Wzrost wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym strategicznym celem Grupy ORLEN

Głównym celem przyjętej w lutym br. strategii Grupy Orlen do roku 2030 jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł. Jednym z filarów tej strategii jest planowane, w perspektywie najbliższych 8 lat, zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż do poziomu ok. 12 mld metrów sześciennych rocznie. Kluczową rolę odegra tutaj rosnąca produkcja gazu realizowana na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
 Wzrost wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym strategicznym celem Grupy ORLEN

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN S.A. 

7,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego to łączny wolumen, który w roku 2022 Grupa Orlen wyprodukowała zarówno ze złóż zagranicznych, jak również krajowych. Jak znaczna to wielkość niech świadczy porównanie do całkowitego zużycia gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku, które według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyniosło 16,62 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że wielkość wydobycia własnego gazu ziemnego realizowanego przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN odpowiadała w roku 2022 niemal połowie krajowego zapotrzebowania. Największy wkład w znaczącym wzroście wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż ma jego realizacja na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Strategiczny obszar – Norweski Szelf Kontynentalny

Norweski Szelf Kontynentalny jest kluczowy dla realizacji strategii wzrostu wydobycia gazu ziemnego przez Grupę ORLEN. Proces ten jest realizowany przez PGNiG Upstream Norway, spółkę z Grupy, która posiada na tym obszarze 99 koncesji i prowadzi wydobycie na 17 złożach. W ostatnich dwóch latach wydobycie własne gazu w Norwegii, realizowane przez ten podmiot, wzrosło aż sześciokrotnie z 0,48 mld metrów sześciennych w roku 2020 do 3,15 mld m sześciennych w roku 2022. W ciągu najbliższych 3 lat prognozowany jest dalszy wzrost do poziomu ok. 4 mld m sześc. a w perspektywie 2030 roku – nawet do ok. 6 mld m sześciennych rocznie.

Aby zintensyfikować i uczynić efektywniejszą działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie w maju br. Grupa ORLEN dokonała integracji swoich aktywów wydobywczych w tym rejonie. Spółka PGNiG Upstream Norway przejęła aktywa wydobywcze LOTOS Exploration and Production Norge, innej spółki należącej do Grupy, działającej na Morzu Norweskim. Połączenie obu firm wzmacnia pozycję rynkową PGNiG Upstream Norway i przyczynia się do optymalizacji procesu inwestycyjnego, co z kolei przełoży się na wzrost produkcji węglowodorów, w tym gazu ziemnego. Spółka już obecnie ma silną pozycję na rynku złóż norweskich, na którym działają największe podmioty z branży naftowej i gazowniczej. Biorąc pod uwagę tylko gaz ziemny, zarówno jeśli chodzi o rezerwy, jak też o skalę produkcji, spółka plasuje się tutaj na 8. pozycji.

W swojej zaktualizowanej strategii do roku 2030 Grupa ORLEN założyła ambitny cel zwiększenia wydobycia własnego gazu ziemnego w kraju i za granicą do ok. 12 mld metrów sześc. w roku 2030. Połowa wolumenu ma pochodzić właśnie ze złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co jest założeniem realnym, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmiary portfolio koncesyjnego PGNiG Upstream Norway oraz fakt, że spółka zamierza zainwestować ok. 3 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Wyznaczony cel strategiczny w praktyce oznacza niemal podwojenie produkcji gazu w stosunku do realizowanej obecnie, co będzie miało istotne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski od strony zapewnienia ciągłości dostaw błękitnego paliwa.

Surowiec produkowany przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie dostarczany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który został uruchomiony w IV kwartale 2022 roku. Już w roku bieżącym przez ten gazociąg może popłynąć ok. 6,5 mld m sześc. gazu, z czego blisko połowę stanowić będzie surowiec pochodzący z wydobycia własnego. W kolejnych latach wolumen gazu przesyłanego przez Baltic Pipe wzrośnie. Grupa ORLEN zarezerwowała w nim ok. 8 mld m sześc. rocznej przepustowości. Planowany wzrost wydobycia własnego umożliwi w ciągu najbliższych lat przesyłanie poprzez Baltic Pipe coraz większych wolumenów gazu pochodzących z własnego wydobycia ze złóż w Norwegii, które w roku 2030 mogą stanowić nawet 75 proc. przepustowości zarezerwowanej przez Grupę ORLEN.

Wydobycie Grupy ORLEN w liczbach

Obecnie Spółki z Grupy ORLEN prowadzą poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego, w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Litwie. Według stanu na 2022 rok Grupa dysonuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów wynoszącymi łącznie 1279,6 mln boe (w tym udział gazu ziemnego na poziomie 73 proc.), z czego 733,6 mln boe, a więc ponad połowa, to udokumentowane źródła krajowe (w których udział gazu ziemnego wynosi 81 proc.).

Średnia produkcja węglowodorów, zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej realizowana w roku 2022 przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN wyniosła: 185,8 (k boe/d) i w podziale na poszczególne kraje przedstawiała się następująco: Polska 80,7 (k boe/d), Norwegia 84,7 (k boe/d), Kanada 14,6 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d), Litwa 0,4 (k boe/d).

Udział gazu ziemnego wyniósł 74 proc. i przedstawiał się następująco: Polska 62,3 (k boe/d), Norwegia 62,4 (k boe/d), Kanada 7,5 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d).

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN S.A. 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Wzrost wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym strategicznym celem Grupy ORLEN

Głównym celem przyjętej w lutym br. strategii Grupy Orlen do roku 2030 jest zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł. Jednym z filarów tej strategii jest planowane, w perspektywie najbliższych 8 lat, zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż do poziomu ok. 12 mld metrów sześciennych rocznie. Kluczową rolę odegra tutaj rosnąca produkcja gazu realizowana na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
 Wzrost wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym strategicznym celem Grupy ORLEN

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN S.A. 

7,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego to łączny wolumen, który w roku 2022 Grupa Orlen wyprodukowała zarówno ze złóż zagranicznych, jak również krajowych. Jak znaczna to wielkość niech świadczy porównanie do całkowitego zużycia gazu ziemnego w Polsce w 2022 roku, które według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyniosło 16,62 mld metrów sześciennych. Oznacza to, że wielkość wydobycia własnego gazu ziemnego realizowanego przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN odpowiadała w roku 2022 niemal połowie krajowego zapotrzebowania. Największy wkład w znaczącym wzroście wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż ma jego realizacja na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Strategiczny obszar – Norweski Szelf Kontynentalny

Norweski Szelf Kontynentalny jest kluczowy dla realizacji strategii wzrostu wydobycia gazu ziemnego przez Grupę ORLEN. Proces ten jest realizowany przez PGNiG Upstream Norway, spółkę z Grupy, która posiada na tym obszarze 99 koncesji i prowadzi wydobycie na 17 złożach. W ostatnich dwóch latach wydobycie własne gazu w Norwegii, realizowane przez ten podmiot, wzrosło aż sześciokrotnie z 0,48 mld metrów sześciennych w roku 2020 do 3,15 mld m sześciennych w roku 2022. W ciągu najbliższych 3 lat prognozowany jest dalszy wzrost do poziomu ok. 4 mld m sześc. a w perspektywie 2030 roku – nawet do ok. 6 mld m sześciennych rocznie.

Aby zintensyfikować i uczynić efektywniejszą działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie w maju br. Grupa ORLEN dokonała integracji swoich aktywów wydobywczych w tym rejonie. Spółka PGNiG Upstream Norway przejęła aktywa wydobywcze LOTOS Exploration and Production Norge, innej spółki należącej do Grupy, działającej na Morzu Norweskim. Połączenie obu firm wzmacnia pozycję rynkową PGNiG Upstream Norway i przyczynia się do optymalizacji procesu inwestycyjnego, co z kolei przełoży się na wzrost produkcji węglowodorów, w tym gazu ziemnego. Spółka już obecnie ma silną pozycję na rynku złóż norweskich, na którym działają największe podmioty z branży naftowej i gazowniczej. Biorąc pod uwagę tylko gaz ziemny, zarówno jeśli chodzi o rezerwy, jak też o skalę produkcji, spółka plasuje się tutaj na 8. pozycji.

W swojej zaktualizowanej strategii do roku 2030 Grupa ORLEN założyła ambitny cel zwiększenia wydobycia własnego gazu ziemnego w kraju i za granicą do ok. 12 mld metrów sześc. w roku 2030. Połowa wolumenu ma pochodzić właśnie ze złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co jest założeniem realnym, jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmiary portfolio koncesyjnego PGNiG Upstream Norway oraz fakt, że spółka zamierza zainwestować ok. 3 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Wyznaczony cel strategiczny w praktyce oznacza niemal podwojenie produkcji gazu w stosunku do realizowanej obecnie, co będzie miało istotne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski od strony zapewnienia ciągłości dostaw błękitnego paliwa.

Surowiec produkowany przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym będzie dostarczany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który został uruchomiony w IV kwartale 2022 roku. Już w roku bieżącym przez ten gazociąg może popłynąć ok. 6,5 mld m sześc. gazu, z czego blisko połowę stanowić będzie surowiec pochodzący z wydobycia własnego. W kolejnych latach wolumen gazu przesyłanego przez Baltic Pipe wzrośnie. Grupa ORLEN zarezerwowała w nim ok. 8 mld m sześc. rocznej przepustowości. Planowany wzrost wydobycia własnego umożliwi w ciągu najbliższych lat przesyłanie poprzez Baltic Pipe coraz większych wolumenów gazu pochodzących z własnego wydobycia ze złóż w Norwegii, które w roku 2030 mogą stanowić nawet 75 proc. przepustowości zarezerwowanej przez Grupę ORLEN.

Wydobycie Grupy ORLEN w liczbach

Obecnie Spółki z Grupy ORLEN prowadzą poszukiwania i wydobycie węglowodorów, w tym gazu ziemnego, w Polsce, Norwegii, Kanadzie, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Litwie. Według stanu na 2022 rok Grupa dysonuje udokumentowanymi rezerwami węglowodorów wynoszącymi łącznie 1279,6 mln boe (w tym udział gazu ziemnego na poziomie 73 proc.), z czego 733,6 mln boe, a więc ponad połowa, to udokumentowane źródła krajowe (w których udział gazu ziemnego wynosi 81 proc.).

Średnia produkcja węglowodorów, zarówno gazu ziemnego, jak i ropy naftowej realizowana w roku 2022 przez spółki wchodzące w skład Grupy ORLEN wyniosła: 185,8 (k boe/d) i w podziale na poszczególne kraje przedstawiała się następująco: Polska 80,7 (k boe/d), Norwegia 84,7 (k boe/d), Kanada 14,6 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d), Litwa 0,4 (k boe/d).

Udział gazu ziemnego wyniósł 74 proc. i przedstawiał się następująco: Polska 62,3 (k boe/d), Norwegia 62,4 (k boe/d), Kanada 7,5 (k boe/d), Pakistan 5,2 (k boe/d).

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN S.A. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe