Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polscy badacze znaleźli metodę, która pozwala odmłodzić mózg
Prof. Dariusz Rakus z Uniwersytetu Wrocławskiego i jego zespół udowodnili jako pierwsi w historii, że podając w zastrzykach inhibitor enzymu, można spowolnić rozkład glikogenu. Wyniki tych obiecujących badań opublikowano na łamach „Aging Cell”. To recenzowane czasopismo naukowe funkcjonującego od 1887 roku brytyjskiego Towarzystwa Anatomii. W artykule czytamy, że „nasze odkrycia dostarczają dowodów, że długotrwałe hamowanie fosforolizy glikogenu poprawia tworzenie pamięci u starych zwierząt. Może to doprowadzić do opracowania nowych strategii leczenia deficytów pamięci związanych z wiekiem”.
Astrocyty
Komórki zwane astrocytami (tzw. komórki gwiaździste), które znajdują się między neuronami, są równie liczne, jak same neurony. To w nich dochodzi do tworzenia mleczanu z glikogenu. Ten mleczan z kolei jest niezbędny w procesach myślowych i pamięciowych, gdyż jest wytwarzany w czasie nauki, co pobudza szlak neuronalny obok astrocytów. W ten sposób wzmacniane są połączenia synaptyczne. Okazało się, że dwuletnie myszy (co w przeliczeniu na „ludzkie” można porównać do wieku 70–80 lat) już po dwóch tygodniach terapii zachowywały się, myślały i funkcjonowały jak młode osobniki. Synapsy i schemat pracy w ich mózgach stawały się jak u młodych myszy, a zwierzęta znowu były ciekawskie i uczyły się sprawnie, jak młodsze zwierzęta. Badania są o tyle ważne, że do tej pory uczymy się wstrzymywać proces starzenia, ale nie go cofać. Większość takich historii to były clickbajty. Tu mamy wyniki badań.
Badania prowadzono na Uniwersytecie Wrocławskim, współpracując z badaczami z innych ośrodków, m.in. z Instytutem Biologii Eksperymentalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, Instytutem Biochemii Max-Plancka w Martinsried, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Hirszfelda PAN we Wrocławiu.
Gratuluję!!!