Złe wieści dla PiS. Nowy sondaż

Według badania chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 83 proc. respondentów.
Pierwsze kwietniowe badanie telefoniczne zostało przeprowadzone bezpośrednio po kampanii wyborczej i po dniu wyborów samorządowych, kiedy najpierw wynik badania exit poll, a potem wynik wyborów były już respondentom znane
- zaznaczył CBOS.
Złe wieści dla PiS
Jak wynika z sondażu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie kwietnia zwyciężyłaby w nich Koalicja Obywatelska; chęć oddania głosu na KO zadeklarowało 35 proc. respondentów. Jak zauważyła sondażownia, w porównaniu z notowaniami z drugiej połowy marca poparcie dla KO wzrosło o 6 punktów procentowych.
Na drugim miejscu - według badania - znalazłoby się Prawo i Sprawiedliwość, na które głos chciałoby oddać 23 proc. badanych, deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Oznacza to spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z marca.
Trzecią pozycję zajęłaby - według sondażu - Konfederacja WiN, na którą chciałoby oddać głos 14 proc. zdeklarowanych wyborców (o 1 punkt więcej niż w drugiej połowie marca).
Z sondażu wynika ponadto, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni utrzymał się poziom poparcia dla Trzeciej Drogi, na którą głos chce oddać 10 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.).
Poparcie dla Lewicy wyniosło w sondażu 5 proc., co oznacza spadek o 3 punkty proc.
"W sumie zatem po wyborach samorządowych poparcie dla całej koalicji 15 października wzrosło o 4 punkty procentowe. Jednocześnie w kwietniu wyraźnie zwiększył się dystans między liderem a wiceliderem naszego rankingu popularności partii politycznych" - zauważył CBOS.
Sondażownia podkreśliła ponadto, że - jak zwykle w okresie okołowyborczym - można zaobserwować większą mobilizację i wzrost decyzyjności wśród wyborców wahających się, na kogo głosować. "Odsetek odpowiedzi +trudno powiedzieć+ w ciągu ostatnich dwóch tygodni obniżył się aż o 6 punktów procentowych, z 17 do 11 proc." - podkreślono.
Według CBOS, "można zatem podejrzewać, że wzrost notowań rządzącej koalicji nastąpił przede wszystkim dzięki zdobyciu przychylności części niezdecydowanych wyborców".
Badanie "Wybory samorządowe i europejskie” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 8 do 11 kwietnia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Wybory samorządowe 2024
Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich prezentują się następująco:
- PiS – 34,27 proc.
- KO – 30,59 proc.
- Trzecia Droga – 14,25 proc.
- Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,23 proc.
- Lewica – 6,32 proc.
- Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy – 3,01 proc.
PiS wygrało wybory w następujących sejmikach wojewódzkich: podlaskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, lubelskim i – na co nie wskazywał wcześniej sondaż exit poll IPSOS – także mazowieckim.
CZYTAJ TAKŻE: Karina Bosak: Progresywna Gazeta.pl potraktowała mnie jak dobytek
CZYTAJ TAKŻE: Aborcyjne referendum zablokowane? Trzecia Droga ma problem