Premier Francji o pakcie migracyjnym. „Udało nam się wymusić na krajach wschodnich podpis dokumentu”
Gabriel Attal, który nalegał na debatę w obliczu niskiego poparcia dla swojej partii, skonfrontował się z Jordanem Bardellą, którego partia cieszy się znacznie większym poparciem.
Kontrowersje wokół paktu migracyjnego
Podczas dyskusji Bardella krytykował rząd za niewystarczające działania w zakresie zapobiegania migracji, podczas gdy Attal bronił paktu migracyjnego jako środka usprawniającego system azylowy. Premier podkreślił, że pakt przewiduje wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych UE oraz wprowadzenie rejestru osób ubiegających się o azyl, co ma zapobiec wielokrotnym wnioskom w różnych krajach UE.
Solidarność migracyjna a kraje Europy Wschodniej
Gabriel Attal podkreślił, że nowy pakt wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej, które do tej pory odmawiały przyjmowania imigrantów. Według premiera kraje te będą musiały albo przyjąć imigrantów, albo finansowo przyczynić się do ochrony granic UE.
– W przeciwieństwie do tego, co pan mówi, pakt migracyjny usprawni nasz system azylowy. Dlaczego? Po pierwsze, bo wreszcie będziemy mieli prawdziwą ochronę granic zewnętrznych UE. Bo to o to chodzi. Unikanie nielegalnej imigracji, która dotarłaby do Europy. Proponujemy wzmocnienie Frontexu i będziemy mieli możliwość sprawdzania wniosków o azyl przy tych granicach zewnętrznych. Będziemy mieli w końcu rejestr wszystkich osób imigranckich, które docierają na terytorium UE. Po to, by m.in. nie mogły domagać się azylu we Francji, jeśli już wniosły o azyl gdzie indziej
– mówił premier Francji.
Szef francuskiego rządu wyraził zadowolenie, że udało się przekonać kraje wschodnie do podpisania paktu, co może oznaczać przeniesienie części ciężaru związanego z migracją na te państwa.
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny
14 maja 2024 roku Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła pakt migracyjny, co oznacza zakończenie procesu legislacyjnego w tej sprawie. Decyzję tę w mediach społecznościowych komentował wówczas europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.
„Rada właśnie ostatecznie przejęła pakt migracyjny. Migranci będą przymusowo relokowani do Polski lub będziemy płacili podatek migracyjny. 20 tys. euro od nieprzyjętego migranta, chyba że zostanie ogłoszony kryzys – wtedy nie będzie można się wykupić, a liczba do relokacji nie będzie ograniczana. Unijnej komisarz Johansson marzyło się nawet 4,5 mln migrantów rocznie w UE. Tusk obiecywał, że „ma możliwości budowania sojuszy w UE” i dla Polski zablokuje ten mechanizm. Jego obietnica była jedna tyle warta co wszystkie poprzednie”
– wyjaśniał polityk.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: IPN odkrył masowe mogiły Polaków w Dolinie Śmierci w Chojnicach
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę. Nowe informacje
🇫🇷 Premier Gabriel Attal:
— Nathaniel Garstecka (@NatGarstecka) May 23, 2024
"Pakt migracyjny wprowadza solidarność. Udało nam się wymusić na krajach wschodnich podpis dokumentu według którego albo przyjmują migrantów, albo płacą".pic.twitter.com/K0iXT6BjzC