Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”

Strajk rolników w Warszawie, który wsparła NSZZ „Solidarność”, pokazał wielowymiarowość problemów, jakie niesie ze sobą Zielony Ład. W numerze nasi dziennikarze wraz z ekspertami merytorycznie pokazują, jak jest naprawdę z Zielonym Ładem i dlaczego skutkami jego wprowadzenia zagrożeni są nie tylko producenci rolni, ale wszyscy Polacy.
Rolnicy walczą za nas Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”
Rolnicy walczą za nas / grafika: Tygodnik Solidarność nr 11/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

W felietonie otwierającym temat numeru Rafał Woś pisze o krętych drogach brukselskich dygnitarzy chcących za wszelką cenę przeforsować radykalne zapisy Zielonego Ładu.

„W tych dniach z Brukseli dochodzą przeróżne sygnały. Co chwila pojawiają się zapowiedzi «wsłuchania się w głosy krytyków» albo «konkretnych zmian», potem zaś te deklaracje są relatywizowane. A karawana jedzie dalej, pokazując, że chyba jednak skłonność do ustępowania z czegokolwiek jest wśród polityków w stylu Ursuli von der Leyen i innych znikoma. Oni po prostu odzwyczaili się od liczenia się z jakąkolwiek innością” – pisze zastępca redaktora naczelnego.

 

Uliczny pogrzeb Zielonego Ładu

„Dziesiątki tysięcy protestujących zjechały 6 marca do Warszawy, by zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Solidarność wsparła protest zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych «S». Policja użyła siły wobec demonstrantów”

– pisze w tekście otwierającym temat numeru Marcin Krzeszowiec.

 

Do stolicy Polski przyjechali między innymi związkowcy z Regionu Podlaskiego, Środkowo-Wschodniego, Gdańskiego, Podkarpackiego, Częstochowskiego, Toruńsko-Włocławskiego, Zielonogórskiego, Ziemi Łódzkiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska, a także z zakładów Volkswagena, grupy Azoty, Lasów Państwowych, Kopalni Węgla Kamiennego Piast, ZG „Sobieski” czy Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Nie sposób wymienić wszystkich, ale każdy z nich przyjechał do stolicy, by okazać swoją solidarność i stanąć „murem za polskim rolnikiem”.

Stojąc na scenie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Solidarności wspominał rok 2011. – Przypominam sobie, jakby to było przed chwilą: w tym budynku mieliśmy spotkanie delegacji Solidarności z panem premierem Tuskiem podczas naszego protestu. Wówczas Solidarność bardzo głośno mówiła o tzw. pakiecie klimatycznym. Pakiecie, który zabije polskie górnictwo, rolnictwo, cały polski przemysł. Odbyła się ponad 100-tysięczna demonstracja Solidarności.

W artykule Marcina Krzeszowca przeczytamy, jak naprawdę zachowywała się policja, jaka była atmosfera protestu oraz poznamy opinie rolników, z którymi bezpośrednio rozmawiali dziennikarze „Tygodnika Solidarność”.

 

Z klimatyzmem walczyliśmy, zanim to było modne

– pisze z kolei Agnieszka Żurek w artykule o roli Solidarności w przestrzeganiu przed szaleństwem klimatycznym UE.

 Solidarność wskazuje na zagrożenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej od dwóch dekad. Bywała w tej walce osamotniona i krytykowana, ale się nie poddała. I dobrze.

– Walka z „globalnym ociepleniem” przypomina niegdysiejszą walkę o uniknięcie zaćmienia słońca. Władzę w tej kwestii uzurpował sobie faraon, a poddani mu byli zmuszani do składania kolejnych ofiar na jego rzecz, aby uniknąć w ten sposób rzekomej straszliwej katastrofy – mówi Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Unijna polityka w kwestii emisji CO2 zaczynała się niewinnie, a stopniowo stawała się coraz bardziej restrykcyjna, obejmując kolejne obszary działalności człowieka. Solidarność zwróciła na to uwagę już w 2007 roku.

Niestety apele górników o ucywilizowanie polityki klimatycznej były głosem wołającym na puszczy.

 

Zielony Ład jest sprzeczny z europejską solidarnością

– Obecna polityka klimatyczna prowadzi do wzrostu kosztów produkcji żywności, a wiele krajów na świecie mających tańszą produkcję rolną już puka do Europy ze swoją ofertą – mówi Karol Olszanowski, ekspert ds. rynku rolnego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Jakub Pacan rozmawia z ekspertem ds. rynku rolnego o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, zbożu z Ukrainy, wielkich agroholdingach i polskim rządzie, który ma związane ręce w sprawie obrony polskiego rolnictwa.

Kto tym naprawdę rządzi? Jak rozwiązać problem z ukraińskim transportem ziarna i czy w ogóle jest to jeszcze możliwe? Zachęcamy do przeczytania wywiadu.

 

Zielony Ład pęka, euroestablishment też

– zatytułował swój artykuł Adrian Siwek. Autor pisze o rosnącym buncie zachodnich społeczeństw przeciw brukselskim elitom. Wszystko ma związek z Zielonym Ładem.

„Od Warszawy do Paryża, od Berlina do Madrytu i oczywiście w Brukseli. W unijnych stolicach widać coraz większe niepokoje lewicowo-liberalnego establishmentu o wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości całej wspólnoty” – pisze na wstępie Adrian Siwek.

Rosnący opór przeciwko zmianom uderzającym nie tylko w branżę rolniczą, ale także inne sektory, takie jak transport czy energia, mogą mieć odzwierciedlenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Już teraz w poszczególnych państwach wspólnoty widać wzrost notowań ugrupowań nastawionych krytycznie do forsowanych zmian.

 

W numerze ponadto:

Nie tak prędko z tą śmiercią konserwatyzmu

– kolejna rozmowa Jakuba Pacana o kondycji polskiego konserwatyzmu po ośmiu latach rządów PiS. Jak w labiryncie sprzecznych idei ma się odnaleźć współczesny konserwatysta?  Tym razem z Kacprem Kitą, analitykiem i publicystą, członkiem redakcji portalu Nowy Ład.

– Uproszczony obraz rzeczywistości, w którym młodzi Europejczycy wkrótce nieodwracalnie zastąpią odchodzących w przeszłość zużytych konserwatywnych Polaków, jest nam sprzedawany regularnie od 1989 r. Gdyby to było takie proste, w III RP nieprzerwanie rządziłyby nami naprzemiennie SLD i Unia Wolności – tłumaczy nasz rozmówca.

– Młodzi ludzie często zmieniają poglądy z wiekiem – zazwyczaj w kierunku bardziej prawicowym. Poza tym PiS nie ma już monopolu na prawicy. W ostatnich wyborach parlamentarnych w grupie 18–29 Konfederacja uzyskała wg exit poll 17 proc., a PiS 15 proc. To razem 32 proc. wobec 43,5 proc. w całości elektoratu – to nie jest jakaś kosmiczna różnica – tłumaczy analityk.

Próbuje się szantażować ludzi o poglądach konserwatywnych, by milczeli – tak jak po październiku 2020 r. milczało wiele osób publicznych, które wcześniej wzywały do zakazu aborcji eugenicznej. Gdy jedna strona milczy, nie próbując nawet przedstawić swoich argumentów, druga wygrywa walkowerem – dodaje.

 

Ach, gdzie się podziało fajnopolactwo?

– pyta dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Agnieszka Żurek.

W „100 konkretach na 100 dni rządów” Donalda Tuska próżno szukać zapowiedzi wypowiedzenia wojny Federacji Rosyjskiej. Tymczasem koalicjant premiera, druga osoba w państwie, marszałek Szymon Hołownia zamienił się ostatnio w ułana jazłowieckiego wzywającego rodaków: „Na koń!”.

 

Pakt absolutnie wyjątkowy

Marcin Krzeszowiec z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO  podsumowuje, jak Pakt Północnoatlantycki wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo w artykule NATO.

„Tygodnik Solidarność” wzmacnia swoje łamy nowym felietonistą Remigiuszem Okraską. Znany komentator opisuje politykę zaciskania pasa proponowaną przez obecnego ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

 

W „Tygodniku Solidarność” także Mariusz Staniszewski pisze o rachunkach, jakie przyjdzie Polsce zapłacić za uleganie obecnej ekipy rządzącej brukselskim elitom, tekst Wojciecha Kuleckiego o globalnym kryzysie bezpieczeństwa, rozmowa Bartosza Boruciaka z Szymonem Gonera, felietony, recenzje filmowe i muzyczne.

 

 

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 


 

POLECANE
Ten serial nie przetrwał próby czasu. Wystarczył jeden sezon Wiadomości
Ten serial nie przetrwał próby czasu. Wystarczył jeden sezon

Serial „Uśmiechnięta buźka: seryjny morderca”, który można było oglądać na SkyShowtime, został skasowany po pierwszym sezonie. Choć opowiadał prawdziwą i mocną historię, nie zdobył wystarczającej popularności.

Czarne chmury nad Bodnarem. Padło nazwisko możliwego następcy z ostatniej chwili
Czarne chmury nad Bodnarem. Padło nazwisko możliwego następcy

Premier Donald Tusk rozważa odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara – donosi Wirtualna Polska i podaje, że sędzia Waldemar Żurek typowany jest jako jego potencjalny następca.

Zakaz kąpieli na wybrzeżu. GIS wydał ostrzeżenie z ostatniej chwili
Zakaz kąpieli na wybrzeżu. GIS wydał ostrzeżenie

We wtorek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. sinice, a także mała widoczność, silne prądy wsteczne i wysokie fale na Bałtyku.

Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Orlen wydał komunikat z ostatniej chwili
Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Orlen wydał komunikat

Orlen ostrożnie podchodzi do oceny przedstawionego przez Central European Petroleum potencjału projektu Wolin m.in. ze względu na ogólny charakter danych dotyczących ogłoszonego odkrycia – poinformowało biuro prasowe Orlenu.

ONZ obwinia Izrael. Szokujący raport z Gazy z ostatniej chwili
ONZ obwinia Izrael. Szokujący raport z Gazy

Od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności - przekazało we wtorek w raporcie Biuro ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA). Spośród tych ofiar 766 straciło życie w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej organizowanych przez Gaza Humanitarian Foundation. 288 osób zginęło zaś w pobliżu punktów rozdzielania pomocy i konwojów zorganizowanych przez ONZ oraz inne organizacje humanitarne - przekazał Reuters.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Będą musieli się rozdzielić gorące
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. "Będą musieli się rozdzielić"

W rodzinie królewskiej dziś wielkie święto. Swoje 12. urodziny obchodzi pierworodny syn następcy trony - książę Jerzy. Dla rodziców to jednak nie tylko powodów do radości, ale także komplikacji. Brytyjskie media rozpisują się o potężnej frustracji książęcej pary Walii.

Podpalił willę z dziełami Witkacego w Zakopanem. Usłyszał wyrok z ostatniej chwili
Podpalił willę z dziełami Witkacego w Zakopanem. Usłyszał wyrok

Sąd Rejonowy w Zakopanem skazał Jana S. na 3,5 roku więzienia za celowe podpalenie zabytkowej, drewnianej, XIX-wiecznej willi Dom Doktora – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prok. Justyna Rataj-Mykietyn. Podpalacz obserwował akcję gaśniczą.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Czerniak zabija 1400 Polaków rocznie – informuje NFZ. Sprawdź, co możesz zrobić, by chronić siebie i bliskich.

Nie żyje legenda futbolu z ostatniej chwili
Nie żyje legenda futbolu

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Joey Jones, dwukrotny zdobywca Pucharu Europy z Liverpoolem oraz legenda klubu Wrexham.

Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm z ostatniej chwili
Odkryto złoże ropy i gazu w Polsce. Niemcy biją na alarm

Odkryto złoża ropy naftowej i gazu na Bałtyku, na terytorium Polski. Niemcy nie ukrywają swojego niezadowolenia. Burmistrz Heringsdorfu domaga się "aktywnej postawy" Berlina.

REKLAMA

Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”

Strajk rolników w Warszawie, który wsparła NSZZ „Solidarność”, pokazał wielowymiarowość problemów, jakie niesie ze sobą Zielony Ład. W numerze nasi dziennikarze wraz z ekspertami merytorycznie pokazują, jak jest naprawdę z Zielonym Ładem i dlaczego skutkami jego wprowadzenia zagrożeni są nie tylko producenci rolni, ale wszyscy Polacy.
Rolnicy walczą za nas Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”
Rolnicy walczą za nas / grafika: Tygodnik Solidarność nr 11/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

W felietonie otwierającym temat numeru Rafał Woś pisze o krętych drogach brukselskich dygnitarzy chcących za wszelką cenę przeforsować radykalne zapisy Zielonego Ładu.

„W tych dniach z Brukseli dochodzą przeróżne sygnały. Co chwila pojawiają się zapowiedzi «wsłuchania się w głosy krytyków» albo «konkretnych zmian», potem zaś te deklaracje są relatywizowane. A karawana jedzie dalej, pokazując, że chyba jednak skłonność do ustępowania z czegokolwiek jest wśród polityków w stylu Ursuli von der Leyen i innych znikoma. Oni po prostu odzwyczaili się od liczenia się z jakąkolwiek innością” – pisze zastępca redaktora naczelnego.

 

Uliczny pogrzeb Zielonego Ładu

„Dziesiątki tysięcy protestujących zjechały 6 marca do Warszawy, by zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Solidarność wsparła protest zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych «S». Policja użyła siły wobec demonstrantów”

– pisze w tekście otwierającym temat numeru Marcin Krzeszowiec.

 

Do stolicy Polski przyjechali między innymi związkowcy z Regionu Podlaskiego, Środkowo-Wschodniego, Gdańskiego, Podkarpackiego, Częstochowskiego, Toruńsko-Włocławskiego, Zielonogórskiego, Ziemi Łódzkiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska, a także z zakładów Volkswagena, grupy Azoty, Lasów Państwowych, Kopalni Węgla Kamiennego Piast, ZG „Sobieski” czy Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Nie sposób wymienić wszystkich, ale każdy z nich przyjechał do stolicy, by okazać swoją solidarność i stanąć „murem za polskim rolnikiem”.

Stojąc na scenie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Solidarności wspominał rok 2011. – Przypominam sobie, jakby to było przed chwilą: w tym budynku mieliśmy spotkanie delegacji Solidarności z panem premierem Tuskiem podczas naszego protestu. Wówczas Solidarność bardzo głośno mówiła o tzw. pakiecie klimatycznym. Pakiecie, który zabije polskie górnictwo, rolnictwo, cały polski przemysł. Odbyła się ponad 100-tysięczna demonstracja Solidarności.

W artykule Marcina Krzeszowca przeczytamy, jak naprawdę zachowywała się policja, jaka była atmosfera protestu oraz poznamy opinie rolników, z którymi bezpośrednio rozmawiali dziennikarze „Tygodnika Solidarność”.

 

Z klimatyzmem walczyliśmy, zanim to było modne

– pisze z kolei Agnieszka Żurek w artykule o roli Solidarności w przestrzeganiu przed szaleństwem klimatycznym UE.

 Solidarność wskazuje na zagrożenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej od dwóch dekad. Bywała w tej walce osamotniona i krytykowana, ale się nie poddała. I dobrze.

– Walka z „globalnym ociepleniem” przypomina niegdysiejszą walkę o uniknięcie zaćmienia słońca. Władzę w tej kwestii uzurpował sobie faraon, a poddani mu byli zmuszani do składania kolejnych ofiar na jego rzecz, aby uniknąć w ten sposób rzekomej straszliwej katastrofy – mówi Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Unijna polityka w kwestii emisji CO2 zaczynała się niewinnie, a stopniowo stawała się coraz bardziej restrykcyjna, obejmując kolejne obszary działalności człowieka. Solidarność zwróciła na to uwagę już w 2007 roku.

Niestety apele górników o ucywilizowanie polityki klimatycznej były głosem wołającym na puszczy.

 

Zielony Ład jest sprzeczny z europejską solidarnością

– Obecna polityka klimatyczna prowadzi do wzrostu kosztów produkcji żywności, a wiele krajów na świecie mających tańszą produkcję rolną już puka do Europy ze swoją ofertą – mówi Karol Olszanowski, ekspert ds. rynku rolnego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Jakub Pacan rozmawia z ekspertem ds. rynku rolnego o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, zbożu z Ukrainy, wielkich agroholdingach i polskim rządzie, który ma związane ręce w sprawie obrony polskiego rolnictwa.

Kto tym naprawdę rządzi? Jak rozwiązać problem z ukraińskim transportem ziarna i czy w ogóle jest to jeszcze możliwe? Zachęcamy do przeczytania wywiadu.

 

Zielony Ład pęka, euroestablishment też

– zatytułował swój artykuł Adrian Siwek. Autor pisze o rosnącym buncie zachodnich społeczeństw przeciw brukselskim elitom. Wszystko ma związek z Zielonym Ładem.

„Od Warszawy do Paryża, od Berlina do Madrytu i oczywiście w Brukseli. W unijnych stolicach widać coraz większe niepokoje lewicowo-liberalnego establishmentu o wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości całej wspólnoty” – pisze na wstępie Adrian Siwek.

Rosnący opór przeciwko zmianom uderzającym nie tylko w branżę rolniczą, ale także inne sektory, takie jak transport czy energia, mogą mieć odzwierciedlenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Już teraz w poszczególnych państwach wspólnoty widać wzrost notowań ugrupowań nastawionych krytycznie do forsowanych zmian.

 

W numerze ponadto:

Nie tak prędko z tą śmiercią konserwatyzmu

– kolejna rozmowa Jakuba Pacana o kondycji polskiego konserwatyzmu po ośmiu latach rządów PiS. Jak w labiryncie sprzecznych idei ma się odnaleźć współczesny konserwatysta?  Tym razem z Kacprem Kitą, analitykiem i publicystą, członkiem redakcji portalu Nowy Ład.

– Uproszczony obraz rzeczywistości, w którym młodzi Europejczycy wkrótce nieodwracalnie zastąpią odchodzących w przeszłość zużytych konserwatywnych Polaków, jest nam sprzedawany regularnie od 1989 r. Gdyby to było takie proste, w III RP nieprzerwanie rządziłyby nami naprzemiennie SLD i Unia Wolności – tłumaczy nasz rozmówca.

– Młodzi ludzie często zmieniają poglądy z wiekiem – zazwyczaj w kierunku bardziej prawicowym. Poza tym PiS nie ma już monopolu na prawicy. W ostatnich wyborach parlamentarnych w grupie 18–29 Konfederacja uzyskała wg exit poll 17 proc., a PiS 15 proc. To razem 32 proc. wobec 43,5 proc. w całości elektoratu – to nie jest jakaś kosmiczna różnica – tłumaczy analityk.

Próbuje się szantażować ludzi o poglądach konserwatywnych, by milczeli – tak jak po październiku 2020 r. milczało wiele osób publicznych, które wcześniej wzywały do zakazu aborcji eugenicznej. Gdy jedna strona milczy, nie próbując nawet przedstawić swoich argumentów, druga wygrywa walkowerem – dodaje.

 

Ach, gdzie się podziało fajnopolactwo?

– pyta dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Agnieszka Żurek.

W „100 konkretach na 100 dni rządów” Donalda Tuska próżno szukać zapowiedzi wypowiedzenia wojny Federacji Rosyjskiej. Tymczasem koalicjant premiera, druga osoba w państwie, marszałek Szymon Hołownia zamienił się ostatnio w ułana jazłowieckiego wzywającego rodaków: „Na koń!”.

 

Pakt absolutnie wyjątkowy

Marcin Krzeszowiec z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO  podsumowuje, jak Pakt Północnoatlantycki wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo w artykule NATO.

„Tygodnik Solidarność” wzmacnia swoje łamy nowym felietonistą Remigiuszem Okraską. Znany komentator opisuje politykę zaciskania pasa proponowaną przez obecnego ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

 

W „Tygodniku Solidarność” także Mariusz Staniszewski pisze o rachunkach, jakie przyjdzie Polsce zapłacić za uleganie obecnej ekipy rządzącej brukselskim elitom, tekst Wojciecha Kuleckiego o globalnym kryzysie bezpieczeństwa, rozmowa Bartosza Boruciaka z Szymonem Gonera, felietony, recenzje filmowe i muzyczne.

 

 

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe