Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czwórmorze

Głównym i niezmiennym celem inicjatywy Trójmorza pozostaje wyeliminowanie zapóźnień krajów regionu względem państw Europy Zachodniej. Odbywać się to ma poprzez realizowanie wspólnych projektów o charakterze komercyjnym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwłaszcza po wybuchu wojny na Ukrainie państwa Trójmorza stają przed dodatkowymi wyzwaniami, np. w sferze obronności i energetyki, z którymi żadne z nich nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Teraz do tej układanki dołącza Grecja, zmieniając całą inicjatywę w Trójmorze. Jakie zmiany to przyniesie? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
Gracja wchodzi do Trójmorza tworząc Czwórmorze Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czwórmorze
Gracja wchodzi do Trójmorza tworząc Czwórmorze / Tygodnik Solidarność nr 38/2023

TEMAT NUMERU

Trójmorze na osi północ-południe

Niezmiennym celem Inicjatywy Trójmorza jest wdrażanie konkretnych, pragmatycznych, wspólnych projektów rozwojowych realizowanych na warunkach komercyjnych i eliminowanie zapóźnień tego regionu Europy względem zachodniej części kontynentu europejskiego. Państwa Trójmorza znalazły się w znacznie zmienionych warunkach. Rozwój państw Trójmorza, który był procesem stabilnym, zachwiał się wraz z kryzysem związanym z wojną na Ukrainie, który oddziałuje negatywnie na wszystkie gospodarki państw Inicjatywy Trójmorza

– pisze Teresa Wójcik w tekście otwierającym temat numeru.

 

Nasz region przyciąga jak magnes

Akces Grecji do tego projektu pokazuje, że nasz region potrafi nie tylko się organizować, ale także przyciągać jak magnes. Dołączyły do nas Ateny, a dwa kolejne kraje – Mołdawia i Ukraina – zyskały status członków stowarzyszonych. To też pokazuje, że Polska, inwestując najpierw w budowanie relacji, a następnie także formalnych struktur regionalnych, jest skuteczna w roli lidera naszego regionu. Licznik geopolityczny bije na naszą korzyść

– mówi eurodeputowany Ryszard Czarnecki w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Między morzami

Trzy morza: Bałtyk, Morze Czarne i Morze Śródziemne, a dokładniej Adriatyk, Morze Egejskie i Morze Jońskie, wyznaczają ramy regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej nazwanej Trójmorzem. Każde z tych mórz jest ważnym obszarem geopolitycznym, na którym krzyżują się drogi handlowe i interesy militarne małych i średnich państw nadmorskich oraz mocarstw

– pisze Teresa Wójcik.

 

W numerze polecamy również:

Vox populi, czyli dlaczego należy głosować

W ostatnich wyborach parlamentarnych ponad 11,5 mln Polaków zostało w swoich domach i nie oddało głosu na żadną partię polityczną. Jak zachęcić obywateli do wzięcia udziału w święcie demokracji? Jakie są korzyści z wysokiej frekwencji? Czy pusty głos jest głosem straconym? W niniejszym artykule postaram się przekonać, dlaczego udział w wyborach to nie czysto „obywatelski obowiązek”, ale wymierne korzyści dla wszystkich

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

Chcemy budować universitas

– Współcześnie działalność wyższej uczelni to nie tylko badania naukowe i kształcenie, ale także obecność w dyskursie publicznym. Uzyskaliśmy dwie kategorie A w dwóch dyscyplinach – w naukach o bezpieczeństwie i naukach pedagogicznych. Otworzyła się przed nami możliwość ubiegania się o nazwę „akademii”

– mówi dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

„Dobra śmierć” przez uduszenie

Etymologicznie „eutanazja” to „dobra śmierć”. Zbrodnia, do której doszło w belgijskim mieście Oupeye, stanowi zaprzeczenie tego pojęcia

– pisze Agnieszka Żurek.

 

Relacja z I Kongresu Ducha Pracy

W dniach 12–13 września w Sieradzu odbył się I Kongres Ducha Pracy Ludzkiej. Wydarzenie inspirowane życiem, działalnością, a przede wszystkim słowem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, które jest aktualne po dziś dzień w kontekście świata pracy i spraw społecznych. Jego dzieło „Duch pracy ludzkiej” było punktem odniesienia w dyskusjach prowadzonych podczas Kongresu

– relacjonuje Konrad Wernicki.

 

Solidarność stoi na straży sierpniowych postulatów

Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć: „Mamy to!”. Kolejny postulat sierpnia 1980 roku ma szansę zostać spełniony. Mowa o emeryturach stażowych. Tak wielu z was o to pyta. Wszystko w waszych rękach i w kartce do głosowania

– przekonywał podczas obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

 

„Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać”

Jak co roku w trzecią sobotę i niedzielę września ludzie pracy z całej Polski pielgrzymowali na Jasną Górę, by wypełnić testament ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności oraz by pomodlić się u stóp Matki Boskiej Jasnogórskiej

– pisze Barbara Michałowska w zapowiedzi Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

 

Felietony

Rafał Woś – Dzięki wielkie za „aferę wizową”

Karol Gac – Supersobota

Waldemar Biniecki – Stałe bazy amerykańskie do Polski

Tadeusz Płużański – Zamordowali, ukradli Virtuti i ryngraf z Matką Boską

Marek Jan Chodakiewicz – Legalizacja prochów

Cezary Krysztopa – Wszystko jedno

 


 

POLECANE
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca Wiadomości
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca

Thiago Messi, syn słynnego piłkarza Lionela Messiego, wziął udział w meczu drużyn do lat 13 przeciwko Newell's Old Boys, klubowi, w którym jego słynny ojciec grał w dzieciństwie. Spotkanie odbyło się w Rosario, rodzinnym mieście Lionela.

W ogóle o tym nie myślałem. Lewandowski nie kryje wzruszenia z ostatniej chwili
"W ogóle o tym nie myślałem". Lewandowski nie kryje wzruszenia

Robert Lewandowski, napastnik FC Barcelony i lider polskiej reprezentacji, przeszedł do historii Ligi Mistrzów, zdobywając swoją setną i sto pierwszą bramkę w tych elitarnych rozgrywkach. Choć osiągnięcie to jest wyjątkowe, sam piłkarz przyznał, że jeszcze kilka lat temu nawet o tym nie marzył.

„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza Wiadomości
„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza

Trener Manchesteru City pojawił się z czerwonymi śladami na twarzy i głowie po tym, jak jego zespół stracił trzy gole w końcówce na rzecz Feyenoordu. Jego wygląd wywołał konsternację mediów.

Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem z ostatniej chwili
Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem

Jak podała agencja Reuters, dwa amerykańskie strategiczne bombowce B-52 Stratofortress zostały przechwycone kilka dni po użyciu przez Rosję przeciwko Ukrainie testowanego pocisku balistycznego.

Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej Wiadomości
Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej

Parlament Europejski podczas dzisiejszego posiedzenia w Strasburgu zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej, na której czele ponownie stanie Ursula von der Leyen. Za głosowało 370 europosłów, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Nie żyje twórca kultowych komedii z ostatniej chwili
Nie żyje twórca kultowych komedii

We wtorek, w wieku 80 lat, zmarł Jim Abrahams, wybitny amerykański reżyser i scenarzysta. Znany był przede wszystkim z tworzenia komediowych hitów będących parodiami hollywoodzkich produkcji. Był jednym z członków legendarnego trio „ZAZ” (Zucker-Abrahams-Zucker), które na zawsze zmieniło oblicze filmu.

Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem Wiadomości
Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem

W miejscowości Dazaifu w południowej Japonii zatrzymano 37-letniego pracownika biurowego, który włamywał się do domów, jak się okazuje, nie w celach rabunkowych, lecz dla odstresowania. Mężczyzna jest w dobrej sytuacji materialnej, a przestępstwa stały się jego hobby.

Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota z ostatniej chwili
Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota

Sąd skazał Janusza Palikota, celebrytę Jakuba W. i Tomasza C. za reklamę alkoholu w mediach społecznościowych. Największą grzywnę w wysokości 450 tys. zł ma zapłacić Palikot.

Rezygnuję. Złe wieści dla fanów Julii Szeremety z ostatniej chwili
"Rezygnuję". Złe wieści dla fanów Julii Szeremety

Julia Szeremeta, 21-letnia wicemistrzyni olimpijska w boksie, zaskoczyła kibiców informacją o wycofaniu się z mistrzostw Polski zaplanowanych na 1–7 grudnia w Wałbrzychu. O przyczynie rezygnacji zawodniczka poinformowała w mediach społecznościowych.

Babcia Kasia skazana za napaść pilne
"Babcia Kasia" skazana za napaść

Lewicowa aktywistka, znana z agresywnych zachowań Katarzyna A., nazywana "Babcią Kasią", została uznana przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia winną fizycznego ataku na wolontariusza Fundacji Pro–Prawo do Życia.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czwórmorze

Głównym i niezmiennym celem inicjatywy Trójmorza pozostaje wyeliminowanie zapóźnień krajów regionu względem państw Europy Zachodniej. Odbywać się to ma poprzez realizowanie wspólnych projektów o charakterze komercyjnym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwłaszcza po wybuchu wojny na Ukrainie państwa Trójmorza stają przed dodatkowymi wyzwaniami, np. w sferze obronności i energetyki, z którymi żadne z nich nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Teraz do tej układanki dołącza Grecja, zmieniając całą inicjatywę w Trójmorze. Jakie zmiany to przyniesie? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
Gracja wchodzi do Trójmorza tworząc Czwórmorze Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Czwórmorze
Gracja wchodzi do Trójmorza tworząc Czwórmorze / Tygodnik Solidarność nr 38/2023

TEMAT NUMERU

Trójmorze na osi północ-południe

Niezmiennym celem Inicjatywy Trójmorza jest wdrażanie konkretnych, pragmatycznych, wspólnych projektów rozwojowych realizowanych na warunkach komercyjnych i eliminowanie zapóźnień tego regionu Europy względem zachodniej części kontynentu europejskiego. Państwa Trójmorza znalazły się w znacznie zmienionych warunkach. Rozwój państw Trójmorza, który był procesem stabilnym, zachwiał się wraz z kryzysem związanym z wojną na Ukrainie, który oddziałuje negatywnie na wszystkie gospodarki państw Inicjatywy Trójmorza

– pisze Teresa Wójcik w tekście otwierającym temat numeru.

 

Nasz region przyciąga jak magnes

Akces Grecji do tego projektu pokazuje, że nasz region potrafi nie tylko się organizować, ale także przyciągać jak magnes. Dołączyły do nas Ateny, a dwa kolejne kraje – Mołdawia i Ukraina – zyskały status członków stowarzyszonych. To też pokazuje, że Polska, inwestując najpierw w budowanie relacji, a następnie także formalnych struktur regionalnych, jest skuteczna w roli lidera naszego regionu. Licznik geopolityczny bije na naszą korzyść

– mówi eurodeputowany Ryszard Czarnecki w rozmowie z Agnieszką Żurek.

 

Między morzami

Trzy morza: Bałtyk, Morze Czarne i Morze Śródziemne, a dokładniej Adriatyk, Morze Egejskie i Morze Jońskie, wyznaczają ramy regionu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej nazwanej Trójmorzem. Każde z tych mórz jest ważnym obszarem geopolitycznym, na którym krzyżują się drogi handlowe i interesy militarne małych i średnich państw nadmorskich oraz mocarstw

– pisze Teresa Wójcik.

 

W numerze polecamy również:

Vox populi, czyli dlaczego należy głosować

W ostatnich wyborach parlamentarnych ponad 11,5 mln Polaków zostało w swoich domach i nie oddało głosu na żadną partię polityczną. Jak zachęcić obywateli do wzięcia udziału w święcie demokracji? Jakie są korzyści z wysokiej frekwencji? Czy pusty głos jest głosem straconym? W niniejszym artykule postaram się przekonać, dlaczego udział w wyborach to nie czysto „obywatelski obowiązek”, ale wymierne korzyści dla wszystkich

– pisze Marcin Krzeszowiec.

 

Chcemy budować universitas

– Współcześnie działalność wyższej uczelni to nie tylko badania naukowe i kształcenie, ale także obecność w dyskursie publicznym. Uzyskaliśmy dwie kategorie A w dwóch dyscyplinach – w naukach o bezpieczeństwie i naukach pedagogicznych. Otworzyła się przed nami możliwość ubiegania się o nazwę „akademii”

– mówi dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

„Dobra śmierć” przez uduszenie

Etymologicznie „eutanazja” to „dobra śmierć”. Zbrodnia, do której doszło w belgijskim mieście Oupeye, stanowi zaprzeczenie tego pojęcia

– pisze Agnieszka Żurek.

 

Relacja z I Kongresu Ducha Pracy

W dniach 12–13 września w Sieradzu odbył się I Kongres Ducha Pracy Ludzkiej. Wydarzenie inspirowane życiem, działalnością, a przede wszystkim słowem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, które jest aktualne po dziś dzień w kontekście świata pracy i spraw społecznych. Jego dzieło „Duch pracy ludzkiej” było punktem odniesienia w dyskusjach prowadzonych podczas Kongresu

– relacjonuje Konrad Wernicki.

 

Solidarność stoi na straży sierpniowych postulatów

Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć: „Mamy to!”. Kolejny postulat sierpnia 1980 roku ma szansę zostać spełniony. Mowa o emeryturach stażowych. Tak wielu z was o to pyta. Wszystko w waszych rękach i w kartce do głosowania

– przekonywał podczas obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumienia Dąbrowskiego Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

 

„Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać”

Jak co roku w trzecią sobotę i niedzielę września ludzie pracy z całej Polski pielgrzymowali na Jasną Górę, by wypełnić testament ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności oraz by pomodlić się u stóp Matki Boskiej Jasnogórskiej

– pisze Barbara Michałowska w zapowiedzi Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.

 

Felietony

Rafał Woś – Dzięki wielkie za „aferę wizową”

Karol Gac – Supersobota

Waldemar Biniecki – Stałe bazy amerykańskie do Polski

Tadeusz Płużański – Zamordowali, ukradli Virtuti i ryngraf z Matką Boską

Marek Jan Chodakiewicz – Legalizacja prochów

Cezary Krysztopa – Wszystko jedno

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe