Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności
– W najnowszym numerze piszemy o tym, jak ważna jest edukacja. Dobra edukacja, która opiera się na solidnych fundamentach i pozwala młodym ludziom wejść w dorosłe życie z odpowiednim przygotowaniem. Edukacja, która pozwala poznać nasze korzenie. Piszemy także o edukacji, która powinna przygotowywać młodych do bycia liderami – w swoich lokalnych społecznościach, w samorządach, w przedsiębiorstwach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski.
Nowe model Polaka?
– Przeszłość jest jedyną pewną rzeczą w naszym życiu. Bez historii nie wiemy kim jesteśmy, nie znamy naszej tożsamości, nie możemy być wspólnotą, narodem – mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
– Celem obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej jest stworzenie nowego modelu Polaka, a właściwie Europejczyka z polskimi korzeniami. Nie w pełni świadomego wartości, z którymi od tysiąca lat jest związana jego narodowa wspólnota. Nieświadomego zagrożeń płynących z przeszłości, a gotowego przyjąć światopogląd obecnych włodarzy resortu. Człowiek bez historii jest po prostu bardziej plastyczny, można bez większych konsekwencji zaburzyć jego system wartości – podkreśla szef IPN w okładkowym wywiadzie TS.
“Edukacja – Konfrontacja”
Pod takim tytułem przeczytają państwo tekst Krzysztofa Karnkowskiego. Autor opisuje na czym polega toczący się proces odchudzania podstawy programowej, zmiany w programie nauczania języka polskiego i gdzie ukryte są “elementy ofensywy ideologicznej”.
Z kolei o tym jak nowy rok szkolny widzą związkowcy z Solidarności mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem
– W nowy rok szkolny nauczyciele wejdą ze starymi problemami i kilkoma nowymi. Jako oświatowa Solidarność stanowczo sprzeciwiamy się zapowiedzi powstania „komponentu” ukraińskiego dla dzieci uczących się w polskich szkołach sfinansowanego z pieniędzy podatników oraz próbie uczenia historii Polski z punktu widzenia niemieckiej racji stanu – twierdzi związkowiec.
Od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Czy polska szkoła podoła obowiązkom, które jedną nowelizacją nałożyła na nią rządząca koalicja? – zastanawia się w swoim tekście Paweł Pietkun.
Demokratyczne ożywienie
W numerze przeczytają państwo również najnowszy tekst zastępcy redaktora naczelnego. Rafał Woś przekonuje w nim, że żyjemy w czasach “demokratycznego ożywienia”, kiedy spora część ludzi zaczęła domagać się równego traktowania i należytego udziału w życiu publicznym oraz politycznym. To “ożywienie” zaczęło się w czasach rządów PiSu, ale teraz napotkało poważną tamę.
– Demokratyczne ożywienie natrafia na kontrrewolucję „uśmiechniętej Polski”. Ona przyszła do władzy pod hasłem „naprawy demokracji”, „oczyszczenia mediów” i „przywrócenia praworządności”. Ale w praktyce idzie im o wymiecenie tych wszystkich, którzy się w ostatnich latach pojawili na miejscach, które były dotąd zarezerwowane dla ludzi o „odpowiednich poglądach” – twierdzi Woś.
Gorące protesty
– Końcówka lata mija pod znakiem protestów związkowych niemal w całym zachodnim świecie. Protestów, co trzeba zauważyć, udanych. Największy z nich, prowadzony przez związek zawodowy kanadyjskich kolejarzy Teamsters, zatrzymał tamtejsze koleje jedynie na dobę. To wystarczyło, żeby pracownicy największych na świecie kolei doczekali się powrotu zarządu przedsiębiorstwa do stołu negocjacyjnego i rezygnacji z występowania wobec pracowników z pozycji siły – zwraca uwagę w swoim artykule Wojciech Kulecki.
Z kolei Marcin Krzeszowiec pisze o programie dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej, który został skierowany do 9300 pracowników spółki. Związkowcy przygotowują się do przeprowadzenia referendum strajkowego.
Marcin Darmas relacjonuje natomiast obecną sytuacje polityczną w kraju nad Sekwaną, gdzie od dwóch miesięcy nie powstał nowy rząd.
Tusk ma nowego wroga: Kościół – to z kolei tytuł najnowszego tekstu Mariusza Staniszewskiego.
Wywiad z raperem ZEUSem
– W czasach, w których się wychowałem, chłopaki miały w sobie dużo napinki i sztywniactwa. W wielu przypadkach było to na wyrost. Na mnie jako wrażliwym gościu taka postawa odcisnęła piętno. Przez to mam w sobie dawkę agresji i złości, która pewnie już mnie nie opuści pomimo mojej wrażliwości – mówi Zeus, raper, autor tekstów, producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W numerze znajdą państwo ponadto felietony:
Magdalena Okraska – przy okienku
Jan Wróbel – Historyczny przytyk o Realpolitik
Karol Gac – Campus hejtu
Marek Jan Chodakiewicz – Studia w Kalifornii: Lekcja islamu (cz. 2)
Monika Małkowska – Wypikana mowa
Tadeusz Płużański – WiN: odpowiedź na czerwony terror