Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Ten tydzień jest Wielki. A my otwieramy go nowym, mocnym numerem „Tygodnika Solidarność”. Pozostanie z Czytelnikami aż do świąt Wielkiejnocy. Chrześcijanie przeżywają w tym czasie centralny moment całego roku. Stawiają pytania o sedno śmierci, istotę cierpienia, sens poświęcenia, upokorzenia i o ostateczny triumf prawdy nad fałszem i światła nad ciemnością. Ale przecież ostatnia wieczerza, Droga Krzyżowa czy Zmartwychwstanie to tematy frapujące nierzadko także tych, którzy od religii stronią.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / grafika: Tygodnik Solidarność nr 13/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

My w „Tygodniku Solidarność” proponujemy wyjątkowego przewodnika na te dni. To ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan Solidarności, kapelan ludzi pracy i znak sprzeciwu wobec antydemokratycznej opresji. Ale ks. Popiełuszko to przecież także autor bardzo oryginalnego i fascynującego przesłania polityczno-duchowego, czego symbolem jest jego słynna dewiza „zło dobrem zwyciężaj”. Taki Popiełuszko to jest także postać do odkrycia dla tzw. normalsa. Ten skromny rzymskokatolicki duchowny jest postacią absolutnie z tej samej półki, co wiele innych znanych postaci z bliższej i dalszej historii świata, które wybrały drogę oporu. Wielu z nich pociąga egzotyką. Popiełuszko jest arcypolski. Ludowy, robotniczy, patriotyczny, solidarnościowy. Warto to dostrzec, zanim w poszukiwaniu autorytetów podążymy gdzieś na drugi koniec świata.

„Co nam mówi DZIŚ ks. Jerzy?”

– zastanawia się w świetnym tekście Agnieszka Żurek. Nasza autorka stawia przypuszczenie, że ze swoim niesamowitym przesłaniem ks. Popiełuszko byłby dziś bardzo niewygodny w zasadzie dla każdej strony polskich sporów. I właśnie dlatego im wszystkim tak bardzo potrzebny.

Swoje – trochę pokoleniowe, a trochę osobiste – spojrzenie na patrona Solidarności proponują w tym numerze „TS” Barbara Michałowska („Ludzi zdobywa się otwartym sercem”) i niżej podpisany, czyli Rafał Woś („Zło dobrem zwyciężaj”). Jest to perspektywa ludzi urodzonych już w latach 80. To znaczy w trakcie – albo nawet już po tym – gdy fizyczna (katolik powiedziałby „ziemska”) działalność ks. Jerzego została już brutalnie zakończona. Ich teksty korespondują z rozmową z Aleksandrem Piwońskim – dziś krajowym koordynatorem NSZZ „Solidarność” przy grobie ks. Popiełuszki – który poznał późniejszego kapelana Solidarności w roku 1980 jako pracownik Huty Warszawa.

Tematykę wielkanocną dobrze uzupełnia w tym numerze tekst Jakuba Pacana „To jest Pascha. Przejście Pana”, w którym autor przypomina, że nieprzypadkowo święto Zmartwychwstania Pańskiego zbiega się w czasie z żydowskim Pesach. Też świętem przejścia „z niewoli do wolności” i ze „śmierci do życia”.

Kondycja polskiej prawicy

W tym numerze „Tygodnika Solidarność” kontynuujemy nasz cykl rozważań o kondycji polskiej prawicy po wyborach 2023 roku. Tym razem głos zabiera w nim Marek Cichocki – filozof i publicysta. Absolutnie jeden z najciekawszych dziś polskich intelektualistów.

Polityka klimatyczna UE

Z naszego radaru nie schodzi też oczywiście dyskusja o przyszłości unijnych polityk klimatycznych. Tak mocno ostatnio krytykowanych w wielu krajach Unii. Na ten temat piszą dla nas w tym numerze „Tysola” niezawodna Teresa Wójcik (wskazująca w tekście „Od dekarbonizacji do destrukcji” na mielizny antywęglowych dogmatów) oraz debiutujący na naszych łamach ekonomista Marek Lachowicz (w tekście o wszystko w zasadzie mówiącym tytule „Zielony Frankenstein”). Także Cezary Krysztopa ma na ten temat nowy „Rysunek na koniec”.

100 dni rządu Donalda Tuska

100 dni rządu Donalda Tuska podsumowuje dla nas Mariusz Staniszewski („Sto dni, sto konfliktów, a konkretów mało”). Temat zaś dopełniają teksty Marcina Krzeszowca („Tak dla 0 proc. VAT”) oraz nowy felieton Remigiusza Okraski. Oba wskazujące na niebezpieczeństwa związane z wycofaniem się rządu z zerowego VAT-u na podstawowe produkty żywnościowe.

W numerze także:

„Powstaniec 1863 roku”

„Napoleon” Ridleya Scotta

Polska jako kraina… wulkanami słynąca

Zapraszamy do lektury i życzymy Wesołych Świąt!!!

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Unia Europejska uderza w polskie przetwórstwo rybne z ostatniej chwili
Unia Europejska uderza w polskie przetwórstwo rybne

Na skutek decyzji Parlamentu Europejskiego, niebawem wejdą w życie nowe unijne przepisy dot. przetwarzania łososia. Autorzy przepisów tłumaczą, że przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo produktów dla konsumentów. Sęk jednak w tym, że zmiany mogą okazać się dużym problemem dla polskich przetwórców tych ryb, a jak podkreślają przedstawiciele branży, nie stoją za nimi żadne dowody naukowe.

Ekspert: Chiny są bardziej zadowolone z wizyty Scholza niż USA z ostatniej chwili
Ekspert: Chiny są bardziej zadowolone z wizyty Scholza niż USA

Handel, wojna Rosji z Ukrainą i odnawialne źródła energii, to trzy najważniejsze tematy poruszone podczas wizyty Olafa Scholza w Chinach – stwierdził we wtorek w rozmowie z PAP prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog, komentując kończącą się trzydniową podróż kanclerza Niemiec.

Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris z ostatniej chwili
Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris

Po dwóch godzinach obrad policja belgijska wkroczyła do centrum konferencyjnego Claridge w centrum Brukseli i zamknęła obrady spotkania europejskich konserwatystów zwanego NatCon, w których uczestniczą Mateusz Morawiecki, Victor Orban, Nigel Farage i kardynał Gerhard Mueller – informuje w mediach społecznościowych dr Rafał Brzeski, ekspert ds. wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, publicysta m.in Tysol.pl.

Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami? Wiadomości
Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami?

Rada UE formalnie przyjęła w piątek zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której oficjalnym celem jest pomoc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i ubóstwa energetycznego w UE. Problem w tym, że wygeneruje ona kryzys, jakiego Europa nie widziała chyba nigdy, prowadząc nie tylko do ubóstwa energetycznego, ale do masowej utraty własności przez obywateli UE, która przejdzie w ręce „inwestorów” z wielkich korporacji zgodnie z planem zapisanym w Manifeście z Ventotene Altiero Spinellego i Ernesta Rossiego.

Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy z ostatniej chwili
Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik poinformował, że wobec jego żony Romy Wąsik wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Małżonka polityka pracuje w instytucji publicznej.

Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego aktora. Konieczna operacja.

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy z ostatniej chwili
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie

Reprezentantka Polski w piłce nożnej Ewa Pajor, występująca obecnie w VfL Wolfsburg, od nowego sezonu zagra w Barcelonie - informują niemieckie i hiszpańskie media. Transfer ma wynieść prawie pół miliona euro, co jest rekordem w historii kobiecej drużyny z Katalonii.

Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis z ostatniej chwili
Nie żyje znany dziennikarz. Tuż przed śmiercią opublikował wpis

We wtorek media poinformowały o śmierci Tomasza Świderka - doświadczonego dziennikarza, publicysty m.in dziennika "Rzeczpospolita", "Dzienniku Gazecie Prawnej" czy "Gazecie Wyborczej". Uwagę zwraca ostatni wpis dziennikarza opublikowany w mediach społecznościowych.

Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos   z ostatniej chwili
Spotkanie Duda–Trump w USA? Prezydent RP zabiera głos

– Jeśli będzie możliwość, to tak, towarzysko się z nim (Donaldem Trumpem – red.) spotkam – powiedział prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Ten tydzień jest Wielki. A my otwieramy go nowym, mocnym numerem „Tygodnika Solidarność”. Pozostanie z Czytelnikami aż do świąt Wielkiejnocy. Chrześcijanie przeżywają w tym czasie centralny moment całego roku. Stawiają pytania o sedno śmierci, istotę cierpienia, sens poświęcenia, upokorzenia i o ostateczny triumf prawdy nad fałszem i światła nad ciemnością. Ale przecież ostatnia wieczerza, Droga Krzyżowa czy Zmartwychwstanie to tematy frapujące nierzadko także tych, którzy od religii stronią.
bł. ks. Jerzy Popiełuszko Rafał Woś poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
bł. ks. Jerzy Popiełuszko / grafika: Tygodnik Solidarność nr 13/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

My w „Tygodniku Solidarność” proponujemy wyjątkowego przewodnika na te dni. To ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan Solidarności, kapelan ludzi pracy i znak sprzeciwu wobec antydemokratycznej opresji. Ale ks. Popiełuszko to przecież także autor bardzo oryginalnego i fascynującego przesłania polityczno-duchowego, czego symbolem jest jego słynna dewiza „zło dobrem zwyciężaj”. Taki Popiełuszko to jest także postać do odkrycia dla tzw. normalsa. Ten skromny rzymskokatolicki duchowny jest postacią absolutnie z tej samej półki, co wiele innych znanych postaci z bliższej i dalszej historii świata, które wybrały drogę oporu. Wielu z nich pociąga egzotyką. Popiełuszko jest arcypolski. Ludowy, robotniczy, patriotyczny, solidarnościowy. Warto to dostrzec, zanim w poszukiwaniu autorytetów podążymy gdzieś na drugi koniec świata.

„Co nam mówi DZIŚ ks. Jerzy?”

– zastanawia się w świetnym tekście Agnieszka Żurek. Nasza autorka stawia przypuszczenie, że ze swoim niesamowitym przesłaniem ks. Popiełuszko byłby dziś bardzo niewygodny w zasadzie dla każdej strony polskich sporów. I właśnie dlatego im wszystkim tak bardzo potrzebny.

Swoje – trochę pokoleniowe, a trochę osobiste – spojrzenie na patrona Solidarności proponują w tym numerze „TS” Barbara Michałowska („Ludzi zdobywa się otwartym sercem”) i niżej podpisany, czyli Rafał Woś („Zło dobrem zwyciężaj”). Jest to perspektywa ludzi urodzonych już w latach 80. To znaczy w trakcie – albo nawet już po tym – gdy fizyczna (katolik powiedziałby „ziemska”) działalność ks. Jerzego została już brutalnie zakończona. Ich teksty korespondują z rozmową z Aleksandrem Piwońskim – dziś krajowym koordynatorem NSZZ „Solidarność” przy grobie ks. Popiełuszki – który poznał późniejszego kapelana Solidarności w roku 1980 jako pracownik Huty Warszawa.

Tematykę wielkanocną dobrze uzupełnia w tym numerze tekst Jakuba Pacana „To jest Pascha. Przejście Pana”, w którym autor przypomina, że nieprzypadkowo święto Zmartwychwstania Pańskiego zbiega się w czasie z żydowskim Pesach. Też świętem przejścia „z niewoli do wolności” i ze „śmierci do życia”.

Kondycja polskiej prawicy

W tym numerze „Tygodnika Solidarność” kontynuujemy nasz cykl rozważań o kondycji polskiej prawicy po wyborach 2023 roku. Tym razem głos zabiera w nim Marek Cichocki – filozof i publicysta. Absolutnie jeden z najciekawszych dziś polskich intelektualistów.

Polityka klimatyczna UE

Z naszego radaru nie schodzi też oczywiście dyskusja o przyszłości unijnych polityk klimatycznych. Tak mocno ostatnio krytykowanych w wielu krajach Unii. Na ten temat piszą dla nas w tym numerze „Tysola” niezawodna Teresa Wójcik (wskazująca w tekście „Od dekarbonizacji do destrukcji” na mielizny antywęglowych dogmatów) oraz debiutujący na naszych łamach ekonomista Marek Lachowicz (w tekście o wszystko w zasadzie mówiącym tytule „Zielony Frankenstein”). Także Cezary Krysztopa ma na ten temat nowy „Rysunek na koniec”.

100 dni rządu Donalda Tuska

100 dni rządu Donalda Tuska podsumowuje dla nas Mariusz Staniszewski („Sto dni, sto konfliktów, a konkretów mało”). Temat zaś dopełniają teksty Marcina Krzeszowca („Tak dla 0 proc. VAT”) oraz nowy felieton Remigiusza Okraski. Oba wskazujące na niebezpieczeństwa związane z wycofaniem się rządu z zerowego VAT-u na podstawowe produkty żywnościowe.

W numerze także:

„Powstaniec 1863 roku”

„Napoleon” Ridleya Scotta

Polska jako kraina… wulkanami słynąca

Zapraszamy do lektury i życzymy Wesołych Świąt!!!

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe