Dopilnujmy Polski – cztery filary dobrej przyszłości – nowe wydanie „Tygodnika Solidarność”

W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” staramy się Państwa przekonać, że inwestycje takie jak CPK, elektrownie atomowe, zakupy zbrojeniowe dla armii czy programy społeczne powinny być realizowane ponad interesami politycznymi z perspektywą nie na cztery czy pięć lat, ale na kolejne dziesięciolecia. Nie ma co się obrażać, że zaczął je poprzedni rząd, jeśli same rozwiązania mają sens. Czy ktoś PiS lubi, czy nie, to właśnie m.in. dzięki jego polityce Polacy wyrwali się z ciągłego myślenia, że w tym kraju nie da się działać z rozmachem i wciąż trzeba zaciskać pasa. Że i tak jesteśmy i będziemy gorsi. To dobry kierunek. Warto myśleć o dobrostanie i godnym życiu dla każdego z nas. Dzięki inwestycjom w cztery opisane przez nas filary będzie się żyło łatwiej nam, naszym dzieciom i wnukom.
Cztery filary dobrej przyszłości Polski Dopilnujmy Polski – cztery filary dobrej przyszłości – nowe wydanie „Tygodnika Solidarność”
Cztery filary dobrej przyszłości Polski / grafika: Tygodnik Solidarność nr 08/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

TEMAT NUMERU

#TakDlaCPK

Hasło „Tak dla CPK” stało się memem i hasztagiem, co we współczesnym języku debaty publicznej oznacza sukces. Czy społeczne poparcie dla dużych projektów strategicznych przełoży się na decyzje polityczne dotyczące ich realizacji?

– piszą wspólnie Agnieszka Żurek i Marcin Krzeszowiec.

 

(Nie)bezpieczeństwo energetyczne

Energetyka w Polsce jest poważnie zagrożona. Konieczne nowe inicjatywy inwestycyjne mogą utonąć w zapowiadanych przez rząd Donalda Tuska audytach. Na celowniku jest zwłaszcza energetyka jądrowa, która w wymuszanym przez UE miksie energetycznym stanowi jedyne stabilne źródło prądu. Tym bardziej że ostatni projekt Komisji Europejskiej przyjęty 6 lutego zakłada, że do 2040 roku emisje gazów cieplarnianych muszą być niższe o 90 proc. w odniesieniu do roku 1990

– analizuje Teresa Wójcik.

 

Czas Marsa

Słabym punktem naszego przygotowania do wojny jest niechęć do podejmowania wyrzeczeń i wypieranie nadciągającej agresji Rosji. Nie chcemy trudów

– zauważa Jakub Pacan.

 

Największym potencjałem są ludzie

Absolutnie nie można ciąć wydatków kosztem programów społecznych, bo inwestowanie w rodzinę i w ludzi po prostu się sprawdziło

– pisze Barbara Michałowska.

 

W numerze polecamy ponadto:

Konserwatyzm mocno poobijany

– Wyborcy koalicji rządowej rozumują tak, że nie da się przywrócić demokracji liberalnej metodami demokracji liberalnej. Zgodzili się, że pewne rzeczy, które działy się pod rządami PiS, należało przerwać natychmiast i trzeba się przy tym „pobrudzić”. Ci, którzy mówią, że nie powinno się wchodzić w buty PiS-u w podejściu do konstytucji czy mediów publicznych, są w mniejszości

– mówi prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Polska silnych ludzi prędko się nie skończy

Nie mam dobrych wieści. Władza, która wchodzi na drogę siły i łamania prawa, nie może się zatrzymać. Dlatego premier Tusk i jego ministrowie będą powtarzać: „Ani kroku w tył”. Oni nie mają już dokąd ani po co wracać

– pisze Mariusz Staniszewski.

 

Nie zgadzamy się, by kilku urzędników w Brukseli decydowało za wszystkich rolników

– Nie ma naszej zgody na to, aby kilku urzędników w Brukseli decydowało za wszystkich rolników, nie pytając nas o zdanie. Wierzymy, że razem z NSZZ „Solidarność” będziemy walczyć o dobro wspólne, jakim niewątpliwie są polska produkcja żywności i polska wieś

– mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Obronią czy nie obronią?

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że należy pamiętać, w jakim kontekście padły słowa Donalda Trumpa o zachęcaniu Rosji, by „robiła, cokolwiek jej się podoba”, z państwami NATO, które „nie płacą” obowiązujących 2 proc. PKB na obronność. W USA trwa kampania wyborcza, a w kwestii niepłacenia przez wiele państw owych 2 proc. PKB na obronność Donald Trump jest konsekwentny. „Polska jest na przeciwnym biegunie” – podkreśla polski prezydent. Nasza składka w tym roku wyniesie 4 proc.

– pisze Teresa Wójcik.

 

Post – „piękny, bo trudny”

Cechami naszych czasów są zarazem coraz większy konsumpcjonizm i coraz częstsze zainteresowanie postem. Czy to paradoks, czy też dwie strony tego samego medalu?

– pyta Agnieszka Żurek.

 

Rozbić jest najłatwiej

Istniejące nieprzerwanie od 1860 roku jaworzyńskie Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” czeka likwidacja. W ciągu 25 miesięcy od przejęcia firmy przez HM Investment z kilkusetosobowej załogi zostało 181 pracowników, którzy właśnie tracą pracę

– opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Felietony

Rafał Woś – Cztery filary dobrej przyszłości

Karol Gac – Szanuj rolnika swego

Waldemar Biniecki – Pożyteczni idioci

Tadeusz Płużański – Jak reżyser Pawlikowski

Marek Jan Chodakiewicz – Islamska hierarchia

Cezary Krysztopa – Dorosły Krysztopa


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Dopilnujmy Polski – cztery filary dobrej przyszłości – nowe wydanie „Tygodnika Solidarność”

W nowym numerze „Tygodnika Solidarność” staramy się Państwa przekonać, że inwestycje takie jak CPK, elektrownie atomowe, zakupy zbrojeniowe dla armii czy programy społeczne powinny być realizowane ponad interesami politycznymi z perspektywą nie na cztery czy pięć lat, ale na kolejne dziesięciolecia. Nie ma co się obrażać, że zaczął je poprzedni rząd, jeśli same rozwiązania mają sens. Czy ktoś PiS lubi, czy nie, to właśnie m.in. dzięki jego polityce Polacy wyrwali się z ciągłego myślenia, że w tym kraju nie da się działać z rozmachem i wciąż trzeba zaciskać pasa. Że i tak jesteśmy i będziemy gorsi. To dobry kierunek. Warto myśleć o dobrostanie i godnym życiu dla każdego z nas. Dzięki inwestycjom w cztery opisane przez nas filary będzie się żyło łatwiej nam, naszym dzieciom i wnukom.
Cztery filary dobrej przyszłości Polski Dopilnujmy Polski – cztery filary dobrej przyszłości – nowe wydanie „Tygodnika Solidarność”
Cztery filary dobrej przyszłości Polski / grafika: Tygodnik Solidarność nr 08/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

 

TEMAT NUMERU

#TakDlaCPK

Hasło „Tak dla CPK” stało się memem i hasztagiem, co we współczesnym języku debaty publicznej oznacza sukces. Czy społeczne poparcie dla dużych projektów strategicznych przełoży się na decyzje polityczne dotyczące ich realizacji?

– piszą wspólnie Agnieszka Żurek i Marcin Krzeszowiec.

 

(Nie)bezpieczeństwo energetyczne

Energetyka w Polsce jest poważnie zagrożona. Konieczne nowe inicjatywy inwestycyjne mogą utonąć w zapowiadanych przez rząd Donalda Tuska audytach. Na celowniku jest zwłaszcza energetyka jądrowa, która w wymuszanym przez UE miksie energetycznym stanowi jedyne stabilne źródło prądu. Tym bardziej że ostatni projekt Komisji Europejskiej przyjęty 6 lutego zakłada, że do 2040 roku emisje gazów cieplarnianych muszą być niższe o 90 proc. w odniesieniu do roku 1990

– analizuje Teresa Wójcik.

 

Czas Marsa

Słabym punktem naszego przygotowania do wojny jest niechęć do podejmowania wyrzeczeń i wypieranie nadciągającej agresji Rosji. Nie chcemy trudów

– zauważa Jakub Pacan.

 

Największym potencjałem są ludzie

Absolutnie nie można ciąć wydatków kosztem programów społecznych, bo inwestowanie w rodzinę i w ludzi po prostu się sprawdziło

– pisze Barbara Michałowska.

 

W numerze polecamy ponadto:

Konserwatyzm mocno poobijany

– Wyborcy koalicji rządowej rozumują tak, że nie da się przywrócić demokracji liberalnej metodami demokracji liberalnej. Zgodzili się, że pewne rzeczy, które działy się pod rządami PiS, należało przerwać natychmiast i trzeba się przy tym „pobrudzić”. Ci, którzy mówią, że nie powinno się wchodzić w buty PiS-u w podejściu do konstytucji czy mediów publicznych, są w mniejszości

– mówi prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

Polska silnych ludzi prędko się nie skończy

Nie mam dobrych wieści. Władza, która wchodzi na drogę siły i łamania prawa, nie może się zatrzymać. Dlatego premier Tusk i jego ministrowie będą powtarzać: „Ani kroku w tył”. Oni nie mają już dokąd ani po co wracać

– pisze Mariusz Staniszewski.

 

Nie zgadzamy się, by kilku urzędników w Brukseli decydowało za wszystkich rolników

– Nie ma naszej zgody na to, aby kilku urzędników w Brukseli decydowało za wszystkich rolników, nie pytając nas o zdanie. Wierzymy, że razem z NSZZ „Solidarność” będziemy walczyć o dobro wspólne, jakim niewątpliwie są polska produkcja żywności i polska wieś

– mówi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Obronią czy nie obronią?

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że należy pamiętać, w jakim kontekście padły słowa Donalda Trumpa o zachęcaniu Rosji, by „robiła, cokolwiek jej się podoba”, z państwami NATO, które „nie płacą” obowiązujących 2 proc. PKB na obronność. W USA trwa kampania wyborcza, a w kwestii niepłacenia przez wiele państw owych 2 proc. PKB na obronność Donald Trump jest konsekwentny. „Polska jest na przeciwnym biegunie” – podkreśla polski prezydent. Nasza składka w tym roku wyniesie 4 proc.

– pisze Teresa Wójcik.

 

Post – „piękny, bo trudny”

Cechami naszych czasów są zarazem coraz większy konsumpcjonizm i coraz częstsze zainteresowanie postem. Czy to paradoks, czy też dwie strony tego samego medalu?

– pyta Agnieszka Żurek.

 

Rozbić jest najłatwiej

Istniejące nieprzerwanie od 1860 roku jaworzyńskie Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” czeka likwidacja. W ciągu 25 miesięcy od przejęcia firmy przez HM Investment z kilkusetosobowej załogi zostało 181 pracowników, którzy właśnie tracą pracę

– opisuje Marcin Krzeszowiec.

 

Felietony

Rafał Woś – Cztery filary dobrej przyszłości

Karol Gac – Szanuj rolnika swego

Waldemar Biniecki – Pożyteczni idioci

Tadeusz Płużański – Jak reżyser Pawlikowski

Marek Jan Chodakiewicz – Islamska hierarchia

Cezary Krysztopa – Dorosły Krysztopa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe