„Duże prawdopodobieństwo”. Poseł Polski 2050 zdradziła, jaki resort przypadnie jej partii

Polityk wypowiedziała się również nt. spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Szymonem Hołownią, do którego dojdzie w piątek.
„Duże prawdopodobieństwo”
Hennig-Kloska poinformowała, że „z dużym prawdopodobieństwem” resort środowiska i klimatu w ewentualnym rządzie Donalda Tuska przypadnie właśnie Polsce 2050.
Od początku o ten resort zabiegamy. Polska 2050 powstała m.in. po to, żeby Polska była bardziej zielona i żeby ta transformacja energetyczna, o której mówiliśmy przez lata, w końcu się dokonała
– podkreśliła polityk. Zapytana, czy to ona zostanie ministrem tego resortu, odpowiedziała, że „to są decyzje, które jeszcze nie zapadły, bo żadne personalne decyzje nie zapadły”.
One należą do liderów, a nam politykom nie wypada komentować plotek. (…) Mamy pełną odpowiedzialność, żeby ten rząd powstał. Ambicje polityków i ich osobiste plany nie mają tu najmniejszego znaczenia
– podsumowała poseł Polski 2050.
Czytaj także: Jak długo przetrwa ewentualny rząd Tuska? Polacy odpowiedzieli [SONDAŻ]
Spotkanie Szymona Hołowni z Andrzejem Dudą
W piątek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Jak stwierdziła Hennig-Kloska, w rozmowie „pojawi się wątek tego, co ostatnio się dzieje w przestrzeni publicznej, a więc takiego cementowania państwa”.
Kiedy ustępował rząd PO–PSL, Andrzej Duda apelował, by nie podejmować żadnych wiążących decyzji. (…) Dzisiaj jednak widzimy, że te decyzje zapadają. To jest bardzo nieprzyzwoite i bardzo niebezpieczne
– oznajmiła. Dodała, że „Szymon Hołownia będzie apelował do prezydenta, żeby wpłynął na swoje środowisko w tej sprawie, bo to jest jego obóz polityczny i ma na pewno wpływ na decyzje polityków PiS”.
Niewątpliwie będziemy potrzebować pana prezydenta do współpracy. Jeżeli ktoś może zbudować taki pomost między Andrzejem Dudą a nowym rządem, to na pewno jest to marszałek Hołownia
– podkreśliła Hennig-Kloska.
Czytaj również: Biden: Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin
Wybory parlamentarne 2023. Kontekst
Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne.
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane ze wszystkich obwodów do głosowania. PiS – 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja –7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki, ale najprawdopodobniej rząd utworzy koalicja partii opozycyjnych pod wodzą Donalda Tuska, która ma większość sejmową.