Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności

Edukacja – to temat przewodni najnowszego wydania Tygodnika Solidarność. Jednym z najważniejszych jej elementów jest historia, a więc pamięć o wydarzeniach minionych, które mogą stanowić dla nas naukę i źródło inspiracji. Tymczasem zmiany, jakie od 1 września przyszykowało Ministerstwo Edukacji budzą poważne wątpliwości i kontrowersje. Jaki jest ich cel? Zapraszamy do lektury.
Karol Nawrocki, prezes IPN Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności
Karol Nawrocki, prezes IPN / Okładka Tygodnika Solidarność nr 36/2024

–  W najnowszym numerze piszemy o tym, jak ważna jest edukacja. Dobra edukacja, która opiera się na solidnych fundamentach i pozwala młodym ludziom wejść w dorosłe życie z odpowiednim przygotowaniem. Edukacja, która pozwala poznać nasze korzenie. Piszemy także o edukacji, która powinna przygotowywać młodych do bycia liderami – w swoich lokalnych społecznościach, w samorządach, w przedsiębiorstwach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski. 

Nowe model Polaka?  

– Przeszłość jest jedyną pewną rzeczą w naszym życiu. Bez historii nie wiemy kim jesteśmy, nie znamy naszej tożsamości, nie możemy być wspólnotą, narodem – mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.  

– Celem obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej jest stworzenie nowego modelu Polaka, a właściwie Europejczyka z polskimi korzeniami. Nie w pełni świadomego wartości, z którymi od tysiąca lat jest związana jego narodowa wspólnota. Nieświadomego zagrożeń płynących z przeszłości, a gotowego przyjąć światopogląd obecnych włodarzy resortu. Człowiek bez historii jest po prostu bardziej plastyczny, można bez większych konsekwencji zaburzyć jego system wartości – podkreśla szef IPN w okładkowym wywiadzie TS. 

“Edukacja – Konfrontacja”  

Pod takim tytułem przeczytają państwo tekst Krzysztofa Karnkowskiego. Autor opisuje na czym polega toczący się proces odchudzania podstawy programowej, zmiany w programie nauczania języka polskiego i gdzie ukryte są “elementy ofensywy ideologicznej”. 

Z kolei o tym jak nowy rok szkolny widzą związkowcy z Solidarności mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem   

– W nowy rok szkolny nauczyciele wejdą ze starymi problemami i kilkoma nowymi. Jako oświatowa Solidarność stanowczo sprzeciwiamy się zapowiedzi powstania „komponentu” ukraińskiego dla dzieci uczących się w polskich szkołach sfinansowanego z pieniędzy podatników oraz próbie uczenia historii Polski z punktu widzenia niemieckiej racji stanu – twierdzi związkowiec. 

Od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Czy polska szkoła podoła obowiązkom, które jedną nowelizacją nałożyła na nią rządząca koalicja? – zastanawia się w swoim tekście Paweł Pietkun. 

Demokratyczne ożywienie 

W numerze przeczytają państwo również najnowszy tekst zastępcy redaktora naczelnego. Rafał Woś przekonuje w nim, że żyjemy w czasach “demokratycznego ożywienia”, kiedy spora część ludzi zaczęła domagać się równego traktowania i należytego udziału w życiu publicznym oraz politycznym. To “ożywienie” zaczęło się w czasach rządów PiSu, ale teraz napotkało poważną tamę. 

– Demokratyczne ożywienie natrafia na kontrrewolucję „uśmiechniętej Polski”. Ona przyszła do władzy pod hasłem „naprawy demokracji”, „oczyszczenia mediów” i „przywrócenia praworządności”. Ale w praktyce idzie im o wymiecenie tych wszystkich, którzy się w ostatnich latach pojawili na miejscach, które były dotąd zarezerwowane dla ludzi o „odpowiednich poglądach” – twierdzi Woś. 

Gorące protesty 

– Końcówka lata mija pod znakiem protestów związkowych niemal w całym zachodnim świecie. Protestów, co trzeba zauważyć, udanych. Największy z nich, prowadzony przez związek zawodowy kanadyjskich kolejarzy Teamsters, zatrzymał tamtejsze koleje jedynie na dobę. To wystarczyło, żeby pracownicy największych na świecie kolei doczekali się powrotu zarządu przedsiębiorstwa do stołu negocjacyjnego i rezygnacji z występowania wobec pracowników z pozycji siły – zwraca uwagę w swoim artykule Wojciech Kulecki. 

Z kolei Marcin Krzeszowiec pisze o programie dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej, który został skierowany do 9300 pracowników spółki. Związkowcy przygotowują się do przeprowadzenia referendum strajkowego. 

Marcin Darmas relacjonuje natomiast obecną sytuacje polityczną w kraju nad Sekwaną, gdzie od dwóch miesięcy nie powstał nowy rząd. 

Tusk ma nowego wroga: Kościół – to z kolei tytuł najnowszego tekstu Mariusza Staniszewskiego. 

Wywiad z raperem ZEUSem 

– W czasach, w których się wychowałem, chłopaki miały w sobie dużo napinki i sztywniactwa. W wielu przypadkach było to na wyrost. Na mnie jako wrażliwym gościu taka postawa odcisnęła piętno. Przez to mam w sobie dawkę agresji i złości, która pewnie już mnie nie opuści pomimo mojej wrażliwości – mówi Zeus, raper, autor tekstów, producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

W numerze znajdą państwo ponadto felietony: 

Magdalena Okraska – przy okienku 

Jan Wróbel – Historyczny przytyk o Realpolitik 

Karol Gac – Campus hejtu 

Marek Jan Chodakiewicz – Studia w Kalifornii: Lekcja islamu (cz. 2) 

Monika Małkowska – Wypikana mowa 

Tadeusz Płużański – WiN: odpowiedź na czerwony terror  

 


 

POLECANE
Parlament Korei Południowej sprzeciwia się ogłoszeniu stanu wojennego przez prezydenta z ostatniej chwili
Parlament Korei Południowej sprzeciwia się ogłoszeniu stanu wojennego przez prezydenta

Zgromadzenie Narodowe Korei Płd. zagłosowało w środę czasu lokalnego za zażądaniem od prezydenta Jun Suk Jeola zniesienia stanu wyjątkowego.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

We wtorek oddano do użytku wiadukt w ciągu ul. Puckiej w Gdyni. Obiekt o długości 185 metrów ma zapewnić bezpieczny transport ładunków do gdyńskiego portu i poprawę komunikacji w mieście. Budowa kosztowała ponad 65 mln złotych netto - poinformowały PKP PLK.

Stan wojenny w Korei Południowej. Ekspert: Wielki chaos tylko u nas
Stan wojenny w Korei Południowej. Ekspert: Wielki chaos

Media donoszą, że prezydent Korei Południowej wprowadził stan wojenny, parlament sprzeciwia się jego decyzji a pod jego budynkiem zbierają się Koreańczycy, a dostęp do niego blokują siły porządkowe.

Lubelskie: Kolejne ogniska wścieklizny z ostatniej chwili
Lubelskie: Kolejne ogniska wścieklizny

Wojewoda lubelski wprowadził obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w pięciu powiatach Lubelszczyzny - biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. W regionie stwierdzono dotychczas 27 ognisk wścieklizny, głównie u lisów.

Przełomowa informacja. PKW uznaje istnienie Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
"Przełomowa informacja. PKW uznaje istnienie Sądu Najwyższego"

"Najwyraźniej mec. Kalisz pogubił się w krętactwie własnym" – pisze w mediach społecznościowych były minister edukacji Przemysław Czarnek, komentując wniosek Państwowej Komisji Wyborczej do SN o wyłączenie tzw. "neosędziów" z orzekania ws. skargi PiS na decyzję o odrzuceniu sprawozdania finansowego.

To był przekręt. Boniek zabrał głos ws. Lewandowskiego Wiadomości
"To był przekręt". Boniek zabrał głos ws. Lewandowskiego

Zbigniew Boniek, były prezes PZPN, nie kryje rozczarowania decyzjami związanymi z plebiscytem Złotej Piłki. W rozmowie z Polsatem Sport podkreślił, że Robert Lewandowski powinien już dwukrotnie otrzymać to prestiżowe wyróżnienie.

Politico: Kijów stawia NATO ultimatum z ostatniej chwili
Politico: Kijów stawia NATO ultimatum

Jak podaje "Politico", władze w Kijowie coraz bardziej tracą nadzieję, że Ukraina wejdzie do sojuszu wojskowego w najbliższym czasie. Sam prezydent elekt USA Donald Trump zaproponował opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO. 

Awaria tamy na Jeziorze Bystrzyckim Wiadomości
Awaria tamy na Jeziorze Bystrzyckim

W Zagórzu Śląskim, nad Jeziorem Bystrzyckim, dzieje się coś niepokojącego. Lustro wody opadło o kilka metrów, odsłaniając brzegi pełne mułu i kamieni. Wszystko za sprawą niespodziewanej awarii ponad stuletniej tamy. Woda, zamiast spokojnie spoczywać w zbiorniku, nieustannie przelewa się jednym z upustów - a zatrzymać jej nie sposób.

Wojsko może próbować aresztować deputowanych. Nowe informacje ws. Korei Południowej z ostatniej chwili
"Wojsko może próbować aresztować deputowanych". Nowe informacje ws. Korei Południowej

Lider południowokoreańskiej opozycji Li Dze Mjung oświadczył, że parlament będzie próbował unieważnić decyzję prezydenta o wprowadzeniu stanu wojennego. Ostrzegł jednak, że wojsko może próbować aresztować deputowanych. Według agencji Yonhap wejście do budynku parlamentu zostało zablokowane.

Prezydent Korei Południowej ogłosił stan wojenny pilne
Prezydent Korei Południowej ogłosił stan wojenny

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił we wtorek stan wojenny, oskarżając opozycję o sympatyzowanie z Koreą Północną i paraliżowanie prac rządu - podała agencja Yonhap. Na razie nie jest jasne, jakie zostaną środki zostaną podjęte.

REKLAMA

Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności

Edukacja – to temat przewodni najnowszego wydania Tygodnika Solidarność. Jednym z najważniejszych jej elementów jest historia, a więc pamięć o wydarzeniach minionych, które mogą stanowić dla nas naukę i źródło inspiracji. Tymczasem zmiany, jakie od 1 września przyszykowało Ministerstwo Edukacji budzą poważne wątpliwości i kontrowersje. Jaki jest ich cel? Zapraszamy do lektury.
Karol Nawrocki, prezes IPN Nowy numer „Tygodnika Solidarność” – Prezes IPN: Potrzebujemy Solidarności
Karol Nawrocki, prezes IPN / Okładka Tygodnika Solidarność nr 36/2024

–  W najnowszym numerze piszemy o tym, jak ważna jest edukacja. Dobra edukacja, która opiera się na solidnych fundamentach i pozwala młodym ludziom wejść w dorosłe życie z odpowiednim przygotowaniem. Edukacja, która pozwala poznać nasze korzenie. Piszemy także o edukacji, która powinna przygotowywać młodych do bycia liderami – w swoich lokalnych społecznościach, w samorządach, w przedsiębiorstwach – pisze we wstępniaku redaktor naczelny Michał Ossowski. 

Nowe model Polaka?  

– Przeszłość jest jedyną pewną rzeczą w naszym życiu. Bez historii nie wiemy kim jesteśmy, nie znamy naszej tożsamości, nie możemy być wspólnotą, narodem – mówi nam dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.  

– Celem obecnego kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej jest stworzenie nowego modelu Polaka, a właściwie Europejczyka z polskimi korzeniami. Nie w pełni świadomego wartości, z którymi od tysiąca lat jest związana jego narodowa wspólnota. Nieświadomego zagrożeń płynących z przeszłości, a gotowego przyjąć światopogląd obecnych włodarzy resortu. Człowiek bez historii jest po prostu bardziej plastyczny, można bez większych konsekwencji zaburzyć jego system wartości – podkreśla szef IPN w okładkowym wywiadzie TS. 

“Edukacja – Konfrontacja”  

Pod takim tytułem przeczytają państwo tekst Krzysztofa Karnkowskiego. Autor opisuje na czym polega toczący się proces odchudzania podstawy programowej, zmiany w programie nauczania języka polskiego i gdzie ukryte są “elementy ofensywy ideologicznej”. 

Z kolei o tym jak nowy rok szkolny widzą związkowcy z Solidarności mówi dr Waldemar Jakubowski, przewodniczy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Jakubem Pacanem   

– W nowy rok szkolny nauczyciele wejdą ze starymi problemami i kilkoma nowymi. Jako oświatowa Solidarność stanowczo sprzeciwiamy się zapowiedzi powstania „komponentu” ukraińskiego dla dzieci uczących się w polskich szkołach sfinansowanego z pieniędzy podatników oraz próbie uczenia historii Polski z punktu widzenia niemieckiej racji stanu – twierdzi związkowiec. 

Od września do polskich szkół trafi kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci. Czy polska szkoła podoła obowiązkom, które jedną nowelizacją nałożyła na nią rządząca koalicja? – zastanawia się w swoim tekście Paweł Pietkun. 

Demokratyczne ożywienie 

W numerze przeczytają państwo również najnowszy tekst zastępcy redaktora naczelnego. Rafał Woś przekonuje w nim, że żyjemy w czasach “demokratycznego ożywienia”, kiedy spora część ludzi zaczęła domagać się równego traktowania i należytego udziału w życiu publicznym oraz politycznym. To “ożywienie” zaczęło się w czasach rządów PiSu, ale teraz napotkało poważną tamę. 

– Demokratyczne ożywienie natrafia na kontrrewolucję „uśmiechniętej Polski”. Ona przyszła do władzy pod hasłem „naprawy demokracji”, „oczyszczenia mediów” i „przywrócenia praworządności”. Ale w praktyce idzie im o wymiecenie tych wszystkich, którzy się w ostatnich latach pojawili na miejscach, które były dotąd zarezerwowane dla ludzi o „odpowiednich poglądach” – twierdzi Woś. 

Gorące protesty 

– Końcówka lata mija pod znakiem protestów związkowych niemal w całym zachodnim świecie. Protestów, co trzeba zauważyć, udanych. Największy z nich, prowadzony przez związek zawodowy kanadyjskich kolejarzy Teamsters, zatrzymał tamtejsze koleje jedynie na dobę. To wystarczyło, żeby pracownicy największych na świecie kolei doczekali się powrotu zarządu przedsiębiorstwa do stołu negocjacyjnego i rezygnacji z występowania wobec pracowników z pozycji siły – zwraca uwagę w swoim artykule Wojciech Kulecki. 

Z kolei Marcin Krzeszowiec pisze o programie dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej, który został skierowany do 9300 pracowników spółki. Związkowcy przygotowują się do przeprowadzenia referendum strajkowego. 

Marcin Darmas relacjonuje natomiast obecną sytuacje polityczną w kraju nad Sekwaną, gdzie od dwóch miesięcy nie powstał nowy rząd. 

Tusk ma nowego wroga: Kościół – to z kolei tytuł najnowszego tekstu Mariusza Staniszewskiego. 

Wywiad z raperem ZEUSem 

– W czasach, w których się wychowałem, chłopaki miały w sobie dużo napinki i sztywniactwa. W wielu przypadkach było to na wyrost. Na mnie jako wrażliwym gościu taka postawa odcisnęła piętno. Przez to mam w sobie dawkę agresji i złości, która pewnie już mnie nie opuści pomimo mojej wrażliwości – mówi Zeus, raper, autor tekstów, producent muzyczny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

W numerze znajdą państwo ponadto felietony: 

Magdalena Okraska – przy okienku 

Jan Wróbel – Historyczny przytyk o Realpolitik 

Karol Gac – Campus hejtu 

Marek Jan Chodakiewicz – Studia w Kalifornii: Lekcja islamu (cz. 2) 

Monika Małkowska – Wypikana mowa 

Tadeusz Płużański – WiN: odpowiedź na czerwony terror  

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe