Jak działa system odwróconej osmozy?
Proces odwróconej osmozy
Odwrócona osmoza to specjalny proces filtracji, w ramach którego woda przepływa przez półprzepuszczalną membranę. Jej zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń, co pozwala uzyskać wodę o wysokiej czystości. Podstawą działania tej metody jest przepuszczanie jedynie odpowiednio małych cząsteczek (np. wody) przy jednoczesnym zatrzymaniu większych zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie, bakterie czy związki chemiczne. Filtr odwróconej osmozy można zatem porównać do bardzo precyzyjnego sita. Urządzenia wykorzystujące odwróconą osmozę są obecnie coraz częściej stosowane w domach – rozwiązania tego typu znajdziesz na stronie https://www.srtech.pl/oczyszczanie-wody.
Etapy filtracji
W typowym systemie odwróconej osmozy woda przechodzi przez kilka etapów filtracji. Najpierw płyn trafia do filtrów wstępnych, które usuwają większe cząstki i osady. Następnie woda przepływa przez membranę osmotyczną, będącą główną częścią całego układu – to właśnie tutaj zatrzymywane są najmniejsze zanieczyszczenia. Na samym końcu woda może być dodatkowo wzbogacona o minerały lub przejść przez filtr węglowy, by usunąć niepożądane zapachy i smaki. W ten sposób otrzymuje się wodę o bardzo wysokiej czystości, która nadaje się nie tylko do picia, lecz także do produkcji żywności i innych specjalistycznych zastosowań.
Odwrócona osmoza – wady i zalety
Zastosowanie filtrów odwróconej osmozy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczanie wody – to zdecydowanie największy atut takich rozwiązań. Należy jednak mieć na uwadze, że klasyczne systemy tego typu generują dużą ilość wody odpadowej, która może stanowić nawet 75% całego płynu wychodzącego z systemu. Aby temu zapobiec, warto zastosować nowoczesne rozwiązania – wśród przykładów należy wyróżnić m.in. innowacyjny system SRT Hydro. Urządzenia SRT Hydro są dostępne na stronie https://www.srtech.pl.
SRT Hydro – innowacje w systemach filtracji
Współczesne filtry, takie jak SRT Hydro, są projektowane z myślą o zapewnieniu jak największej precyzji działania. Woda jest filtrowana z wyjątkową dokładnością, co pozwala zapewnić bardzo skuteczne oczyszczanie, a jednocześnie ograniczyć ilość strat. Dodatkowym atutem jest możliwość odzysku części minerałów, co przekłada się na lepszą jakość wody pitnej. Urządzenia tego typu są przeznaczone do zastosowania domowego – oznacza to, że można liczyć m.in. na prosty montaż, bez dodatkowych narzędzi czy urządzeń.
Dlaczego warto postawić na filtr odwróconej osmozy? To przede wszystkim możliwość znacznej poprawy jakości wody w swoim domu. Pozbycie się szkodliwych elementów, takich jak bakterie czy drobinki rdzy, sprawi, że woda będzie o wiele zdrowsza, a ponadto będzie odznaczać się znacznie lepszym smakiem. Warto przy tym zaznaczyć, że zakup urządzenie może się szybko zwrócić, gdy porównamy go z wydatkami np. na wodę butelkowaną. Jest to również ekologiczne rozwiązanie – stosując filtry do wody, można praktycznie wyeliminować potrzebę kupowania wody w butelkach, co pozwala ograniczyć ilość produkowanych odpadów plastikowych.