Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Michael Reagan: „Polska jest kluczem” – fragment książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”

„Mój ojciec naprawdę wierzył w Opatrzność Bożą. I wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego”. To słowa Michaela Reagana, syna słynnego prezydenta USA Ronalda Reagana, w jego rozmowie z Moniką Jabłońską, opublikowanej w książce „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II”. Właśnie ta niezwykle ciekawa lektura oraz sama sylwetka Papieża Polaka i jego wpływ na świat jest temat numeru nowego „Tygodnika Solidarność”.
Jan Paweł II Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Michael Reagan: „Polska jest kluczem” – fragment książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”
Jan Paweł II / fot. Vatican Media

WSTĘPNIAK

Skuteczne negocjacje z rządem Prawa i Sprawiedliwości zaowocowały dynamicznym wzrostem płacy minimalnej, przywróceniem niższego wieku emerytalnego, wprowadzeniem niedziel wolnych od handlu, utrzymaniem emerytur pomostowych czy likwidacją syndromu pierwszej dniówki. Rozwiązania, z których skorzystają wszyscy Polacy, a które wynegocjowała Solidarność, to największy sukces Związku od czasu Sierpnia ’80

– pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, podsumowując ostatnie lata działalności NSZZ „Solidarność”.

 

TEMAT NUMERU

Bóg wybiera swoje chwile

„Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II” to owoc rozmów autorki z ludźmi nauki, kultury i sztuki, dyplomatami, przyjaciółmi Jana Pawła II, bliskimi pracownikami papieża, osobami duchownymi, politykami i innymi. W książce znajdziemy refleksje o życiu Karola Wojtyły, jego domu rodzinnym i rodzicach, wspomnienia z czasów studiów, refleksje o relacji Wojtyły z kard. Stefanem Wyszyńskim, udział przyszłego papieża w Soborze Watykańskim II, wybór Wojtyły na następcę św. Piotra, wyzwania jego pontyfikatu, relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem, a nawet papieską fascynację Cyprianem Kamilem Norwidem i wiele innych ciekawych tematów.

Fragment rozmowy z Michaelem Reaganem znajdziecie w tym wydaniu Tygodnika.

 

Jan Paweł II wierzył w Europę

Papież wierzył w Europę mimo jej błędów i odwrócenia się plecami do Ewangelii. Do tej samej wiary połączonej z radosnym jej przeżywaniem namawiał Europejczyków

– pisze Jakub Pacan.

 

W prawdzie i miłości

Święty Jan Paweł II konsekwentnie podkreślał w swoim nauczaniu nierozerwalność miłości i odpowiedzialności – które to pojęcia zawarł zresztą w tytule swojego najsłynniejszego dzieła poświęconemu etyce chrześcijańskiej rodziny

– zauważa Agnieszka Żurek w swoim artykule.

 

W numerze polecamy również:

Imperium Europejskie

Unijne superpaństwo tworzone przez ideowych potomków Altiero Spinellego to spóźnione zwycięstwo Lenina i komunistów snujących plany o rewolucji w całej Europie

– pisze Jakub Pacan.

 

Opiłowywanie Instytucji

Przyszła koalicja rządowa składająca się z trzech partii opozycyjnych – KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – może napotkać nie lada trudności w ustalaniu wspólnych postulatów na nową kadencję parlamentarną. Znacznie szybciej możemy za to ujrzeć zarys wspólnego „programu negatywnego”, polegającego na likwidowaniu czy przekształcaniu instytucji państwowych

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

Decyzja: ratować ludzi

W dobie internetu i social mediów trzeba naprawdę się postarać, by zainteresować ludzi historią. Ta może nie przyciągać uwagi, jak szybkie newsy i internetowe aferki. Jednak ludzie coraz częściej szukają wytchnienia od natłoku informacji i tu z pomocą przychodzi im galeria Domu Bez Kantów Instytutu Pileckiego w Warszawie. To miejsce, gdzie eksponaty i materiały archiwalne mogą być tłem do ciekawych rozmów i dyskusji w gronie zarówno pasjonatów historii, jak i laików. Nim się jednak obejrzymy, historia „sama się nam opowie” dziejami ludzi zapisanymi na ekranach, animacjach, zostawionymi po nich pamiątkach, które pobudzą naszą wyobraźnię

– pisze Konrad Wernicki o nowej wystawie Instytutu Pileckiego.

 

Chcemy odpowiadać na realne potrzeby pracowników

Nowi członkowie przychodzą do Komisji Krajowej bogaci w doświadczenia i wiedzę wyniesioną z pracy w tych niższych jednostkach organizacyjnych, gdzie – jakby na to nie patrzeć – inaczej się widzi działalność Związku. […] Przyjdzie ten moment, w którym oni swoje doświadczenia z poziomów branż czy z poziomu podstawowych jednostek będą w stanie przekazać na poziom ogólnokrajowy. Przecież chodzi o to, żebyśmy realizowali to, czego rzeczywiście potrzebują ludzie, a nie to, co nam się wydaje, że potrzebują. Chcemy odpowiadać na realne potrzeby pracowników

– mówi Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Felietony

Rafał Woś – Co dalej z pisonomiką

Karol Gac – Stany Zjednoczone Unii Europejskiej

Waldemar Biniecki – Jak głosowała Polonia?

Tadeusz Płużański – Sfałszowane wybory na „demokratów”

Marek Jan Chodakiewicz – Zwycięstwo i porażka widziane z Ameryki

Cezary Krysztopa – Przepraszam


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

W niedzielę w Gdańsku obserwuje się intensywne opady deszczu. Prezydent Gdańska zwołała posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a IMGW podwyższyło ostrzeżenie do stopnia III.

Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm z ostatniej chwili
Groźny trend opanowuje internet. KidsAlert bije na alarm

Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w sieci przez internautów, możemy zobaczyć młode osoby, które zawieszają się na znakach drogowych, bilbordach, masztach telefonii komórkowej w taki sposób, żeby wyglądać, jak Ukrzyżowany Chrystus. Fundacja KidsAlert przestrzega rodziców: „ten trend jest poza jakąkolwiek kontrolą”.

KRRiT: Odwołano przewodniczącego. Jest odpowiedź Świrskiego z ostatniej chwili
KRRiT: "Odwołano przewodniczącego". Jest odpowiedź Świrskiego

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazali, że odwołali Macieja Świrskiego większością czterech głosów z funkcji przewodniczącego KRRiT. Do całej sprawy odniósł się Maciej Świrski, który stwierdził, że to złamanie konstytucji.

Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz usłyszy zarzuty. Komunikat prokuratury

Polecenie przedstawienia Robertowi Bąkiewiczowi zarzutu znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej przy granicy polsko-niemieckiej w Słubicach przekazała prokurator regionalna w Szczecinie gorzowskiemu prokuratorowi - poinformował w poniedziałek rzecznik PK prok. Przemysław Nowak.

Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność” z ostatniej chwili
Głód w Strefie Gazy. Trump: Izrael ponosi „dużą odpowiedzialność”

Prezydent USA Donald Trump ogłosił podczas spotkania z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, że oba kraje wspólnie zorganizują nowy system dystrybucji pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy przy poszukiwaniu żywności. ONZ za taką sytuację wini Izrael.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Od 1 sierpnia w zabudowie wielorodzinnej wprowadzona zostaje nowa metoda naliczania opłaty - w oparciu o średniomiesięczne zużycie wody – informuje w poniedziałek miasto Lublin.

Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument z ostatniej chwili
Prezes TK wzywa Hołownię. Jest dokument

Prezes TK Bogdan Święczkowski wezwał Marszałka Sejmu Szymona Hołownię do "respektowania ostatecznych i powszechnie obowiązujących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie z ostatniej chwili
Media: Antyterroryści w firmie znanego przedsiębiorcy. Krytykował władze w internecie

W poniedziałek południa do firmy znanego nyskiego przedsiębiorcy wkroczyła 8-osobowa grupa antyterrorystyczna. Funkcjonariusze zatrzymali przedsiębiorcę - poinformował portal Nowiny Nyskie. Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, jak zaznaczył portal, że działania były prowadzone na jej wniosek. Powodem takiej akcji miały być publikacje zatrzymanego w sieci, krytykujące rządzących i lokalnych samorządowców.

Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Ulewy na południu. Wody Polskie wydały komunikat

Wody Polskie w Gliwicach kontynuują działania polegajace na obserwacji stanów wód w korytach rzek, potoków i innych cieków – informują w poniedziałek po południu Wody Polskie.

Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje listę wstydu z ostatniej chwili
Polska kontra zagraniczne korporacje. Brzoska publikuje "listę wstydu"

Prezes InPostu, Rafał Brzoska, ostro skrytykował zagraniczne firmy kurierskie działające w Polsce. W dosadnym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych opublikował tzw. „podatkową listę wstydu” i wezwał do patriotyzmu konsumenckiego. Jego zdaniem wiele globalnych korporacji unika płacenia podatków w Polsce, mimo że generuje tu olbrzymie przychody.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Michael Reagan: „Polska jest kluczem” – fragment książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”

„Mój ojciec naprawdę wierzył w Opatrzność Bożą. I wierzył, że Polska jest kluczem do zniszczenia imperium sowieckiego”. To słowa Michaela Reagana, syna słynnego prezydenta USA Ronalda Reagana, w jego rozmowie z Moniką Jabłońską, opublikowanej w książce „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II”. Właśnie ta niezwykle ciekawa lektura oraz sama sylwetka Papieża Polaka i jego wpływ na świat jest temat numeru nowego „Tygodnika Solidarność”.
Jan Paweł II Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Michael Reagan: „Polska jest kluczem” – fragment książki Moniki Jabłońskiej „Papież oczami świata”
Jan Paweł II / fot. Vatican Media

WSTĘPNIAK

Skuteczne negocjacje z rządem Prawa i Sprawiedliwości zaowocowały dynamicznym wzrostem płacy minimalnej, przywróceniem niższego wieku emerytalnego, wprowadzeniem niedziel wolnych od handlu, utrzymaniem emerytur pomostowych czy likwidacją syndromu pierwszej dniówki. Rozwiązania, z których skorzystają wszyscy Polacy, a które wynegocjowała Solidarność, to największy sukces Związku od czasu Sierpnia ’80

– pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, podsumowując ostatnie lata działalności NSZZ „Solidarność”.

 

TEMAT NUMERU

Bóg wybiera swoje chwile

„Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II” to owoc rozmów autorki z ludźmi nauki, kultury i sztuki, dyplomatami, przyjaciółmi Jana Pawła II, bliskimi pracownikami papieża, osobami duchownymi, politykami i innymi. W książce znajdziemy refleksje o życiu Karola Wojtyły, jego domu rodzinnym i rodzicach, wspomnienia z czasów studiów, refleksje o relacji Wojtyły z kard. Stefanem Wyszyńskim, udział przyszłego papieża w Soborze Watykańskim II, wybór Wojtyły na następcę św. Piotra, wyzwania jego pontyfikatu, relacje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ronaldem Reaganem, a nawet papieską fascynację Cyprianem Kamilem Norwidem i wiele innych ciekawych tematów.

Fragment rozmowy z Michaelem Reaganem znajdziecie w tym wydaniu Tygodnika.

 

Jan Paweł II wierzył w Europę

Papież wierzył w Europę mimo jej błędów i odwrócenia się plecami do Ewangelii. Do tej samej wiary połączonej z radosnym jej przeżywaniem namawiał Europejczyków

– pisze Jakub Pacan.

 

W prawdzie i miłości

Święty Jan Paweł II konsekwentnie podkreślał w swoim nauczaniu nierozerwalność miłości i odpowiedzialności – które to pojęcia zawarł zresztą w tytule swojego najsłynniejszego dzieła poświęconemu etyce chrześcijańskiej rodziny

– zauważa Agnieszka Żurek w swoim artykule.

 

W numerze polecamy również:

Imperium Europejskie

Unijne superpaństwo tworzone przez ideowych potomków Altiero Spinellego to spóźnione zwycięstwo Lenina i komunistów snujących plany o rewolucji w całej Europie

– pisze Jakub Pacan.

 

Opiłowywanie Instytucji

Przyszła koalicja rządowa składająca się z trzech partii opozycyjnych – KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – może napotkać nie lada trudności w ustalaniu wspólnych postulatów na nową kadencję parlamentarną. Znacznie szybciej możemy za to ujrzeć zarys wspólnego „programu negatywnego”, polegającego na likwidowaniu czy przekształcaniu instytucji państwowych

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

Decyzja: ratować ludzi

W dobie internetu i social mediów trzeba naprawdę się postarać, by zainteresować ludzi historią. Ta może nie przyciągać uwagi, jak szybkie newsy i internetowe aferki. Jednak ludzie coraz częściej szukają wytchnienia od natłoku informacji i tu z pomocą przychodzi im galeria Domu Bez Kantów Instytutu Pileckiego w Warszawie. To miejsce, gdzie eksponaty i materiały archiwalne mogą być tłem do ciekawych rozmów i dyskusji w gronie zarówno pasjonatów historii, jak i laików. Nim się jednak obejrzymy, historia „sama się nam opowie” dziejami ludzi zapisanymi na ekranach, animacjach, zostawionymi po nich pamiątkach, które pobudzą naszą wyobraźnię

– pisze Konrad Wernicki o nowej wystawie Instytutu Pileckiego.

 

Chcemy odpowiadać na realne potrzeby pracowników

Nowi członkowie przychodzą do Komisji Krajowej bogaci w doświadczenia i wiedzę wyniesioną z pracy w tych niższych jednostkach organizacyjnych, gdzie – jakby na to nie patrzeć – inaczej się widzi działalność Związku. […] Przyjdzie ten moment, w którym oni swoje doświadczenia z poziomów branż czy z poziomu podstawowych jednostek będą w stanie przekazać na poziom ogólnokrajowy. Przecież chodzi o to, żebyśmy realizowali to, czego rzeczywiście potrzebują ludzie, a nie to, co nam się wydaje, że potrzebują. Chcemy odpowiadać na realne potrzeby pracowników

– mówi Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

 

Felietony

Rafał Woś – Co dalej z pisonomiką

Karol Gac – Stany Zjednoczone Unii Europejskiej

Waldemar Biniecki – Jak głosowała Polonia?

Tadeusz Płużański – Sfałszowane wybory na „demokratów”

Marek Jan Chodakiewicz – Zwycięstwo i porażka widziane z Ameryki

Cezary Krysztopa – Przepraszam



 

Polecane
Emerytury
Stażowe