Znana polska firma niespodziewanie złożyła wniosek o upadłość

W ciągu jednego dnia – 30 listopada – firma ogłosiła otworzenie nowego sklepu w Kępnie i oświadczenie o złożeniu do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.
Czytaj również: To koniec projektu? Nieoficjalnie: Maciej Lasek ma zostać pełnomocnikiem ds. CPK
Kłopoty sieci Neonet
W oficjalnym komunikacie firma informuje, że 27 listopada 2023 r. złożyła do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.
Decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji
– czytamy. Podkreślono również, że „żaden klient nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online”, gdyż „podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów”, a zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż.
Czytaj także: Wnioskodawcy ustawy wiedzieli, że spowodują katastrofę akcji Orlenu? [WIDEO]
Czy to oznacza upadłość?
Jednocześnie spółka podkreśliła w komunikacie, że „celem złożonego wniosku nie jest rozpoczęcie postępowania upadłościowego”, a restrukturyzacja, w ramach której nastąpić ma „reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku”. Jak czytamy, „zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności”.
Poinformowano także, iż 28 listopada 2023 roku złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego, jednak jest on jedynie formą zabezpieczenia na wypadek braku konsensusu między spółką a jej kontrahentami.
Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków
– czytamy w oświadczeniu.