Prof. Marks: Naukowcy nie podejmują dyskusji o klimacie, bo boją się stracić granty
Geolog z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Leszek Marks na antenie Radia Wnet zabrał głos na temat podejścia naukowców do sprawy walki ze zmianami klimatu.
Czytaj także: Z jeziora wydobyto ciało 36-latka
Co profesor Marks sądzi o walce ze zmianami klimatu?
Według geologa dla oceny wpływu działalności człowieka na klimat niepotrzebne są badania o zjawiskach w przyrodzie na przestrzeni setek czy milionów lat. – Potrzebna nam jest skala mała, a nie ogromna – powiedział i zauważył, że dostateczna jest już perspektywa kilku tysięcy lat.
Zwrócił przy tym uwagę, że w dobrze udokumentowanej historii ludzkości były już okresy radykalnego ocieplenia. – Tak było w średniowieczu, w którym podczas ocieplenia nastąpił gwałtowny wzrost gospodarczy – powiedział.
Naukowiec zaznaczył ponadto, że jego zdaniem wysoka obecność CO2 w atmosferze służy wysokim plonom rolniczym. Próby ograniczania tego gazu mogłyby zatem, jego zdaniem, doprowadzić do deficytu pożywienia na świecie.
Stwierdził również, że w jego ocenie wpływ działań człowieka na klimat jest wręcz marginalny, ale uważa, że działania człowieka mogą istotnie wpływać na ocieplenie w skali lokalnej chociażby poprzez betonowanie miast.
Czytaj także: Mocne ostrzeżenie od Patryka Jakiego: Zajedziemy naszą gospodarkę
Referendum ws. Zielonego Ładu
Profesor Engels został także zapytany o proponowane przez Solidarność referendum ws. Zielonego Ładu i o jego poparcie. Stwierdził, że wszystko zależy od tego, jakie pytania zostaną ostatecznie zawarte w potencjalnym referendum.