Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iga Świątek pokonała Naomi Osakę i awansowała do trzeciej rundy Roland Garros z ostatniej chwili
Iga Świątek pokonała Naomi Osakę i awansowała do trzeciej rundy Roland Garros

Iga Świątek wygrała z Japonką Naomi Osaką 7:6 (7-1), 1:6, 7:5 w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open. Prowadząca w światowym rankingu polska tenisistka walczy o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf w Paryżu.

Samuel Pereira: Kto z krzyżem wojuje… Wiadomości
Samuel Pereira: Kto z krzyżem wojuje…

W najnowszym sondażu zaufania (badanie IBRiS dla Onetu) szok i niedowierzanie! Wśród polityków znajdujących się w rankingu Rafał Trzaskowski zanotował największy spadek, o 7,7 punktów procentowych. To jego najgorszy wynik od czerwca ubiegłego roku. Już nawet sprzyjające uśmiechniętej koalicji media, takie jak Onet wskazują, że „tak duży spadek zaufania prawdopodobnie ma związek z kontrowersyjną decyzją prezydenta Warszawy o usuwaniu krzyży z miejskich urzędów”.

Sąd odrzucił skargę TVP na uchwałę KRRiT z ostatniej chwili
Sąd odrzucił skargę TVP na uchwałę KRRiT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że TVP w likwidacji nie może skarżyć uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przesuwającej wypłatę pieniędzy z abonamentu.

Witold Gadowski wspiera akcję referendalną Solidarności w sprawie Zielonego Ładu z ostatniej chwili
Witold Gadowski wspiera akcję referendalną Solidarności w sprawie Zielonego Ładu

Witold Gadowski w swoim najnowszym wideoblogu wsparł akcję referendalną Solidarności dotyczącą Zielonego Ładu.

Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić z ostatniej chwili
Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić

– Ja wzywam stąd, z tego miejsca, z zamku z Nidzicy, zamku nidzickiego, żeby przeprosił. Panie Tusk, proszę przeprosić, proszę przeprosić strażników, żołnierzy, ich rodziny, ich dzieci, bo te też były prześladowane w szkołach właśnie z tego powodu, że ich rodzice wykonują obowiązek wobec ojczyzny – mówił w środę w Nidzicy szef PiS Jarosław Kaczyński.

Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael z ostatniej chwili
Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael

Rząd Hiszpanii wezwał w środę kraje arabskie i muzułmańskie do uznania państwa Izrael. Apel ma związek z uznaniem dzień wcześniej przez hiszpańskie władze niepodległego państwa palestyńskiego.

Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom Wiadomości
Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom

Protesty niemieckich rolników, które zawierały także krytykę Zielono Ładu, ale kierowały się głównie przeciw krajowym decyzjom, zaczęły się w drugiej połowie grudnia 2023 roku. W szczytowym momencie protestów, w styczniu rolnicy oraz firmy transportowe, które dołączyły do nich, demonstrowały przed Bramą Brandenburską w Berlinie z udziałem ponad 800 pojazdów rolniczych z całych Niemiec. Około 8000 osób demonstrowało w Berlinie. W następujących tygodniach blokowano regularnie przejazd na najważniejszych niemieckich autostradach.

Politico: „Skrajna” prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków z ostatniej chwili
Politico: „Skrajna” prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków

„Skrajnie prawicowe” partie zyskują na popularności w całej Europie – a młodzi wyborcy to kupują – twierdzi serwis Politico.

Spięcie Szydło z Mastalerkiem: „Nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać” z ostatniej chwili
Spięcie Szydło z Mastalerkiem: „Nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać”

„Marcin Mastalerek nie będzie mi dyktować, kogo mam popierać. I niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami, a nie próbuje mieszać w kampanii Zjednoczonej Prawicy” – oświadczyła na platformie X była premier Beata Szydło. To reakcja na słowa prezydenckiego ministra Marcina Mastalerka.

Burza wokół Anny Lewandowskiej z ostatniej chwili
Burza wokół Anny Lewandowskiej

W ostatnim czasie zawrzało wokół Anny Lewandowskiej. Na żonę Roberta Lewandowskiego spadła ogromna fala krytyki.

REKLAMA

Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe