Sejm wznowił obrady. Wniosek o wotum nieufności wobec minister Hennig-Kloski
Czwartkowe obrady rozpoczęły się od pytań poselskich. Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej rządu w sprawie wsparcia polskich rodzin w zakresie polityki społecznej wobec wzrastających cen energii, gazu ziemnego, dostaw wody i odbioru ścieków oraz rosnących cen paliw. Wnioskował o nią klub PiS.
Czytaj również: Minister infrastruktury: „Mam dużo ambitniejsze pomysły niż CPK”
Wniosek o wotum nieufności wobec Hennig-Kloski
Rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec Hennig-Kloski zaplanowano na 15.30. Bezpośrednio po debacie ok. godz. 17 ma odbyć się głosowanie. Według posłów PiS, "skala chaosu, jaka panuje w obszarze klimatu i środowiska jest nieprawdopodobna", a wniosek jest "czerwoną kartką" wobec szefowej resortu.
W czwartek posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Zakłada on, że osoby z niższym dochodem będą mogły skorzystać z bonu energetycznego, a cena maksymalna energii elektrycznej zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Jak wskazała kancelaria premiera, bez zamrożenia stawka taryfowa wynosiłaby 739 zł MWh.
Sejm zajmie się też projektem posłów PiS podnoszącym kwotę wolną od podatku dla wszystkich. Miałaby ona wynosić dwunastokrotność minimalnego wynagrodzenia, ale nie mniej niż 60 tys. zł.
Posłowie będą także kontynuować pracę o rządowym projekcie noweli ustawy o podatku VAT. Rozpoczną też prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku PIT.
O godz. 20.30 mają rozpocząć się głosowania.
W czwartek Sejm zawiesi posiedzeń, które wznowi w środę 15 maja. Wówczas planuje zająć się ewentualnymi poprawkami Senatu do noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tego dnia również minister zdrowia ma przedstawić dokument: Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032. (PAP)
Czytaj także: ISW: Rosja wykorzystuje osłabioną obronę powietrzną Ukrainy i atakuje energetykę