Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 


 

POLECANE
Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci gorące
Zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Burza w sieci

Według informacji podanych przez Onet, podczas konwoju policyjnego, zatrzymany ws. Collegium Humanum miał sobie poderżnąć gardło kajdankami. Te tragiczne i jednocześnie dość niespotykane wydarzenie, wywołało szok wśród internautów.

Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach gorące
Banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie Rosomakach

Do mediów społecznościowych zostały wrzucone nagrania, na których widać banderowskie flagi na przekazanych Ukrainie polskich Rosomakach. Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wydał komunikat w tej sprawie.

Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście Wiadomości
Sprzedaż TVN. Prezes TVN uspokaja pracowników w specjalnym liście

Prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny Wiadomości
Pożar budynku mieszkalnego w Zamościu. Strażacy odkryli ciało mężczyzny

W piątek w Zamościu doszło do pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Zygmunta Klukowskiego. Strażacy w trakcie swoich działań odkryli ciało mężczyzny oraz psa.

Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach polityka
Justin Trudeau ma potężne problemy. Systematycznie traci poparcie w sondażach

W poniedziałek gabinet premiera Kanady Justina Trudeau opuściła wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland. Z kolei w piątek lider Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh poinformował o przedłożonym wniosku o wotum nieufności dla rządu.

Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów polityka
Paweł Szefernaker: Stworzymy ruch ochrony wyborów

W porannej rozmowie w studiu RMF FM Paweł Szefernaker zapowiedział utworzenie ruchu obrony wyborów. Według szefa kampanii prezydenckiej Karola Nawrockiego, na czele tego ruchu miałby stanąć poseł Przemysław Czarnek.

Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro polityka
Olaf Scholz miał podnieść głos na polskiego prezydenta: Nawet nie używacie euro

W środę w Brukseli na zaproszenie szefa NATO Marka Rutte odbyło się spotkanie europejskich przywódców. Jego tematem było, jak utrzymać poparcie dla Ukrainy po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wjeżdżali Polacy w Polaków. Gorące komentarze internautów pod wpisem Magdaleny Filiks gorące
"Wjeżdżali Polacy w Polaków". Gorące komentarze internautów pod wpisem Magdaleny Filiks

Poseł PO Magdalena Filiks pod wpisem prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Marcina Możdżonka ws. zamachu w Magdeburgu stwierdziła, że ujawnianie narodowości sprawcy jest niepotrzebne. Pod jej komentarzem internauci nie ukrywali swojego oburzenia.

Zamach w Magdeburgu. Niemieckie służby podały tożsamość sprawcy Wiadomości
Zamach w Magdeburgu. Niemieckie służby podały tożsamość sprawcy

W piątek kierowca samochodu wjechał w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Niemieckie władze Saksonii-Anhalt poinformowały, że sprawcą zamachu jest mężczyzna, który pochodzi z Arabii Saudyjskiej. Podejrzany sprawca został już zatrzymany.

Tadeusz Płużański: Anoda w rękach UB tylko u nas
Tadeusz Płużański: "Anoda" w rękach UB

UB aresztowało go w Wigilię, 24 grudnia 1948 r., w mieszkaniu przy ulicy Lwowskiej 7/10 w Warszawie. Harcerz, żołnierz Szarych Szeregów i AK – porucznik Jan Rodowicz „Anoda” został osadzony na Koszykowej 6, w areszcie wewnętrznym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Stało się tak na wniosek ppłk Julii Brystygier, „Luny”, dyrektor Departamentu V MBP.

REKLAMA

Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council ujawniło wyniki badań, które wykazały istnienie sieci na Facebooku, która wykorzystując niedozwolone praktyki, miała uderzać przed wyborami w Prawo i Sprawiedliwość i wspierać Platformę Obywatelską.
Pilne! Amerykańskie śledztwo wykazało istnienie uderzającej w PiS sieci w mediach społecznościowych
Pilne! / grafika własna

DFRLab zidentyfikował sieć dwudziestu dziewięciu stron na Facebooku działających na rzecz opozycyjnej partii Platforma Obywatelska i pozornie zaangażowanych w to, co Meta określa jako "nieautentyczne udostępnianie" treści. Aktywność ta pojawiła się przed wyborami parlamentarnymi w Polsce 15 października. Centralnym punktem sieci miał być znany skądinąd z szeregu afer "Sok z Buraka".

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że sieć ta, aktywna przed wyborami zaplanowanymi na 15 października, wspierała Platformę Obywatelską głównej partii opozycyjnej; niektóre strony w sieci wydawały się być bardziej bezpośrednio powiązane z partią na szczeblu lokalnym, podczas gdy inne miały jedynie charakter wspomagający. Biorąc pod uwagę, że krajobraz polityczny i medialny w Polsce pozostaje silnie spolaryzowany, podmioty polityczne mogą ulegać pokusie stosowania oszukańczych taktyk i technik w mediach społecznościowych w celu manipulowania opinią publiczną w celu zwiększenia swoich szans wyborczych przed wyborami lub po wyborach, powodować niestabilność lub brak zaufania do wyniku.

- czytamy na stronie dfrlab.org.

Czytaj również: Amerykańskie media: Szef Pentagonu ostrzegł żołnierzy w Polsce

Sądokracja

 

"Sok z Buraka"

Badacze mieli zidentyfikować sieć składająca się z 29 stron, których nazwy często nie miały nic wspólnego z treściami, które publikowały przy pomocy tzw. crosspostowania, czyli masowego publikowania tych samych treści na wielu profilach jednocześnie. Tuż przed wyborami wiele z tych stron zmieniło swoje awatary na kojarzone z Platformą Obywatelską "serduszko". Co ciekawe, centralnym punktem sieci okazał się znany z wielu afer, publikowania fake newsów i odrażającego hejtu "Sok z Buraka", stworzony przez pracującego w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozdę, później miał być przejęty, przez nie mniej głośny "Otwarty Dialog" i Crowd Media, którego właściciele według twórców raportu, mają temu zaprzeczać.

- Dochodzenie DFRLab wykazało, że wiele stron w tej sieci regularnie rozpowszechnia treści z Crowd Media. Co więcej, wydawało się, że ludzie stojący za tą siecią korzystali z planowania postów w celu dystrybucji treści Crowd Media na wielu stronach tej sieci. Na przykład Crowd Media i co najmniej dziesięć stron w sieci opublikowało ten sam tekst opublikowany dokładnie w tym samym czasie i dosłownie. Co więcej, oficjalna strona Crowd Media na Facebooku opublikowała ten sam link dokładnie w tym samym czasie i z tym samym komunikatem, co inne strony w sieci, wskazując na powiązanie pomiędzy siecią a Crowd Media lub przynajmniej pomiędzy menadżerem jej strony na Facebooku a zarządzający tą siecią.

(...)

Strony Facebooka w sieci zidentyfikowane przez DFRLab regularnie crosspostują filmy wideo, głównie ze strony SokzBuraka, ale bez deklarowania powiązania lub własności pomiędzy treścią a stroną do crosspostowania, zgodnie z wymogami zasad crosspostowania Meta. Według Meta strony muszą nawiązać relację crosspostowania lub mieć wspólnych administratorów lub menedżerów i tylko w takich okolicznościach crosspostowanie między stronami jest dozwolone. Crosspostowane filmy wideo są widoczne na stronie crosspostowania w taki sam sposób, jak gdyby zostały opublikowane na stronie oryginalnej.

- czytamy w raporcie, który omawia poszczególne elementy sieci.

Śledztwo nie wykazało jednak bezpośredniego związku sieci z Platformą Obywatelską.

 

DFRLab

Laboratorium badań kryminalistycznych (DFRLab) Atlantic Council zoperacjonalizowało badania nad dezinformacją poprzez ujawnianie kłamstw i fałszywych wiadomości, dokumentowanie łamania praw człowieka i budowanie odporności cyfrowej na całym świecie.

 

Wybory parlamentarne 2023. Kontekst 

Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.

Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki. Liczni komentatorzy są jednak zdania, że misja Morawieckiego skazana jest na niepowodzenie, a rząd najprawdopodobniej utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe