Jak jeść mniej słodyczy

Święta spędzane przy suto zastawionym stole, sylwestrowe bale i karnawałowe domówki z kalorycznymi napojami i przekąskami to trudny okres dla organizmu ludzi walczących z nadwagą lub starających się zachować szczupłą sylwetkę.
Pączek. Ilustracja poglądowa Jak jeść mniej słodyczy
Pączek. Ilustracja poglądowa / Freepik.com

Niektórzy z nas podjadają słodycze nie tylko od święta i czują się uzależnieni od cukru. W medycynie ajurwedyjskiej znane są preparaty, które ograniczają nadmierne zapotrzebowanie na cukier.

Uporczywe podjadanie

Przypuszcza się, że obok złych nawyków wyrobionych już w dzieciństwie (np. obowiązkowy deser po obiedzie) u wielu osób przyczyną podjadania słodyczy jest brak odpowiednich witamin i składników mineralnych w organizmie. Zdaniem dietetyków najczęściej są to niedobory cynku, chromu i magnezu, które w odpowiednich ilościach redukują zachcianki na słodkie pokarmy. Jedną z kolejnych przyczyn podjadania, a także otyłości, może być cukrzyca, przy której dużo trudniej walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ze względu na światową skalę problemu trwają poszukiwania skutecznej recepty na suplementy pomagające w walce z nadmiarowymi kilogramami, a jednocześnie bezpieczne dla diabetyków.

Niszczyciel cukru

Za najbardziej skuteczne uważa się produkty uzyskane z rośliny Gymnema sylvestre, nazywanej przez Hindusów gurmar – niszczycielem cukru. Jest to pnącze naturalnie rosnące w lasach tropikalnych południowych Indii, Afryki i Australii i uprawiane ze względu na swoje właściwości lecznicze w terapii cukrzycy. Ponoć przez Hindusów jest znane od 2500 lat, ale jego prozdrowotne właściwości są wykorzystywane także w Japonii, Wietnamie i Australii.

Najbardziej wartościowe są liście gurmaru, ale wykorzystuje się także pędy. Roślina reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza chęć na słodycze. Żucie liści powoduje ograniczenie apetytu na słodkie produkty, działając odpowiednio na komórki produkujące insulinę. W trakcie żucia następuje utrata słodkiego smaku, gdyż zawarty w liściach kwas gymnemowy blokuje niektóre receptory smakowe – smaku słodkiego. Jednocześnie gurmar nie zaburza odczuwania innych smaków. Istotne jest, że receptory słodkiego smaku (zlokalizowane na języku, w obrębie podniebienia miękkiego, nagłośni i górnej części przełyku) zostają zablokowane tylko na krótki czas (od 15 do 50 minut) i po tym okresie wracają do normy. Z ich długotrwałym zablokowaniem mieli i mają do czynienia niektórzy chorzy na Covid-19, ale przyczyn takiego zjawiska jest znacznie więcej.

Dobre strony gurmaru

Podstawową właściwością tej rośliny jest pozytywny wpływ na terapię cukrzycy typu 1 oraz niektórych przypadków cukrzycy typu 2. Żucie jej liści powoduje znieczulenie kubków smakowych, dzięki czemu chory nie ma ochoty na jedzenie słodkich produktów. W trakcie badań nad pnączem odkryto również jego inne pozytywne właściwości – przeciwzapalne, moczopędne i przeciwpasożytnicze – które były znane w Azji od stuleci. Wykazano również, że podawanie gurmaru powoduje obniżenie poziomu glukozy mierzonej na czczo, spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C) we krwi, a jako skutek – redukcję dawki podawanych doustnych leków hipoglikemicznych oraz zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę.

Gorzka herbata na zdrowie

W Europie roślina ta jest wykorzystywana w formie suplementów diety, które wykonane są z jej liści, a także częściowo z pędów. Można ją przyjmować w postaci tabletek – optymalne stosowanie to dwa razy w ciągu dnia przed posiłkiem – lub w formie napoju. 1 łyżeczkę suszonych liści trzeba zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 10 minut. Wypija się 2–3 razy dziennie po szklance naparu, najlepiej przed posiłkiem, ale zawsze świeżo przygotowany. Smak ma gorzki. Chociaż nie wykryto działań niepożądanych tego ziela, najlepiej jest zachować umiar w jego spożyciu, a także nie stosować w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Kiedy spodziewać się efektów?

Działanie gurmaru jest widoczne dopiero po regularnym okresie jego spożywania. Przy piciu herbatki ze sproszkowanych liści zdrowotne efekty można zobaczyć po 3–4 miesiącach. Gurmar korzystnie wpływa na organizm przy hiperglikemii, pomaga w odbudowaniu uszkodzonej trzustki oraz w odtruwaniu organizmu. Jego działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, moczopędne czy przeciwpasożytnicze to nie wszystko. Spożywanie np. kapsułek zawierających sproszkowane liście tej rośliny znacznie ograniczy łaknienie na słodkie, dlatego produkt jest bardzo pomocny przy odchudzaniu i zachowaniu odpowiedniej diety. Poleca się go więc nie tylko osobom chorym, ale także zdrowym, u których efekt blokowania słodkiego smaku może być pomocny przy walce z łakomstwem. Gurmar może być więc idealnym suplementem diety dla każdej osoby, która chce być fit i pragnie utrzymać szczupłą, zgrabną sylwetkę.

Z tradycji ajurwedyjskiej

Ajurweda uznawana jest za najstarszy system medyczny na świecie, wywodzący się ze starożytnych Indii i liczący kilka tysięcy lat. Tłumaczenie samej nazwy oznacza naukę o życiu, często też używa się zwrotu „nauka o długowieczności”. Charakterystyczne dla niej jest holistyczne podejście do człowieka, gdzie równowaga ducha i ciała jest źródłem zdrowia, które jednak ulega wpływom czynników zewnętrznych, takich jak środowisko naturalne, otoczenie społeczne i przede wszystkim dieta. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar stosowany jest w dolegliwościach związanych z nieprawidłowym metabolizmem cukrów, problemach gastrycznych i trzustkowych. Ponadto wykorzystywane są jego właściwości przeciwpasożytnicze, usprawniające perystaltykę jelit oraz przeciwgorączkowe. Uważany jest również za afrodyzjak. W ziołolecznictwie zyskał popularność zwłaszcza dzięki swoim właściwościom przeciwcukrzycowym. Wiele współczesnych badań dowiodło, że gurmar jest skutecznym środkiem pomocnym w walce z cukrzycą, a także wspiera odchudzanie i metabolizm.

Badacze udowodnili, że gurmar obniża poziom glukozy, zwiększa produkcję insuliny przez trzustkę, poprawia profil lipidowy, działa przeciwutleniająco, ma właściwości przeciwzapalne, działa przeciwdrobnoustrojowo i osłonowo na żołądek i wątrobę. Eksperci radzą, żeby przyjmować gurmar przed posiłkiem, aby zahamować chęć na słodycze nawet przez 90 minut. Zawarte w nim kwasy gymnemowe ograniczają także wchłanianie cukrów w jelicie i obniżają poziom glukozy we krwi. Badania wykazały, że gurmar przyczynia się do redukcji glikemii nawet o 46 procent. Powoduje także wzrost aktywności enzymów, które biorą udział w procesie metabolizmu węglowodanów. Gurmar obniża też poziom „złego” cholesterolu.

Gurmar – skutki uboczne i przeciwwskazania

Preparaty z gurmarem przyjmowane na czczo mogą wywołać dyskomfort przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania gurmaru jest okres ciąży i karmienia piersią, niewskazany jest także u dzieci. Brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania w tej grupie wiekowej. Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe przed rozpoczęciem suplementacji gurmarem powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jest to szczególnie ważne, ponieważ może dojść do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Generalnie przyjmowanie leków, a także suplementów diety na własną rękę jest obarczone ryzykiem.
 

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

Jak jeść mniej słodyczy

Święta spędzane przy suto zastawionym stole, sylwestrowe bale i karnawałowe domówki z kalorycznymi napojami i przekąskami to trudny okres dla organizmu ludzi walczących z nadwagą lub starających się zachować szczupłą sylwetkę.
Pączek. Ilustracja poglądowa Jak jeść mniej słodyczy
Pączek. Ilustracja poglądowa / Freepik.com

Niektórzy z nas podjadają słodycze nie tylko od święta i czują się uzależnieni od cukru. W medycynie ajurwedyjskiej znane są preparaty, które ograniczają nadmierne zapotrzebowanie na cukier.

Uporczywe podjadanie

Przypuszcza się, że obok złych nawyków wyrobionych już w dzieciństwie (np. obowiązkowy deser po obiedzie) u wielu osób przyczyną podjadania słodyczy jest brak odpowiednich witamin i składników mineralnych w organizmie. Zdaniem dietetyków najczęściej są to niedobory cynku, chromu i magnezu, które w odpowiednich ilościach redukują zachcianki na słodkie pokarmy. Jedną z kolejnych przyczyn podjadania, a także otyłości, może być cukrzyca, przy której dużo trudniej walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ze względu na światową skalę problemu trwają poszukiwania skutecznej recepty na suplementy pomagające w walce z nadmiarowymi kilogramami, a jednocześnie bezpieczne dla diabetyków.

Niszczyciel cukru

Za najbardziej skuteczne uważa się produkty uzyskane z rośliny Gymnema sylvestre, nazywanej przez Hindusów gurmar – niszczycielem cukru. Jest to pnącze naturalnie rosnące w lasach tropikalnych południowych Indii, Afryki i Australii i uprawiane ze względu na swoje właściwości lecznicze w terapii cukrzycy. Ponoć przez Hindusów jest znane od 2500 lat, ale jego prozdrowotne właściwości są wykorzystywane także w Japonii, Wietnamie i Australii.

Najbardziej wartościowe są liście gurmaru, ale wykorzystuje się także pędy. Roślina reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza chęć na słodycze. Żucie liści powoduje ograniczenie apetytu na słodkie produkty, działając odpowiednio na komórki produkujące insulinę. W trakcie żucia następuje utrata słodkiego smaku, gdyż zawarty w liściach kwas gymnemowy blokuje niektóre receptory smakowe – smaku słodkiego. Jednocześnie gurmar nie zaburza odczuwania innych smaków. Istotne jest, że receptory słodkiego smaku (zlokalizowane na języku, w obrębie podniebienia miękkiego, nagłośni i górnej części przełyku) zostają zablokowane tylko na krótki czas (od 15 do 50 minut) i po tym okresie wracają do normy. Z ich długotrwałym zablokowaniem mieli i mają do czynienia niektórzy chorzy na Covid-19, ale przyczyn takiego zjawiska jest znacznie więcej.

Dobre strony gurmaru

Podstawową właściwością tej rośliny jest pozytywny wpływ na terapię cukrzycy typu 1 oraz niektórych przypadków cukrzycy typu 2. Żucie jej liści powoduje znieczulenie kubków smakowych, dzięki czemu chory nie ma ochoty na jedzenie słodkich produktów. W trakcie badań nad pnączem odkryto również jego inne pozytywne właściwości – przeciwzapalne, moczopędne i przeciwpasożytnicze – które były znane w Azji od stuleci. Wykazano również, że podawanie gurmaru powoduje obniżenie poziomu glukozy mierzonej na czczo, spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C) we krwi, a jako skutek – redukcję dawki podawanych doustnych leków hipoglikemicznych oraz zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę.

Gorzka herbata na zdrowie

W Europie roślina ta jest wykorzystywana w formie suplementów diety, które wykonane są z jej liści, a także częściowo z pędów. Można ją przyjmować w postaci tabletek – optymalne stosowanie to dwa razy w ciągu dnia przed posiłkiem – lub w formie napoju. 1 łyżeczkę suszonych liści trzeba zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 10 minut. Wypija się 2–3 razy dziennie po szklance naparu, najlepiej przed posiłkiem, ale zawsze świeżo przygotowany. Smak ma gorzki. Chociaż nie wykryto działań niepożądanych tego ziela, najlepiej jest zachować umiar w jego spożyciu, a także nie stosować w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Kiedy spodziewać się efektów?

Działanie gurmaru jest widoczne dopiero po regularnym okresie jego spożywania. Przy piciu herbatki ze sproszkowanych liści zdrowotne efekty można zobaczyć po 3–4 miesiącach. Gurmar korzystnie wpływa na organizm przy hiperglikemii, pomaga w odbudowaniu uszkodzonej trzustki oraz w odtruwaniu organizmu. Jego działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, moczopędne czy przeciwpasożytnicze to nie wszystko. Spożywanie np. kapsułek zawierających sproszkowane liście tej rośliny znacznie ograniczy łaknienie na słodkie, dlatego produkt jest bardzo pomocny przy odchudzaniu i zachowaniu odpowiedniej diety. Poleca się go więc nie tylko osobom chorym, ale także zdrowym, u których efekt blokowania słodkiego smaku może być pomocny przy walce z łakomstwem. Gurmar może być więc idealnym suplementem diety dla każdej osoby, która chce być fit i pragnie utrzymać szczupłą, zgrabną sylwetkę.

Z tradycji ajurwedyjskiej

Ajurweda uznawana jest za najstarszy system medyczny na świecie, wywodzący się ze starożytnych Indii i liczący kilka tysięcy lat. Tłumaczenie samej nazwy oznacza naukę o życiu, często też używa się zwrotu „nauka o długowieczności”. Charakterystyczne dla niej jest holistyczne podejście do człowieka, gdzie równowaga ducha i ciała jest źródłem zdrowia, które jednak ulega wpływom czynników zewnętrznych, takich jak środowisko naturalne, otoczenie społeczne i przede wszystkim dieta. W medycynie ajurwedyjskiej gurmar stosowany jest w dolegliwościach związanych z nieprawidłowym metabolizmem cukrów, problemach gastrycznych i trzustkowych. Ponadto wykorzystywane są jego właściwości przeciwpasożytnicze, usprawniające perystaltykę jelit oraz przeciwgorączkowe. Uważany jest również za afrodyzjak. W ziołolecznictwie zyskał popularność zwłaszcza dzięki swoim właściwościom przeciwcukrzycowym. Wiele współczesnych badań dowiodło, że gurmar jest skutecznym środkiem pomocnym w walce z cukrzycą, a także wspiera odchudzanie i metabolizm.

Badacze udowodnili, że gurmar obniża poziom glukozy, zwiększa produkcję insuliny przez trzustkę, poprawia profil lipidowy, działa przeciwutleniająco, ma właściwości przeciwzapalne, działa przeciwdrobnoustrojowo i osłonowo na żołądek i wątrobę. Eksperci radzą, żeby przyjmować gurmar przed posiłkiem, aby zahamować chęć na słodycze nawet przez 90 minut. Zawarte w nim kwasy gymnemowe ograniczają także wchłanianie cukrów w jelicie i obniżają poziom glukozy we krwi. Badania wykazały, że gurmar przyczynia się do redukcji glikemii nawet o 46 procent. Powoduje także wzrost aktywności enzymów, które biorą udział w procesie metabolizmu węglowodanów. Gurmar obniża też poziom „złego” cholesterolu.

Gurmar – skutki uboczne i przeciwwskazania

Preparaty z gurmarem przyjmowane na czczo mogą wywołać dyskomfort przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania gurmaru jest okres ciąży i karmienia piersią, niewskazany jest także u dzieci. Brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania w tej grupie wiekowej. Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe przed rozpoczęciem suplementacji gurmarem powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jest to szczególnie ważne, ponieważ może dojść do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Generalnie przyjmowanie leków, a także suplementów diety na własną rękę jest obarczone ryzykiem.
 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe