Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień na szkodę ks. Olszewskiego
Przekroczenie uprawnień
Prokuratura wszczęła śledztwo "w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w nieustalonym dniu, nie wcześniej jednak niż w dniu 26 marca 2024 r. i nie później niż w dniu 2 lipca 2024 r., w różnych miejscach na terenie Rzeczypospolitej Polski, w tym w Porąbce Uszewskiej i w Warszawie, przez funkcjonariuszy publicznych różnych służb poprzez stosowanie wobec zatrzymanego Michała O. przemocy psychicznej oraz nieprawidłowego postępowania z zatrzymanym, a następnie osadzonym, zmierzających do jego celowego udręczenia, czym działano na szkodę interesu prywatnego Michała O., tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k." - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Prokuratury Okręgowej w Warszawie i podpisanym przez prok. Piotra Antoniego Skibę, rzecznika tejże Prokuratury.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w przedstawionym przez Prokuraturę zakresie złożyło trzech posłów na Sejm RP z klubu parlamentarnego PiS, zaś wszczęcie śledztwa - jak informuje komunikat Prokuratury Okręgowej - jest konieczne do przeprowadzenia czynności procesowych wykraczających poza czynności sprawdzające.
Czytaj także: Franciszek prosi o pomoc ofiarom powodzi i zapewnia o swojej bliskości z poszkodowanymi [wideo]
Historia zatrzymania ks. Olszewskiego
Ks. Michał Olszewski został zatrzymany w marcu w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Jednym z głównych wątków śledztwa są dotacje dla fundacji Profeto prowadzonej przez ks. Olszewskiego, której z Funduszu przyznano 100 mln zł dotacji, z czego wypłacono 66 mln zł. Za te środki fundacja rozpoczęła budowę ośrodka Archipelag, który w założeniu miał udzielać pomocy ofiarom przestępstw. Według śledczych, Profeto nie spełniało warunków konkursowych.
W sprawie aresztowane są także była dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości Urszula D. oraz była zastępczyni dyrektora departamentu Karolina K.
31 lipca Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o skróceniu aresztu ks. Olszewskiego oraz urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości do 31 sierpnia 2024 r. Jak informował wówczas mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca sercanina, sąd stwierdził nieprawidłowości w postępowaniu prokuratury i zdecydował o skróceniu aresztu.
W połowie sierpnia rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował o przedstawieniu nowych zarzutów ks. Olszewskiemu oraz dwóm urzędniczkom. Nowy zarzut dotyczył „brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu". Prokuratura zawnioskowała również o przedłużenie im tymczasowego aresztu na kolejne trzy miesiące.
28 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrując wniosek prokuratury zdecydował o przedłużeniu aresztu o kolejne 3 miesiące - do 21 listopada.
Czytaj także: Józef Augustyn SJ: Jaki jest jedyny skuteczny środek leczniczy dla wspólnoty Kościoła?
lk