Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


 

POLECANE
Eksplozje i pożar w Żorach. Zatrzymany 33-latek z ostatniej chwili
Eksplozje i pożar w Żorach. Zatrzymany 33-latek

Jedna osoba ranna, osiem uszkodzonych budynków, kilka rodzin ewakuowanych - to skutki pożaru w Żorach (woj. śląskie). Policja zatrzymała w tej sprawie 33-letniego mężczyznę. 

Niemieckie media biją na alarm. Uderzają w Ruch Obrony Granic z ostatniej chwili
Niemieckie media biją na alarm. Uderzają w Ruch Obrony Granic

Robert Bąkiewicz szerzy "spiskową narrację", prezydent elekt Karol Nawrocki chwali "ultraprawicowych ekstremistów", a rząd w Warszawie "chce rozprawić się z grupami strażniczymi, które organizują patrole" — piszą media w Niemczech.

Bosak wspiera formacje obywatelskie. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny z ostatniej chwili
Bosak wspiera formacje obywatelskie. "Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny"

Formacjom obywatelskim trzeba zacząć nadawać pewne uprawnienia. Prawo należy dostosować do wyzwań XXI wieku. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny - mówił w piątek polityk Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie z ostatniej chwili
Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie

Rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że premier Donald Tusk zwołał na godz. 12 pilne spotkanie w sprawie "ostatnich pożarów i sytuacji na granicy".

Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane z ostatniej chwili
Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane

W czwartek w Kanale Zero Adriana Porowska, minister w rządzie Donalda Tuska, zapytana o nielegalnych imigrantów powoływała się na… dane niemieckich służb. Przyznała, że polskie dane "będą od poniedziałku". Zaatakowała także członków Ruchu Obrony Granic i chwaliła film "Zielona granica".

Rz: Miała być ''wielka, piękna'' strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę Wiadomości
"Rz": Miała być ''wielka, piękna'' strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę

Rodzima branża technologiczna równa z ziemią projekt Ministerstwa Cyfryzacji. Rządowe przedsięwzięcie miało wyznaczyć kierunki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r.

Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu z ostatniej chwili
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu

Czterech policjantów zostało zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Zostali oskarżeni o ujawnianie materiałów ze śledztwa.

Holandia przegłosowała najsurowsze prawo azylowe wszech czasów tylko u nas
Holandia przegłosowała "najsurowsze prawo azylowe wszech czasów"

Holandia jest na zakręcie swojej historii. W czerwcu 2025 roku koalicja rządowa, w której PVV była największą siłą, rozpadła się po niecałym roku z powodu sporów o politykę migracyjną. Jednocześnie holenderski parlament przegłosował ostre antyimigranckie prawo.

Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym  Wiadomości
Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym

W wyniku ataku nożownika w centrum Tampere w środkowej Finlandii, do którego doszło w czwartek po południu, ranne zostały cztery osoby. To nie jedyny atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym, jaki zdarzył się w czwartek w Europie. 

Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

REKLAMA

Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski

– Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szwecja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO – powiedział profesor Paweł Soroka w rozmowie z portalem Tysol.pl.
Szwedzka armia  Prof. Soroka dla Tysol.pl: Dołączenie Szwecji do NATO to szansa dla Polski
Szwedzka armia / Brindefalk from Karlskrona, Sweden, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Kandydatura Szwecji do NATO była przez 20 miesięcy blokowana przez Turcję i Węgry, a następnie jeszcze przez miesiąc już tylko przez Węgry. Ratyfikacja przez węgierski parlament, ostatniego wśród państw NATO, oznacza, że do szwedzkiej akcesji po formalnościach dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Czytaj także: Nikt nie chce pochować Nawalnego

Zmiana architektury bezpieczeństwa 

Zapytaliśmy profesora Pawła Sorokę z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, eksperta ds. polityki zagranicznej, o to, jak jego zdaniem obecność Szwecji w NATO zmieni architekturę europejskiego bezpieczeństwa. – W tej sprawie należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów – rozpoczął profesor.

Pierwszy aspekt to taki geopolityczny. Wiadomo, że Szwecja leży nad Bałtykiem, więc ta obecność w NATO zmienia układ sił na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie ważne dla Polski, choćby biorąc pod uwagę, że mamy silnie uzbrojoną rosyjską enklawę – obwód kaliningradzki. Gdyby więc doszło do jakiegoś konfliktu, to Szweja będzie musiała w tym rejonie zaangażować się na rzecz innych członków NATO

– powiedział. 

Czytaj także: Politico przerażone skalą buntu przeciwko Zielonemu Ładowi

To nie wszystko 

Drugim ważnym aspektem w ocenie eksperta jest to, że Szwecja posiada bardzo silny przemysł zbrojeniowy. 

W tym zakresie istnieje już pewna współpraca z Polską, bo na przykład mamy rakiety RBS-15 woda-woda na okrętach. To są rakiety szwedzkie. Jest też rozważane nabycie okrętów podwodnych, albo w ramach rozwiązania pomostowego, albo docelowego produkcji szwedzkiej, bo Szwedzi produkują okręty podwodne. Jest to więc szansa na zacieśnienie przemysłu zbrojeniowego Polski ze Szwecją, czy też innych państw NATO ze Szwecją 

– zauważył. 

Profesor Paweł Soroka zwrócił na zakończenie uwagę, że Szwedzi mają nie tylko stosunkowo silną armię, ale także dobrze rozwiniętą obronę terytorialną. 

Czytaj także: Rozpoczął się protest rolników. Zebrały się tłumy [WIDEO]

Kontekst: Kim jest Paweł Soroka? 

Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka urodził się 3 września 1953 roku w Gnieźnie. W 1976 roku z wyróżnieniem ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim – specjalność stosunki międzynarodowe. W dniu 10 lipca 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW Paweł Soroka obronił pracę doktorską na temat: „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”.

W latach 1999–2004 w WSZ-SW Paweł Soroka piastował stanowisko prodziekana, ponadto od 2004 roku był kierownikiem studiów podyplomowych. Od 2000 roku do chwili obecnej jest członkiem Senatu, a w dniu 3 listopada 2017 roku został powołany na stanowisko dziekana. Jest redaktorem naukowym książek i skryptów wydawanych przez Oficynę Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej, a ponadto sekretarzem „Zeszytów Naukowych” WSZ-SW. Uchwałą Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 23 kwietnia 2008 roku Paweł Soroka uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”.

W latach 2008–2010 był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach. Od października 2010 roku Paweł Soroka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 1 października 2014 roku kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka jest członkiem kilku towarzystw naukowych. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Jest członkiem zarządu Oddziału Warszawskiego TNOiK. W 2003 roku został powołany w skład Krajowej Rady Lotnictwa, a w 2012 roku został członkiem Rady Budowy Okrętów. Od 2005 roku należy do Towarzystwa Wiedzy Obronnej i jest członkiem Zarządu Głównego TWO. Jestem także członkiem Rady Programowej wydawanego przez TWO kwartalnika „Wiedza Obronna”.

Jest również członkiem Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego. Ponadto od 1993 roku jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (www.plp.info.pl), organizacji opartej na pracy społecznej, o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującej interesy i wyrażającej problemy strategicznych branż i dziedzin polskiej gospodarki. Należy także do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe