Szokujące decyzje Scholza i Tuska ws. polskiego naftoportu
We wtorek informowaliśmy, że Rosjanie zarabiają olbrzymie pieniądze w niemieckiej rafinerii PCK w Schwedt. W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dyrektor Rafinerii Ralf Schairer przyznał, że „takich wysokich marży w produkcji paliwa nie pamięta”.
Rafineria w 54 proc. należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Choć udziały są objęte zarządem powierniczym niemieckiego rządu, wciąż nie zostały wykupione i należą do Rosjan. We wrześniu mają zapaść dalsze decyzje, czy obecna struktura właścicielska zostanie utrzymana, czy też rafineria zostanie zderusyfikowana.
Kontrowersyjne ustalenia Scholz–Tusk
Z planu działania opublikowanego na stronach rządowych po konsultacjach władz Polski i Niemiec wynika, że oba kraje mają koordynować dostawy ropy do Rafinerii Schwedt przez naftoport w Gdańsku. Podano, że ma to być ropa nierosyjska, ale w komunikacie nie ma jednak wzmianki o derusyfikacji rafinerii, w której udziały większościowe wciąż dzierży rosyjski Rosnieft.
W przypadku zakłóceń w przepływach tranzytowych przez Rosję Polska i Niemcy będą ściśle współdziałać w celu utrzymania stabilnych dostaw ropy naftowej do PCK Schwedt i bezpieczeństwa dostaw w regionie. (…) Będziemy koordynować zapewnianie dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt, potrzeb i poziomu dostaw ropy naftowej do PCK za pośrednictwem polskiego Naftoportu oraz statusu własnościowego tej rafinerii
– głosi rządowy komunikat.
Komentarz eksperta
Rządowy komunikat skomentował na platformie X red. naczelny BiznesAlert Wojciech Jakóbik. Jak podkreślił publicysta, powyższy komunikat „wymaga rozwinięcia przez rząd”.
Derusyfikacja Rafinerii Schwedt powinna zostać przeprowadzona ze względu na bezpieczeństwo dostaw ropy i paliw w Polsce oraz Niemczech. Wyrzucenie Rosnieftu nie nastąpiło, więc nie jest jasne czy powinny ruszyć dostawy przez naftoport w Gdańsku
– wskazuje ekspert.
Sprawę skomentował także były prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Z walki o wykupienie rafinerii Schwedt i dostarczania ropy z naszego ropoportu przeszliśmy w zabezpieczenie dostaw ropy z Rosji do Schwedt? Rosyjska ropa jest tańsza, niemiecka rafineria będzie wykańczała ekonomicznie te polskie, które nie omijają sankcji. Jeszcze chwila, a rosyjski gaz popłynie Nord Stream I i Nord Stream II. Tylko przypomnę, że rafinerię Schwedt można było przejąć
– gorzko podsumował Daniel Obajtek.
Derusyfikacja Rafinerii Schwedt powinna zostać przeprowadzona ze względu na bezpieczeństwo dostaw ropy i paliw w Polsce oraz Niemczech. Wyrzucenie Rosnieftu nie nastąpiło, więc nie jest jasne czy powinny ruszyć dostawy przez naftoport w Gdańsku.
— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) July 3, 2024
I to jest coś, czego nie przeczytacie w większości mediów ❗️❗️❗️
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) July 3, 2024
Z walki o wykupienie rafinerii Schwedt i dostarczania ropy z naszego ropoportu przeszliśmy w zabezpieczenie dostaw ropy z Rosji do Schwedt?
Rosyjska ropa jest tańsza, niemiecka rafineria będzie wykańczała… https://t.co/pMZoP69xzh pic.twitter.com/K2Dgh7uYy7