Abp Jędraszewski będzie przewodniczył obchodom 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki w Kielcach
Plany obchodów
Jak zapowiada Waldemar Bartosz, przewodniczący struktur świętokrzyskiej „Solidarności”, zgodnie z kielecką tradycją uczestnicy Mszy św. prowadzeni przez poczty sztandarowe, udadzą się przed pomnik kapłana, zlokalizowany na pl. Najświętszej Maryi Panny. Tam zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze, a zebrani wezmą udział we wspólnym śpiewie pieśni religijnych i patriotycznych.
Ponadto, w ostatnią niedzielę 6 października uczczono legendarnego kapelana „Solidarności” specjalnym koncertem.
Czytaj także: Caritas reaguje na oddalenie skarg kasacyjnych przez SN: Wyrażamy nadzieję, że sprawa zostanie doprowadzona do końca
Pieśń
W diecezji kieleckiej powstała także pieśń dla uczczenia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Treść jest nawiązaniem do słów bł. ks. Jerzego, wygłoszonych podczas jego pracy duszpasterskiej. Muzykę do pieśni napisał Paweł Łukowiec, natomiast słowa ułożył ks. Jan Kaczmarek. Wiele parafii posiada także relikwie ks. Popiełuszki.
Czytaj także: Kapelan parlamentarzystów: Oby uchwała ws. ks. Popiełuszki była krokiem do porozumienia
Wystawa
Zainteresowani będą mogli również obejrzeć ekspozycję IPN „Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce”.
Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Ich zamiarem było wykreowanie opowieści o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje męczennika z czasów PRL jako autorytet.
dziar