Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe