10 lat PGNiG w Norwegii: coraz więcej koncesji i dobre wyniki finansowe
Grupa Kapitałowa polskiego przedsiębiorstwa obecna jest w tym kraju za sprawą swojej spółki zależnej – PGNiG Upstream Norway, która posiada obecnie udziały w 18 koncesjach. PGNIG wydobywa gaz i ropę naftową ze złóż Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog. Wydobycie ze złoża Gina Krog rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca 2017 r. Trwają również prace nad zagospodarowaniem złóż Storklakken i Snadd, z których wydobycie rozpocznie się w roku 2020.
– Zarówno obecne jak i następne inwestycje w Norwegii będą tworzyć bazę dla przyszłych dostaw importowych gazu do Polski. Zależy nam na stałym zwiększaniu produkcji w tym regionie, który jest obecnie najważniejszym miejscem zagranicznej ekspansji Grupy
– powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
– Dążymy do uzyskania możliwości bezpośredniego sprowadzania gazociągami do Polski surowca ze złóż na szelfie. Planowane połączenie gazociągowe przez Danię nie tylko pozwoli nam sprowadzać gaz wydobywany w Norwegii do kraju, ale trwale zmieni uwarunkowania polityki energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej z korzyścią dla bezpieczeństwa Polski i regionu
– dodał.
Norweski Szelf Kontynentalny jest jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022. W tym roku przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich to 571 tys. ton ropy naftowej i 0,5 mld m³ gazu ziemnego, co stanowi ok. 15% wydobycia całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Spółka prowadzi rozmowy mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych, tak aby w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie co najmniej 2,5 mld m³ gazu rocznie.
– W ciągu ostatniej dekady pozyskaliśmy kilkanaście koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Nasze udziały obejmują pięć złóż produkcyjnych i dwa będące w fazie zagospodarowania. Mamy bardzo dobre relacje z partnerami operującymi wraz z nami na koncesjach. W przypadku dwóch koncesji jesteśmy nie tylko udziałowcem, ale i operatorem
– powiedział Marek Woszczyk, Dyrektor Generalny PGNiG Upstream Norway.
PGNiG rozpoczęło działalność w Norwegii w 2007 r., po nabyciu od ExxonMobil udziałów w złożu Skarv. Uruchomienie wydobycia nastąpiło w 2012 r. Obecnie zaangażowanie spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 18 koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Grupa posiada udziały w pięciu złożach produkujących ropę i gaz (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog), a wielkość jej zasobów wydobywalnych w Norwegii to 78 mln boe (wg stanu na 1 stycznia 2017 r.). Ponadto spółka ma też udziały w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Storklakken.
Na wszystkich złożach, z wyjątkiem Vilje, wraz z ropą naftową wydobywany jest również gaz ziemny, który jest przesyłany gazociągiem głównie do Niemiec, gdzie odbiera go spółka PGNiG Supply & Trading GmbH. Ropa naftowa sprzedawana jest bezpośrednio ze złóż spółkom Shell (ze złóż Skarv, Vilje i Vale) i Total (ze złoża Morvin).
Firma prowadzi poszukiwania złóż zarówno na koncesjach przylegających do złóż, jak i w obszarach mniej rozpoznanych, gdzie prawdopodobieństwo odkrycia dużych złóż gazu jest większe. Na dwóch koncesjach pełni rolę operatora. Spółka zamierza wziąć udział w kolejnych rundach koncesyjnych, a także prowadzi negocjacje handlowe mające na celu pozyskanie kolejnych obszarów koncesyjnych.
Źródło: norway.pgnig.pl