Ekspert do Bodnara: Szanowny Panie Ministrze, co się zmieniło od 2016 roku?

Szanowny Pani Ministrze Adamie Bodnar. Po tym co się stało z mediami publicznymi i PAP, powiedział Pan o zaufaniu do Bartłomieja Sienkiewicza. Proszę wytłumaczyć biednym ludziom co takiego się zmieniło od 2016 r., że w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym 13.12.2016 r. (sprawa K 13/16) miażdżył Pan pomysł odwoływania rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych samodzielnie przez Ministra (wtedy Skarbu Państwa) - pisze do Adama Bodnara dr Bartosz Lewandowski, adwokat i rektor Collegium Intermarium.
Adam Bodnar Ekspert do Bodnara: Szanowny Panie Ministrze, co się zmieniło od 2016 roku?
Adam Bodnar / (jm) PAP/Piotr Nowak

Przypomnę, że dotyczyło to Pana wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności zmian w ustawie o radiofonii i telewizji właśnie z uwagi na tego rodzaju procedurę odwołań (obecnie obowiązująca ustawa z 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych nie została zaskarżona do TK). 

Przypominam Pana słowa:

„(…) w tej ustawie, tzw. przejściowej, wprowadzono instrument polegający na, z jednej strony, skróceniu dotychczasowych kadencji zarządów oraz rad nadzorczych spółek mediów publicznych, jak również powierzono kompetencje, jeśli chodzi o obsadę zarządów oraz rad nadzorczych ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Czyli w zasadzie spowodowano, że czynnik polityczny, jakim jest minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, ma, można powiedzieć, pełnię kompetencji decyzyjnych. I teraz jeżelibyśmy się przyjrzeli z pewnej perspektywy, to nie jest czymś nienaturalnym, że czynniki polityczne mają pewien wpływ na funkcjonowanie mediów publicznych”.

I dalej:

„I wydaje mi się, że bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać, że tego typu standardy Rady Europy, które stanowią interpretację art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka, a w konsekwencji można uznać – też naszego art. 54 Konstytucji, mają tutaj znaczenie. Podkreślam, nie może być nacisków politycznych z punktu widzenia standardów międzynarodowych na powoływanie zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych.”

Dla przypomnienia cały tekst Pana wystąpienia jest TUTAJ - pisze na platformie "X" (dawniej Twitter) dr Bartosz Lewandowski.

[mec. Bartosz Lewandowski jest adwokatem i rektorem Collegium Intermarium]

 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Zgodnie z komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany w składzie władz mediów publicznych nastąpiły na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zauważamy jednak, że kwestia powoływania i odwoływania składów osobowych organów mediów publicznych regulowana jest obecnie w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej

– informuje Fundacja i dodaje, że „przepisy regulujące kompetencję Rady Mediów Narodowych (RMN) w tym zakresie nie były bezpośrednio przedmiotem kontroli konstytucyjnej Trybunału Konstytucyjnego, ani nie były poddane badaniu co do zgodności z prawem międzynarodowym lub Konstytucją przez sądy krajowe, Europejski Trybunał Praw Człowieka lub Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.


 

POLECANE
Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm z ostatniej chwili
Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm

Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w sieci przez internautów, możemy zobaczyć młode osoby, które zawieszają się na znakach drogowych, bilbordach, masztach telefonii komórkowej w taki sposób, żeby wyglądać, jak Ukrzyżowany Chrystus. Fundacja KidsAlert przestrzega rodziców: „ten trend jest poza jakąkolwiek kontrolą”.

KRRiT odwołała Macieja Świrskiego. Jest oświadczenie z ostatniej chwili
KRRiT odwołała Macieja Świrskiego. Jest oświadczenie

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odwołali Macieja Świrskiego, ustawową większością czterech głosów, z funkcji przewodniczącego KRRiT. Przewodniczącą została Agnieszka Glapiak. Do całej sprawy odniósł się Maciej Świrski, który stwierdził, że to złamanie konstytucji.

Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury

Polecenie przedstawienia Robertowi Bąkiewiczowi zarzutu znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej przy granicy polsko-niemieckiej w Słubicach przekazała prokurator regionalna w Szczecinie gorzowskiemu prokuratorowi - poinformował w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność” z ostatniej chwili
Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność”

Prezydent USA Donald Trump ogłosił podczas spotkania z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, że oba kraje wspólnie zorganizują nowy system dystrybucji pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. ONZ za taką sytuację wini Izrael.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Od 1 sierpnia w zabudowie wielorodzinnej wprowadzona zostaje nowa metoda naliczania opłaty - w oparciu o średniomiesięczne zużycie wody – informuje w poniedziałek miasto Lublin.

Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument z ostatniej chwili
Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument

Prezes TK Bogdan Święczkowski wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię do "respektowania ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie z ostatniej chwili
Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie

W poniedziałek południa do firmy znanego nyskiego przedsiębiorcy wkroczyła 8-osobowa grupa antyterrorystyczna. Funkcjonariusze zatrzymali przedsiębiorcę - poinformował portal Nowiny Nyskie. Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, jak zaznaczył portal, że działania były prowadzone na jej wniosek. Powodem takiej akcji miały być publikacje zatrzymanego w sieci, krytykujące rządzących i lokalnych samorządowców.

Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania polegajace na obserwacji stanów wód w korytach rzek, potoków i innych cieków – informują w poniedziałek po południu Wody Polskie.

Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje listę wstydu z ostatniej chwili
Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje "listę wstydu"

Prezes InPostu, Rafał Brzoska, ostro skrytykował zagraniczne firmy kurierskie działające w Polsce. W dosadnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych opublikował tzw. „podatkową listę wstydu” i wezwał do patriotyzmu konsumenckiego. Jego zdaniem wiele globalnych korporacji unika płacenia podatków w Polsce, mimo że generuje tu olbrzymie przychody.

Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi z ostatniej chwili
Nagły ruch Trumpa: Skracam czas, który dałem Putinowi

–  Jestem rozczarowany prezydentem Putinem, bardzo rozczarowany (...) Zamierzam skrócić te 50 dni, które mu dałem – przekazał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump.

REKLAMA

Ekspert do Bodnara: Szanowny Panie Ministrze, co się zmieniło od 2016 roku?

Szanowny Pani Ministrze Adamie Bodnar. Po tym co się stało z mediami publicznymi i PAP, powiedział Pan o zaufaniu do Bartłomieja Sienkiewicza. Proszę wytłumaczyć biednym ludziom co takiego się zmieniło od 2016 r., że w trakcie rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym 13.12.2016 r. (sprawa K 13/16) miażdżył Pan pomysł odwoływania rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych samodzielnie przez Ministra (wtedy Skarbu Państwa) - pisze do Adama Bodnara dr Bartosz Lewandowski, adwokat i rektor Collegium Intermarium.
Adam Bodnar Ekspert do Bodnara: Szanowny Panie Ministrze, co się zmieniło od 2016 roku?
Adam Bodnar / (jm) PAP/Piotr Nowak

Przypomnę, że dotyczyło to Pana wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności zmian w ustawie o radiofonii i telewizji właśnie z uwagi na tego rodzaju procedurę odwołań (obecnie obowiązująca ustawa z 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych nie została zaskarżona do TK). 

Przypominam Pana słowa:

„(…) w tej ustawie, tzw. przejściowej, wprowadzono instrument polegający na, z jednej strony, skróceniu dotychczasowych kadencji zarządów oraz rad nadzorczych spółek mediów publicznych, jak również powierzono kompetencje, jeśli chodzi o obsadę zarządów oraz rad nadzorczych ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Czyli w zasadzie spowodowano, że czynnik polityczny, jakim jest minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, ma, można powiedzieć, pełnię kompetencji decyzyjnych. I teraz jeżelibyśmy się przyjrzeli z pewnej perspektywy, to nie jest czymś nienaturalnym, że czynniki polityczne mają pewien wpływ na funkcjonowanie mediów publicznych”.

I dalej:

„I wydaje mi się, że bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać, że tego typu standardy Rady Europy, które stanowią interpretację art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka, a w konsekwencji można uznać – też naszego art. 54 Konstytucji, mają tutaj znaczenie. Podkreślam, nie może być nacisków politycznych z punktu widzenia standardów międzynarodowych na powoływanie zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych.”

Dla przypomnienia cały tekst Pana wystąpienia jest TUTAJ - pisze na platformie "X" (dawniej Twitter) dr Bartosz Lewandowski.

[mec. Bartosz Lewandowski jest adwokatem i rektorem Collegium Intermarium]

 

Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka

„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.

Zgodnie z komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmiany w składzie władz mediów publicznych nastąpiły na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zauważamy jednak, że kwestia powoływania i odwoływania składów osobowych organów mediów publicznych regulowana jest obecnie w ustawie o radiofonii i telewizji oraz ustawie o Polskiej Agencji Prasowej

– informuje Fundacja i dodaje, że „przepisy regulujące kompetencję Rady Mediów Narodowych (RMN) w tym zakresie nie były bezpośrednio przedmiotem kontroli konstytucyjnej Trybunału Konstytucyjnego, ani nie były poddane badaniu co do zgodności z prawem międzynarodowym lub Konstytucją przez sądy krajowe, Europejski Trybunał Praw Człowieka lub Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Czytaj również: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. „Do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci”

 

„Przerażające pierwsze kroki nowego rządu Tuska”

Rozlewa się międzynarodowy skandal wokół bezprawnych działań rządu Donalda Tuska wobec mediów publicznych. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.

Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem

– pisał z kolei niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert: Naprawdę przerażające kroki nowego polskiego rządu

 

Sygnał TVP Info zniknął

Wcześniej zniknął sygnał TVP Info. Jak informowali liczni widzowie i internauci, TVP Info „nie nadaje”.

Po wejściu na portal tvp.info nadal występuje automatyczne przekierowanie na portal tvp.pl.

Wyłączyli TVP Info: antenę i portal. Ludzie zjeżdżają do TVP przy ul. Woronicza 17

– pisał na Twitterze [X] Samuel Pereira.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Jednak rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, obecnie rząd tworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 

Donald Tusk obiecywał rozprawę z mediami publicznymi.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe