Łukaszenka wybrał się do Rosji. O czym będzie rozmawiał z Putinem?
Aleksandr Łukaszenka poleciał do Petersburga, by spotkać się z rosyjskim przywódcą.
Czego będą dotyczyły rozmowy?
W Petersburgu będzie miało m.in. miejsce posiedzenie Rady Najwyższej Państwa Związkowego. Przywódcy mają również zamiar spotkać się w cztery oczy, by przeanalizować "najpilniejsze punkty współpracy białorusko-rosyjskiej oraz poruszone kwestie polityki międzynarodowej". Chcą także omówić działania na przyszłe lata 2024-26.
Białoruski i rosyjski dyktator widywali się regularnie w ubiegłym roku. Rozmowy prowadzone były zazwyczaj w rezydencji Putina w Soczi. Dotyczyły najczęściej pogłębienia współpracy oraz integracji Rosji z Białorusią.
Oblężenie Leningradu - o co chodzi?
Oblężenie Leningradu było jednym z najbardziej krwawych wydarzeń II wojny światowej. Trwało od 8 września 1941 roku do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło życie mnóstwa osób. Atak rozpoczął się, kiedy wojska niemieckie, wspierane przez fińskie jednostki, przybyły do Leningradu. Miasto było wówczas drugim co do wielkości w Związku Sowieckim i ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym.
Niemieccy dowódcy planowali szybkie zwycięstwo, okazało się jednak, że miasto było bardzo dobrze przygotowane do obrony.
W rezultacie Niemcy zrezygnowali z próby szturmu miasta i rozpoczęli blokadę. Zostały przerwane wszystkie szlaki komunikacyjne z Leningradem, co doprowadziło do katastrofy dla cywilów wciągniętych w ten konflikt. W wyniku ciężkich warunków z zimna i głodu zmarło ponad milion osób. Wojska sowieckie w styczniu 1944 roku przerwały blokadę. Wówczas oblężenie Leningradu zakończyło się. Obchody 80. rocznicy oblężenia Leningradu odbywają się w wielu miastach Rosji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ekspert: Przed nami miesiące wojny pozycyjnej na Ukrainie
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Biden uderza w niemieckie plany energetyczne