzorowi ze strony administracji publicznej. W efekcie, już na początku 2024 roku wstrzymano tymczasowo wypłaty środków badawczych określonych w umowach zawartych przez Uczelnię z resortem nauki w ramach programów dostępnych dla wszystkich uczelni w Polsce. W połowie roku resort zarządził nadzwyczajną kontrolę Polskiej Komisji Akredytacyjnej [PKA], która odbyć się miała w okresie wakacyjnym, bez możliwości przeprowadzenia wizytacji zajęć ze studentami oraz bez szans na pełne przedstawienie działalności Uczelni. Jednocześnie rząd wszczął kontrolę ośmiu programów badawczych, wydawniczych i konferencyjnych realizowanych przez Uczelnię, rozszerzoną w październiku na kolejny obszar kontrolny.

Kierując się priorytetem bezpieczeństwa studentów stacjonarnych Uczelni, mając na uwadze skalę zaangażowania administracji publicznej w atak na Uczelnię, Collegium Intermarium wsparło starania studentów stacjonarnych o rozpoczęcie studiów w innych ośrodkach akademickich. Do czasu ustania ataków rządowych, Uczelnia została także zmuszona do zawieszenia naboru na studia stacjonarne. Decyzja o tym kroku okazała się zasadna, a studenci nie stali się dodatkowymi ofiarami ataku na Collegium Intermarium.

Przed zakończeniem postępowań kontrolnych, sprzecznie z zawartymi umowami, rząd wstrzymał finansowanie programów badawczych, w których uczestniczyli uznani profesorowie i naukowcy. Jednocześnie, narastający od zmiany władzy spór z agencją rządową, od której na zasadach komercyjnych Uczelnia wynajmowała powierzchnie, zakończył się wypowiedzeniem najmu. Dotychczasowi sponsorzy wycofywali swoje wsparcie, obawiając się represji ze strony rządowej, znanej z bezwzględnego naruszania prawa w prześladowaniu przeciwników politycznych.

Zmuszone do ograniczenia działalności akademickiej oraz skupienia na obronie w mnożących się postępowaniach kontrolnych, władze Collegium Intermarium oceniają, że celem rządu jest ostateczne wyeliminowanie Uczelni z polskiej sceny akademickiej. Atak na nią ma być przestrogą, która wywrze stały efekt mrożący na środowiskach przywiązanych do ideału wolności akademickiej.

Po zabezpieczeniu losu studentów oraz sporządzeniu kompleksowych sprawozdań z przeprowadzonych programów badawczych, władze Uczelni udzieliły właściwych pełnomocnictw do prowadzenia dalszego sporu ze stroną rządową prawnikom Instytutu Ordo Iuris, złożyły rezygnację z pełnionych funkcji i zwołały na listopad posiedzenia organów kolegialnych Uczelni.

Dzisiaj jedynie masowe wsparcie dla Uczelni może przynieść jej ratunek.

Wierzymy, że można jeszcze ocalić ideę Collegium Intermarium.

Warszawa, 29 października 2024

dr Artur Górecki, prof. CI – Rektor Collegium Intermarium

adw. Jerzy Kwaśniewski – Przewodniczący Rady Powierniczej Collegium Intermarium

Konferencje i seminaria organizowane przez Collegium Intermarium (wybór):

  1. Konferencja naukowa "Nowoczesne techniki dowodowe w ściganiu przestępczości internetowej". 20.01.2021.
  2. Konferencja naukowa „Intermarium – Przestrzeń Wolności i Ładu”.   28.05.2021.
  3. Konferencja naukowa „Koszty rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce” 20.06.2021.
  4. Konferencja o cyberprzestępczości „Nowoczesne techniki dowodowe w ściganiu przestępczości internetowej: wyzwania i wnioski na przyszłość”. 17.11.2021
  5. Konferencja naukowa „Miejsce prawdy w czasach cancel culture”. 1.10.2021.
  6. Konferencja naukowa z okazji Święta Chrztu Polski” Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu”. 5.04.2022.
  7. Konferencja Odkrywać wiecznotrwałe. Nieprzemijająca nowość chrześcijaństwa vs. postchrześcijański świat” zostało zorganizowane przez Collegium Intermarium i Akademię Zamojską. 10.12.2022.
  8. Konferencja naukowa w 30. dzień od śmierci Benedykta XVI – „Józef. Kard. Ratzinger/Benedykt XVI – profeta, teolog, Papież”.  31.01.2023.
  9. Konferencja naukowa z okazji Święta Chrztu Polski „Chrześcijańska Polska wobec UE. Co z chrześcijańskiego dziedzictwa możemy wnieść w struktury UE?”.  22.04.2023.
  10. Konferencja naukowa „Energy crisis in Central and Eastern Europe (Kryzys energetyczny w Europie Środkowo-Wschodniej) ”. 9.05.2023.
  11. Konferencja naukowa „Zjawisko eutanazji. Refleksje interdyscyplinarne”.  5.06.2023.
  12. Konferencja naukowa „Cyberzagrożenia: Spam, Dezinformacja (w tym fake news), Whaling (CEO Fraud)” 19.06.2023.
  13. Konferencja w 30-lecie wydania encykliki "Przywrócić Veritatis Splendor – najważniejsze wyzwanie naszych czasów. 12-13.09.2023 r.
  14. Międzynarodowa konferencja naukowa "Kulturowe aspekty polityki prorodzinnej". 30.09.2023.
  15. Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Odpowiedzialność za szkody wojenne w Europie". 5-6.10.2023.
  16. Międzynarodowy Kongres Chrześcijaństwo i Prawo odbywający się w Cordobie. 26-28.10.2023.
  17. Konferencja naukowa "Św. Tomasz z Akwinu w postchrześcijańskim świeci. Bóg/Człowiek/Moralność". 9.03.2024 r.
  18. III Konferencja z okazji Święta chrztu Polski "O suwerenne państwo i naród. Polityka, kultura, gospodarka". 23.03.2024 r.
  19. Konferencja naukowa "Ojciec Jacek Woroniecki OP. Zakonnik, pedagog, myśliciel uniwersalny". 18-19.05.2024 r.
  20. Konferencja naukowa "Stulecie prób odnowy cywilizacji chrześcijańskiej. Osiągnięcia, rezultaty, porażki". 21-22.06.2024.
  21. Sympozjum naukowe „Odczytać II Sobór Watykański na nowo: wolność religijna”. 28.09.2024.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe