Maciej Wąsik zdradza szczegóły nowej ustawy do walki z korupcją
Dziś przedstawiony został projekt ustawy o jawności życia publicznego.
W przypadku instytucji sfery finansów publicznych, wszyscy będziemy mogli obejrzeć te umowy przez internet. W przypadku spółek samorządowych, ten rejestr umów też powinien być dostępny w internecie. Spółki skarbu państwa, które prowadzą działalność konkurencyjną, które konkurują na wolnym rynku, będą musiały liczyć się z tym, że każda z umów przez nie zawarta, będzie oglądana przez funkcjonariuszy CBA, bo ten rejestr trafiał będzie do CBA. Ze względów oczywistych, wielkie spółki z udziałem skarbu państwa, które są często spółkami giełdowymi, nie mogą publikować rejestru umów, bo konkurencja nie śpi
– powiedział Maciej Wąsik Niezależnej.
Zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych zdradził także, że ochroną prawną zostaną objęci tzw. sygnaliści, czyli osoby, które zeznają w sprawach karnych przeciwko swoim pracodawcom.
" Ta ustawa wprowadza zapisy, które dają tym osobą ochronę. Jeżeli prokurator nada status sygnalisty, to takiej osobie – bez zgody prokuratora – nie będzie można zmienić warunków pracy, płacy, ani miejsca wykonywania pracy, więc jest to poważna ochrona. Jeżeli mimo tego pracodawca zdecydowałby się rozwiązać umowę o pracę z taką osobą, to wówczas osobie tej przysługuje dwuletnia odprawa, a skarb państwa pokryje koszty procesów, które – prawdopodobnie – ta osoba będzie musiała wytoczyć pracodawcy, żeby taką odprawę uzyskać."
- powiedział niezależnej.
"Proponujemy również wprowadzenie tzw. klauzuli niekaralności dla osób, którym zdarzyłoby się wręczyć łapówkę, ale poinformują organy ścigania o tym fakcie, zanim się one o tym dowiedzą, w korupcji sportowej i korupcji menedżerskiej. W tej chwili taka klauzula jest przy korupcji urzędniczej. My te przepisy rozszerzamy"
– dodał.
/ Źródło: niezalezna.pl, Youtube.com
#REKLAMA_POZIOMA#