To nie żart. UE wprowadza podatek od domowych ciast
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej ciasta sprzedawane podczas kiermaszów ciast w takich placówkach jak na przykład przedszkola i szkoły zostaną objęte podatkiem VAT.
Szokujący pomysł
Ustawodawca przekonuje, że przepisy te są wprowadzane, aby "chronić prywatnych przedsiębiorców" przed konkurencją ze strony publicznych placówek takich jak szkoły i przedszkola.
Jeśli grupa uczniów trzykrotnie sprzeda tort, aby sfinansować swoją szkolną imprezę, to oczywiście nie stanowi to żadnego problemu. Ale jeśli przedsiębiorczy przedstawiciel uczniów codziennie rano rozstawia się na podwórku szkolnym i oferuje ciasto tańsze niż piekarz z sąsiedztwa, jest to zakłócenie konkurencji
- przekonywał dwa lata temu przedstawiciel Komisji Europejskiej w Niemczech, Jörg Wojahn.
Komisja Europejska argumentuje, że sporadyczne działania, takie jak sprzedaż ciast na festynach, nie stanowią problemu. Jednak regularna działalność handlowa prowadzona przez placówki oświatowe może zaburzać równowagę rynkową i prowadzić do strat dla lokalnych przedsiębiorców. Wprowadzenie podatku VAT ma na celu stworzenie bardziej sprawiedliwych warunków rynkowych
- napisano na portalu legartis.pl.
Pomysł ten ma oczywiście wiele negatywów m.in. zwiększenie zbędnej biurokracji oraz utrudnienia w organizacji szkolnych wydarzeń.
Czytaj także: Stanisław Żaryn: Rząd obniża polską zdolność do prowadzenia polityki zagranicznej
Czytaj także: "Postępowanie restrukturyzacyjne": co to tak naprawdę oznacza?
Niemiecki portal proponuje unikanie podatku
Kiermasze ciast są popularne w Polsce, ale jeszcze bardziej w Niemczech. Niemiecki portal Chip.de przekonuje, że odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży ciast można uniknąć, jeżeli ciasta będą rozdawane w zamian za dobrowolne składki na określony cel oraz poprzez zaangażowanie stowarzyszeń wspierających, które mogą być zwolnione z płacenia VAT-u.