To koniec zespołu kwantowego w NASK

W poniedziałkowej publikacji "Dziennik Gazeta Prawna" stwierdza, że po zmianie władzy rząd zmienił kurs w sprawie rozwoju nauki. W NASK Science – instytucji badawczo-rozwojowej podległej bezpośrednio pod Ministerstwo Cyfryzacji – zakończono działalność zespołu kwantowego, na czele którego stał prof. PAN Michał Oszmaniec, jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
zdjęcie poglądowe To koniec zespołu kwantowego w NASK
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Na początku października, niedługo po tym, jak wybuchła kompromitująca dla rządu afera wokół IDEAS NCBR, pisaliśmy o złej sytuacji w innej polskiej instytucji naukowej – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK Science. Wszystko zaczęło się po zmianie rządu. O sprawie informował dr Marcin Kotowski, badacz powyższej instytucji.

Ministrem cyfryzacji zostaje Gawkowski, który wymienia dyrektora – staje się nim Radosław Nielek, który ma "posprzątać" po dotychczasowych, kojarzonych z PiS władzach (o różnych nieprawidłowościach z czasów PiS można w różnych miejscach poczytać). Rychło ambicje naukowe poprzedniej ekipy zostają uznane za "mocarstwowe/niegospodarne" i przyszłość grupy "staje pod znakiem zapytania"

– naświetla sytuację dr Kotowski, który dodaje, że "wszystko odbywa się kompletnie nietransparentnie, przy zerowym szacunku do tego, że dosłownie przed chwilą zatrudniono wysokiej klasy ekspertów".

Czytaj również: Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK

NASK skończył działalność zespołu kwantowego

Teraz sprawę poruszył "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy w publikacji, NASK skończył działalność zespołu kwantowego.

Do zespołów naukowców w NASK oraz IDEAS NCBR mieli dołączyć wyłonieni w konkursach badacze. Nie zdążyli, bo wraz ze zmianą władzy zmienił się kurs dotyczący instytucji

– czytamy. W tekście przypomniano, że w 2023 roku w NASK zatrudniono prof. PAN Michała Oszmańca, który zajmuje się obliczeniami kwantowymi. 

To jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia – jego prace były prezentowane na najważniejszych konferencjach z dziedziny (QIP, TQC, QCMC) i publikowane w topowych czasopismach z dziedziny fizyki. Oszmaniec miał zbudować zakład obliczeń kwantowych i komunikacji kwantowej. Minął jednak rok, a zespół został rozwiązany przez radę naukową instytutu. Jak słyszymy – w ramach porządkowania sytuacji po poprzednikach

– informuje "DGP" i dodaje, że naukowcy "porządkowanie po poprzednikach" widzą jednak inaczej i twierdzą, że "cały naukowy potencjał poszedł do śmieci".

Rok pracy i ponad 600 tys. zł - tyle kosztowało stworzenie zakładu obliczeń kwantowych w @NASK_pl. Kierował nim jeden z najlepszych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
▶️Po zmianie władzy, kurs się zmienił, pieniądze dla naukowców się skończyły, a rada naukowa rozwiązała zespół. 
▶️W tle: niepewny los grantów i zawiedzione zaufanie naukowców, których najpierw ściągano (także z zagranicy), a potem gdy zrezygnowali z innych propozycji oznajmiono, że nic z tego nie będzie

– informuje autorka publikacji w "DGP" red. Anna Wittenberg. 

Czytaj również: Powódź. Będzie pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim

NASK Science – polska instytucja badawczo-rozwojowa

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) to polska instytucja badawczo-rozwojowa, która działa w obszarze teleinformatyki, cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii internetowych. Prowadzi projekty badawcze dotyczące innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, rozwój infrastruktury sieciowej oraz nowych metod analizy danych. Oprócz badań NASK Science angażuje się w edukację społeczną na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. NASK jako instytucja podlega Ministerstwu Cyfryzacji, a jej działania są finansowane z budżetu państwa, działalności komercyjnej oraz funduszy unijnych i międzynarodowych projektów badawczych.

Czytaj także: "The Times": Gdy USA są niezdecydowane, Polska wskazuje drogę

Skandal IDEAS NCBR

W ostatnich tygodniach bolesnym przykładem fatalnego zarządzania polskimi instytucjami naukowymi przez nominatów Donalda Tuska był sytuacja w IDEAS NCBR. Kontrowersje wywołał wybór dr. hab. Grzegorza Borowika na nowego prezesa instytucji, co spotkało się z falą krytyki ze strony środowiska naukowego. Dotychczasowy szef instytucji, prof. Piotr Sankowski, znany ze swoich osiągnięć naukowych i zaangażowania w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce, nie został ponownie wybrany, co wzbudziło falę krytyki. Sankowski był inicjatorem powstania IDEAS NCBR i odegrał kluczową rolę w przyciąganiu do Polski uznanych naukowców z zagranicy. Jego zwolennicy, w tym laureaci prestiżowych grantów ERC, wystosowali listy otwarte do premiera i ministra nauki, domagając się wyjaśnień dotyczących decyzji o zmianie na stanowisku. Ponadto liczni eksperci z dziedziny sztucznej inteligencji zrezygnowali z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. 


 

POLECANE
Gwiazda kabaretu bardzo chora. Wydano przejmujący komunikat Wiadomości
Gwiazda kabaretu bardzo chora. Wydano przejmujący komunikat

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba - artystka zmaga się z nowotworem.

Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba z ostatniej chwili
Potężny skandal wokół Światowego Forum Ekonomicznego. Poważne zarzuty wobec Klausa Schwaba

Kilka dni temu Klaus Schwab, założyciel i prezes World Economic Forum, zrezygnował ze stanowiska. Teraz wokół niego wybuchł potężny skandal.

Politycy PiS ujawnilli informacje nt. fundacji prowadzącej kampanię profrekwencyjną z ostatniej chwili
Politycy PiS ujawnilli informacje nt. fundacji prowadzącej "kampanię profrekwencyjną"

Posłowie PiS na zwołanej w czwartek konferencji prasowej poinformowali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa nielegalnego finansowania kampanii wyborczej. Chodzi o działania fundacji „Twój głos jest ważny”, która produkuje szokujące spoty „profrekwencyjne”. 

Piotr Duda: Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą! z ostatniej chwili
Piotr Duda: Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą!

– Pilnujmy Polski, bo Polacy na nas patrzą! – zaapelował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas przemówienia wygłoszonego do uczestników XXXII Krajowego Zjazdu Delegatów "S".

Pogrzeb papieża Franciszka. Wybrano reprezentanta polskiego rządu Wiadomości
Pogrzeb papieża Franciszka. Wybrano reprezentanta polskiego rządu

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że jako reprezentant polskiego rządu weźmie udział w uroczystości pogrzebowej papieża Franciszka. Ceremonia odbędzie się w sobotę w Rzymie.

Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom gorące
Skandal w Płocku. Straż miejska zatrzymała protest przeciw migrantom

W czwartek w Płocku doszło do głośnego incydentu z udziałem mieszkańców, którzy chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec planowanego utworzenia w mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Jak poinformował poseł PiS Maciej Małecki, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) miał polecić straży miejskiej, by nie wpuszczała protestujących na salę obrad Rady Miasta.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemiecka policja w środowym komunikacie informuje o odesłaniu do Polski trzech nielegalnych imigrantów z Afganistanu.

Piotr Duda: Chcemy rozpocząć obchody 45. rocznicy powstania S, ale także podziękować prezydentowi za lata współpracy z ostatniej chwili
Piotr Duda: Chcemy rozpocząć obchody 45. rocznicy powstania "S", ale także podziękować prezydentowi za lata współpracy

– Chcemy tym Zjazdem rozpocząć z przytupem obchody 45. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", ale także podziękować za współpracę z naszym Związkiem panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który będzie dziś naszym gościem.

Auschwitz: Prezydenci Polski i Izraela na Marszu Żywych z ostatniej chwili
Auschwitz: Prezydenci Polski i Izraela na Marszu Żywych

Kilka tysięcy uczestników zgromadził Marsz Żywych, który odbywa się w Auschwitz. Żydowska młodzież z różnych krajów i uczniowie z Polski upamiętniają ofiary Holokaustu. Na miejscu obecni są prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Izraela Isaac Herzog, a także kilkudziesięciu ocalałych z Zagłady.

Hit nad Bałtykiem prawie ukończony. Nowa atrakcja dla turystów Wiadomości
Hit nad Bałtykiem prawie ukończony. Nowa atrakcja dla turystów

W Stegnie, jednej z najpopularniejszych miejscówek nad Bałtykiem, kończy się właśnie duża inwestycja. Nowa promenada, która ma ułatwić turystom zejście na plażę, jest już prawie gotowa. Oficjalne zakończenie prac planowane jest na maj, czyli tuż przed rozpoczęciem letniego sezonu.

REKLAMA

To koniec zespołu kwantowego w NASK

W poniedziałkowej publikacji "Dziennik Gazeta Prawna" stwierdza, że po zmianie władzy rząd zmienił kurs w sprawie rozwoju nauki. W NASK Science – instytucji badawczo-rozwojowej podległej bezpośrednio pod Ministerstwo Cyfryzacji – zakończono działalność zespołu kwantowego, na czele którego stał prof. PAN Michał Oszmaniec, jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
zdjęcie poglądowe To koniec zespołu kwantowego w NASK
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Na początku października, niedługo po tym, jak wybuchła kompromitująca dla rządu afera wokół IDEAS NCBR, pisaliśmy o złej sytuacji w innej polskiej instytucji naukowej – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK Science. Wszystko zaczęło się po zmianie rządu. O sprawie informował dr Marcin Kotowski, badacz powyższej instytucji.

Ministrem cyfryzacji zostaje Gawkowski, który wymienia dyrektora – staje się nim Radosław Nielek, który ma "posprzątać" po dotychczasowych, kojarzonych z PiS władzach (o różnych nieprawidłowościach z czasów PiS można w różnych miejscach poczytać). Rychło ambicje naukowe poprzedniej ekipy zostają uznane za "mocarstwowe/niegospodarne" i przyszłość grupy "staje pod znakiem zapytania"

– naświetla sytuację dr Kotowski, który dodaje, że "wszystko odbywa się kompletnie nietransparentnie, przy zerowym szacunku do tego, że dosłownie przed chwilą zatrudniono wysokiej klasy ekspertów".

Czytaj również: Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK

NASK skończył działalność zespołu kwantowego

Teraz sprawę poruszył "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy w publikacji, NASK skończył działalność zespołu kwantowego.

Do zespołów naukowców w NASK oraz IDEAS NCBR mieli dołączyć wyłonieni w konkursach badacze. Nie zdążyli, bo wraz ze zmianą władzy zmienił się kurs dotyczący instytucji

– czytamy. W tekście przypomniano, że w 2023 roku w NASK zatrudniono prof. PAN Michała Oszmańca, który zajmuje się obliczeniami kwantowymi. 

To jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia – jego prace były prezentowane na najważniejszych konferencjach z dziedziny (QIP, TQC, QCMC) i publikowane w topowych czasopismach z dziedziny fizyki. Oszmaniec miał zbudować zakład obliczeń kwantowych i komunikacji kwantowej. Minął jednak rok, a zespół został rozwiązany przez radę naukową instytutu. Jak słyszymy – w ramach porządkowania sytuacji po poprzednikach

– informuje "DGP" i dodaje, że naukowcy "porządkowanie po poprzednikach" widzą jednak inaczej i twierdzą, że "cały naukowy potencjał poszedł do śmieci".

Rok pracy i ponad 600 tys. zł - tyle kosztowało stworzenie zakładu obliczeń kwantowych w @NASK_pl. Kierował nim jeden z najlepszych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
▶️Po zmianie władzy, kurs się zmienił, pieniądze dla naukowców się skończyły, a rada naukowa rozwiązała zespół. 
▶️W tle: niepewny los grantów i zawiedzione zaufanie naukowców, których najpierw ściągano (także z zagranicy), a potem gdy zrezygnowali z innych propozycji oznajmiono, że nic z tego nie będzie

– informuje autorka publikacji w "DGP" red. Anna Wittenberg. 

Czytaj również: Powódź. Będzie pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim

NASK Science – polska instytucja badawczo-rozwojowa

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) to polska instytucja badawczo-rozwojowa, która działa w obszarze teleinformatyki, cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii internetowych. Prowadzi projekty badawcze dotyczące innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, rozwój infrastruktury sieciowej oraz nowych metod analizy danych. Oprócz badań NASK Science angażuje się w edukację społeczną na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. NASK jako instytucja podlega Ministerstwu Cyfryzacji, a jej działania są finansowane z budżetu państwa, działalności komercyjnej oraz funduszy unijnych i międzynarodowych projektów badawczych.

Czytaj także: "The Times": Gdy USA są niezdecydowane, Polska wskazuje drogę

Skandal IDEAS NCBR

W ostatnich tygodniach bolesnym przykładem fatalnego zarządzania polskimi instytucjami naukowymi przez nominatów Donalda Tuska był sytuacja w IDEAS NCBR. Kontrowersje wywołał wybór dr. hab. Grzegorza Borowika na nowego prezesa instytucji, co spotkało się z falą krytyki ze strony środowiska naukowego. Dotychczasowy szef instytucji, prof. Piotr Sankowski, znany ze swoich osiągnięć naukowych i zaangażowania w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce, nie został ponownie wybrany, co wzbudziło falę krytyki. Sankowski był inicjatorem powstania IDEAS NCBR i odegrał kluczową rolę w przyciąganiu do Polski uznanych naukowców z zagranicy. Jego zwolennicy, w tym laureaci prestiżowych grantów ERC, wystosowali listy otwarte do premiera i ministra nauki, domagając się wyjaśnień dotyczących decyzji o zmianie na stanowisku. Ponadto liczni eksperci z dziedziny sztucznej inteligencji zrezygnowali z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe