To już koniec Trzeciej Drogi? Ten sondaż mówi wiele
Trzecia Droga w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymała 6,91 proc. głosów. W rezultacie będzie mogła wprowadzić jedynie trzech europosłów. Po wyniku dużo poniżej oczekiwań pojawiło się wiele pytań i wątpliwości - co dalej?
Pojawiły się niepokoje i wątpliwości
Posłanka Joanna Mucha opowiedziała się za zerwaniem koalicji z PSL-em. "Uważam, że powinniśmy się rozejść" - skwitowała przedstawicielka Polski 2050. Z kolei Marek Sawicki z PSL uważa, że Trzecia Droga powinna być dalej rozwijana. Podkreślił, że PSL wnosi znaczący wkład w projekt i że dalsza współpraca jest możliwa i potrzebna.
Ten sondaż mówi wiele
Sondaż pracowni SW Research dla "Rzeczpospolitej" nie pozostawia złudzeń. Sytuacja dla Trzeciej Drogi jest niepokojąca. "Czy po wyborach europejskich Trzecia Droga się rozpadnie?" - takie pytanie otrzymali ankietowani. "Tak" odpowiedziało 24,4 proc. respondentów, a "Nie" 28,6 proc. W sondażu pojawiła się duża grupa osób niezdecydowanych, bo aż 41,8 proc. Okazuje się również, że 5,2 proc. nie miało pojęcia, że taka koalicja w ogóle istnieje. Sondaż przeprowadzono w dniach 11-12 czerwca.
Trzecia Droga
Trzecia Droga to koalicja polityczna, która powstała przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Została zawiązana przez dwa ugrupowania: Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) pod przewodnictwem Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Polskę 2050 kierowaną przez Szymona Hołownię. Celem koalicji było stworzenie alternatywy dla wyborców, którzy nie identyfikują się ani z Prawem i Sprawiedliwością (PiS), ani z Platformą Obywatelską (PO). W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Trzecia Droga zdobyła 14,4 proc. głosów, co przełożyło się na 65 mandatów w Sejmie. Był to znaczący wynik, który pokazał, że koalicja ma potencjał jako alternatywa dla wyborców niezadowolonych z duopolu PiS i PO. W wyborach do sejmików wojewódzkich koalicja również osiągnęła zbliżony wynik, zdobywając 14,25 proc. głosów. Jednakże wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego były mniej satysfakcjonujące. Trzecia Droga zdobyła 6,91 proc. głosów, co dało jej zaledwie trzech przedstawicieli w europarlamencie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego - oficjalne wyniki
Wybory nieznacznie zwyciężyła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 37,06 proc. Polaków. Tuż za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 36,16 proc. społeczeństwa. Podium zamyka natomiast Konfederacja z zaskakująco wysokim poparciem 12,08 proc. Polaków. Wybory okazały się totalną klapą dla Trzeciej Drogi i Lewicy. TD zdobyła zaledwie 6,91 proc. głosów. Gdyby to były wybory parlamentarne, to nawet nie przekroczyłaby ona 8-procentowego progu dla koalicji. Lewica zdobyła uznanie natomiast 6,3 proc. wyborców.