Ku pamięci byłego przewodniczącego częstochowskiej Solidarności Kazimierza Macińskiego
We wtorek 9 stycznia 2024 r. minęły 33 lata od tragicznej śmierci w wypadku samochodowym przewodniczącego Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w latach 1990–1991 Kazimierza Macińskiego oraz kierowcy Sławomira Dobosza. Obaj zginęli pod Łodzią w drodze do Gdańska na obrady Komisji Krajowej NSZZ „S” w 1991 roku.
W tym dniu na rakowski cmentarz udał się obecny przewodniczący ZR Jacek Strączyński i jego zastępczyni Dorota Kaczmarek, by zmówić modlitwę i zapalić znicze na grobach Zmarłych.
ZOBACZ TAKŻE: We wrocławskim magistracie podpisano porozumienie
ZOBACZ TAKŻE: Spotkanie opłatkowe Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”
Życiorys zmarłego
Kazimierz Maciński urodził się 9 października 1951 r. w Radomsku. Po ukończeniu szkoły pracował jako elektromonter w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie. Do Solidarności wstąpił we wrześniu 1980 r.
Od stycznia 1981 r. był przewodniczącym Komisji Wydziałowej w Koksowni oraz członkiem Komisji Rewizyjnej Solidarności w HBB.
Od 1982 r. jako członek tajnej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej Solidarności Huty organizował pomoc dla uwięzionych, był kolporterem podziemnego biuletynu „CDN” w Hucie, a także redagował i drukował podziemny biuletyn „Solidarność HBB”.
W latach 1983–1989 był współpracownikiem Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu w Częstochowie. 1 maja 1984 r. za udział w demonstracji pod katedrą został skazany przez kolegium ds. wykroczeń na 2 miesiące aresztu. Wielokrotnie był zatrzymywany na 48 godz.
Od grudnia 1988 r. reprezentował nielegalną wówczas hutniczą Solidarność w Obywatelskim Komitecie Konsultacyjnym przy przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Częstochowie.
W 1989 r. budował struktury zakładowe i regionalne NSZZ „Solidarność”. Był członkiem Prezydium Komitetu Założycielskiego, potem Komisji Zakładowej w Hucie, w 1989 r. był zastępcą przewodniczącego Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. W grudniu 1989 r. na II Walnym Zebraniu Delegatów Regionu Częstochowskiego został wybrany przewodniczącym Zarządu Regionu. W 1990 r. zainicjował powstanie związkowego Funduszu Pomocy Bezrobotnym.