Szwecja i Finlandia w NATO. Ławrow zabiera głos

Moskwa wie, jakie środki podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO
– powiedział we wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Dodał, że Rosja na pewno wyciągnie wnioski w zależności od tego, jak szybko i jak szeroko NATO wykorzysta terytorium Finlandii i Szwecji.
Zarówno Helsinki, jak i Sztokholm już teraz omawiają ze Stanami Zjednoczonymi różne kwestie, które dotyczą rozmieszczenie infrastruktury Sojuszu tuż przy granicy Rosji z Finlandią i bardzo blisko naszej granicy ze Szwecją (...) Będziemy chronić bezpieczeństwo Rosji. Niezbędne środki zostaną podjęte; wiemy, jakie to powinny być środki i jak je wprowadzić w życie
– powiedział szef rosyjskiej dyplomacji i wyraził zdziwienie "jak szybko zarówno Finlandia, jak i Szwecja zrezygnowały ze swojego neutralnego statusu i korzyści, jakie zapewniał im przez dziesięciolecia, zapewniając sobie stosunkowo niezależną rolę, a także reputację i autorytet zarówno w Europie, jak i na arenie międzynarodowej".
Oba kraje zrezygnowały także z korzyści, jakie czerpały ze specjalnych powiązań handlowych, gospodarczych, inwestycyjnych i innych z Rosją. W tym konkretnym przypadku wszystkie interesy narodowe Finlandii i Szwecji zostały poświęcone potrzebie zjednoczenia Zachodu w walce z Rosją
– podsumował Siergiej Ławrow.
Turcja za akcesją Szwecji do NATO
Ankara zgodziła się w poniedziałek na zniesienie weta w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO po rozmowach prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, które odbyły się w przededniu szczytu NATO w Wilnie. Szwecja zobowiązała się nie wspierać organizacji uznanych przez Ankarę za terrorystyczne i udzielić Turcji wszelkiej możliwej pomocy w integracji europejskiej.
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o członkostwo w NATO w 2022 r., ale proces ten został zablokowany przez Turcję, która zażądała od obu krajów uznania organizacji kurdyjskich za terrorystyczne i ekstradycji osób oskarżonych o udział w zamachu stanu z 2016 r. 31 marca 2023 r. turecki parlament przyjął protokół zatwierdzający przystąpienie Finlandii do NATO, po czym 4 kwietnia kraj nordycki formalnie przystąpił do Sojuszu Północnoatlantyckiego.