Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna opublikowała komunikat

Straż Graniczna poinformowała, że na granicy z Białorusią odnotowano pięć incydentów.
„Na granicy z Białorusią 7.02 próbę nielegalnego przedostania się do Polski podjęło 5 osób. Zdarzenie miało miejsce w rejonie #PSGBiałowieża #NaStrażyGranic” – napisano.
Wciąż jednak nie brakuje pracy
Pogranicznicy przekazali również dane związane z sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej oraz polsko-słowackiej.
Na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 7.02 #funkcjonariuszeSG odprawili ponad 18,1 tys. osób. Z Polski do Ukrainy odprawiono ponad 17,1 tys. osób
– napisano.
Na granicy ze Słowacją 7.02 #funkcjonariuszeSG skontrolowali ponad 8,7 tys. osób i 3,2 tys. pojazdów.
– poinformowano w komunikacie.
Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią
Według danych Straży Granicznej od początku 2023 roku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,7 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu – niespełna 1,1 tys., w październiku – 2 tys. prób, a w listopadzie – blisko 1,5 tys.
Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na granicy z Białorusią pochodzili z 52 krajów.
CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarka Radia Szczecin: Podałam informację o Grodzkim. Kilka godzin później zostałam zwolniona
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią zbudowano w 2022 r. stalową zaporę o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.
Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
SG planuje wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Tusk zabrał głos ws. CPK. Jego słowa wywołały burzę
Na granicy z Białorusią 🇧🇾7.02 próbę nielegalnego przedostania się do Polski podjęło 5 osób. Zdarzenie miało miejsce w rejonie #PSGBiałowieża.#NaStrażyGranic pic.twitter.com/RseiGCkTdK
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 8, 2024
Na granicy ze Słowacją 🇸🇰7.02 #funkcjonariuszeSG skontrolowali ponad 8,7 tys. osób i 3,2 tys. pojazdów.#ŚlOSG #KaOSG #BiOSG pic.twitter.com/RuXOTVvi0H
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 8, 2024
Na przejściach granicznych z Ukrainy 🇺🇦 do Polski🇵🇱7.02 #funkcjonariuszeSG odprawili ponad 18,1 tys. osób.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 8, 2024
Z Polski 🇵🇱 do Ukrainy🇺🇦odprawiono ponad 17,1 tys. osób. pic.twitter.com/P8U82q2WWE