Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe