Mieszkańcy z zakazem kąpieli. Wydano ostrzeżenie
Administracja osiedla „Wysockiego” zaapelowała do mieszkańców, by nie korzystali z prysznica do odwołania. Legionella może być bowiem obecna w każdym budynku w instalacji doprowadzającej wodę.
Instalacja ciepłej wody będzie niezwłocznie czyszczona i dezynfekowana, co może wiązać się z odczuwaniem zapachu chloru. Po likwidacji bakterii w instalacji ciepłej wody użytkowej zostaną Państwo powiadomieni oddzielnym pismem/ogłoszeniem
– brzmi komunikat administracji.
Legionella w Polsce
Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią sanepid otrzymał w czwartek 17 sierpnia 2023 roku. Wówczas było to 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila (do poniedziałku 28 sierpnia odnotowano już 144 przypadki zakażeń, a zmarło 11 osób). Sanepid wszczął wówczas dochodzenie epidemiologiczne, mające na celu wykrycie źródła zakażenia legionellozą.
Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20–50 stopni Celsjusza. Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: RMF: Wiadomo, komu Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu