Donald Tusk otrzymał nagrodę za przywracanie demokracji i praworządności w Polsce
Z radością informujemy, że Premier Polski Donald Tusk został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Chatham House za swoją pracę na rzecz przywracania demokracji w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na powitanie Premiera w Chatham House w lipcu w celu odebrania nagrody
– informowało Chatham House w czerwcu.
Portal Gazeta.pl donosi, że nagrodę w imieniu polskiego premiera odbierze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiego rządu przyjedzie do Londynu dzień później, aby wziąć udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Tusk siłowo przywraca praworządność
Przyznanie tej nagrody jest sporą kontrowersją, biorąc pod uwagę, że w Polsce do „przywrócenia praworządności” dochodzi bardzo często metodami pozaprawnymi, siłowymi. Lista grzechów rządu Donalda Tuska jest długa.
Pierwszym z nich jest siłowe przejęcie mediów publicznych. Do budynku TVP na Woronicza „nowe władze” weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja miała miejsce w budynku TVP na placu Powstańców w Warszawie oraz w innych mediach publicznych, jak na przykład w Polskiej Agencji Prasowej. Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające „demokratyczną opozycję” w Polsce. Kolejnym krokiem było postawienie mediów publicznych w stan likwidacji, aby władze nad nimi mogli sprawować „likwidatorzy”.
Za pomocą siły przejęta została także Prokuratura Krajowa. Usunięto Dariusza Barskiego, dokonując szturmu na siedzibę prokuratury, w którym udział brał m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar z obstawą Służby Więziennej. Agresorzy weszli do siedziby prokuratora krajowego, aby przejąć kontrolę nad systemami informatycznymi. Obecnie, według władzy, prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk, ale fakt ten jest podważany m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Podobnych historii było zdecydowanie więcej. Próbowano podstępem obalić szefa NBP Adama Glapińskiego. Cały czas podważa się Trybunał Konstytucyjny. Głośnym echem odbiła się także hucpa związana z posłami PiS – Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim, których najpierw wsadzono do więzień z powodu wyroku (aresztowania dokonano w Pałacu Prezydenckim!) – mimo że zostali uniewinnieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, a następnie kiedy nie wpuszczano ich do Sejmu, nie pozwalając im sprawować funkcji poselskich.
Najnowszą odsłoną praworządnych działań Donalda Tuska jest sprawa posła Marcina Romanowskiego, któremu uchylono immunitet w związku z rzekomymi nieprawidłowościami związanymi z Funduszem Sprawiedliwości. Polityk został zatrzymany przez ABW, urządzając polityczne igrzyska, chociaż sam wcześniej dobrowolnie zgłosił się do prokuratury. Okazało się jednak, że zatrzymanie zostało dokonane z wadą prawną. Obecnie polityk jest już na wolności, ponieważ wciąż przysługiwał mu immunitet posła do Rady Europy, o którego uchylenie nikt wcześniej nie zadbał.
Czytaj także: Nowy sondaż: Trzecia Droga spada nawet za Lewicę
Kontekst: Chatham House
Chatham House, a właściwie Royal Institute of International Affairs, to brytyjski think tank zajmujący się badaniem stosunków międzynarodowych. Ten jeden z najpopularniejszych na świecie think tanków powstał w 1920 roku. Wydaje dwa czasopisma „International Affairs” oraz „The World Today”.
We are delighted to announce that the Prime Minister of Poland, Donald Tusk, has been awarded this year’s Chatham House Prize for his work restoring democracy in Poland.
— Chatham House (@ChathamHouse) June 20, 2024
We look forward to welcoming the Prime Minister to @ChathamHouse in July to accept the award.#CHLondon pic.twitter.com/leycqkEZrp