"Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce". Były komunistyczny aparatczyk Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz

Były komunistyczny aparatczyk, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku minister dwóch rządów junty generała Jaruzelskiego, który w latach sześćdziesiątych przeprowadzał w Ludowym Wojsku Polskim antysemickie czystki, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, broni na łamach Haaretz.com Barbary Engelking i strofuje Polaków.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Adrian Grycuk

- Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe - pisze Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz. Czy może ma na myśli komunistyczne zbrodnie popełnione przez członków reżimu, którego był przedstawicielem w latach osiemdziesiątych? Niestety nie.

- Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce

- pisze Aleksander Kwaśniewski.

- Izraelskie uniwersytety uhonorowały dwie wybitne Polki, które badają polskie zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocniłoby również Polskę. Dwie wybitne Polki, Barbara Engelking, badaczka Holokaustu i Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, obie cenione i odważne w swoich dziedzinach, otrzymały w czwartek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie. Ten akt uznania ze strony Izraela kontrastuje z reakcjami, jakie ich praca spotkała w ich ojczyźnie, a czasem nawet ze strony samego rządu.

(...)

Opierając się na niepodważalnych dowodach zebranych w toku badań naukowych, Engelking daje również świadectwo prawdzie o relacjach polsko-żydowskich w czasach wyjątkowo tragicznych dla obu narodów. To bolesne poszukiwanie prawdy przez jednych jest podziwiane, przez innych lekceważone.

(...)

Rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura, gdy nieprzyjemne prawdy są kwestionowane przez premiera i ministrów polskiego rządu; gdy próby reinterpretacji historii stają się oficjalną "polityką historyczną" egzekwowaną przez takie instytucje państwowe jak Instytut Pamięci Narodowej; gdy minister edukacji nadzorujący Instytut Socjologii Polskiej Akademii Nauk, instytucję zatrudniającą Engelking, grozi obcięciem jej dotacji i odmową finansowania wszelkich instytucji naukowych, "których przedstawiciele obrażają Polaków". Takie działania i wypowiedzi są sprzeczne z podstawowymi zasadami wolności badań naukowych i konstytucyjnej równości wobec prawa.
Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe. 

- załamuje ręce Kwaśniewski.

 

Barbara Engelking

- Żydzi się nieprawdopodobnie rozczarowali co do Polaków w czasie wojny. Żydzi wiedzieli, czego się spodziewać od Niemców, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa. To rozczarowanie wydaje mi się, że odgrywa rolę. Polacy po prostu zawiedli

- mówiła ostatnio w TVN24 Barbara Engelking. Mówiła to w rocznicę Powstania w getcie Warszawskim, które mogło się odbyć również dzięki współpracy Armii Krajowej z Żydowskim Związkiem Wojskowym. Nie jest to pierwsza skandaliczna wypowiedź Engelking na temat Polaków. 

- Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym

- mówiła Engelking kilka lat temu w TVN24.

Barbara Engelking wraz z Janem Grabowski, jako współautorzy książki "Dalej jest noc" byli również oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską nazywaną również „Babcią Filomeną”. Filomena Leszczyńska niezmordowanie walczyła w ramach OSKARŻENIA PRYWATNEGO o dobrą pamięć swojego wuja, którego w książce autorstwa Barbary Engelking i Andrzeja Grabowskiego „Dalej jest noc” oskarżono o wydawanie Żydów podczas II wojny światowej. Osoba Filomeny Leszczyńskiej stała się ikoną walki z pomówieniami, a jej przypadek był również wykorzystywany w antypolskiej propagandzie jako przykład "prześladowania badaczy Holocaustu".

 

Kwaśniewski przeprasza za Jedwabne

Aleksander Kwaśniewski jako Prezydent RP w imieniu Polaków w 2001 roku przeprosił za zbrodnię w Jedwabnem, pomimo tego, że do dziś nie zakończono ekshumacji, które mogłyby pomóc w ostatecznym ustaleniu winnych. 

Doradcą Kwaśniewskiego w czasie kiedy był prezydentem był Andrzej Gdula, w latach osiemdziesiątych prawa ręką komunistycznego generała Czesława Kiszczaka.

W 2008 objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania (ECTR), powołanej przez Europejski Kongres Żydów do zwalczania przejawów rasizmu i antysemityzmu w Polsce. W tym samym roku uczestniczył w spotkaniu Grupy Bilderberg.

Był również członkiem międzynarodowego ciała doradczego, działającego przy dyktatorze Kazachstanu Nursułtanie Nazarbajewie.


 

POLECANE
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic z ostatniej chwili
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic

Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zrobi "porządek" z obrońcami granic? – To nie są obrońcy granic, to są ludzie, którzy podkopują fundamenty państwa polskiego – twierdzi poseł PO Artur Łącki.

Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunki będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

Niemcy dopięli swego. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu z ostatniej chwili
"Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu

Cios dla wielkiego projektu w Świnoujściu. Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. budowy portu kontenerowego w Świnoujściu – poinformował niemiecki ''Ostsee Zeitung''.

Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna z ostatniej chwili
Jest komunikat prokuratury ws. Grzegorza Brauna

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi m.in. w związku ze zgaszeniem przez niego świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. – poinformował w środę rzecznik tej prokuratury prok. Piotr Antoni Skiba.

Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. Przychody do podziału Wiadomości
Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"

Niemcy po początkowej krytyce i obawach związanych z odkryciem złóż ropy na północ od Świnoujścia wprowadzają nową narrację i zaczynają się przyznawać do zasobów. Rząd landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego stwierdził, że to również niemiecka ropa i gaz. A niemieckie media już rozważają konieczność podziału przychodów z wydobycia. 

REKLAMA

"Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce". Były komunistyczny aparatczyk Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz

Były komunistyczny aparatczyk, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku minister dwóch rządów junty generała Jaruzelskiego, który w latach sześćdziesiątych przeprowadzał w Ludowym Wojsku Polskim antysemickie czystki, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, broni na łamach Haaretz.com Barbary Engelking i strofuje Polaków.
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Adrian Grycuk

- Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe - pisze Aleksander Kwaśniewski na łamach Haaretz. Czy może ma na myśli komunistyczne zbrodnie popełnione przez członków reżimu, którego był przedstawicielem w latach osiemdziesiątych? Niestety nie.

- Musimy uznać twardą prawdę o Holokauście w Polsce

- pisze Aleksander Kwaśniewski.

- Izraelskie uniwersytety uhonorowały dwie wybitne Polki, które badają polskie zbrodnie przeciwko Żydom podczas II wojny światowej. Poznanie prawdy wzmocniłoby również Polskę. Dwie wybitne Polki, Barbara Engelking, badaczka Holokaustu i Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, obie cenione i odważne w swoich dziedzinach, otrzymały w czwartek tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Tel Awiwie. Ten akt uznania ze strony Izraela kontrastuje z reakcjami, jakie ich praca spotkała w ich ojczyźnie, a czasem nawet ze strony samego rządu.

(...)

Opierając się na niepodważalnych dowodach zebranych w toku badań naukowych, Engelking daje również świadectwo prawdzie o relacjach polsko-żydowskich w czasach wyjątkowo tragicznych dla obu narodów. To bolesne poszukiwanie prawdy przez jednych jest podziwiane, przez innych lekceważone.

(...)

Rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura, gdy nieprzyjemne prawdy są kwestionowane przez premiera i ministrów polskiego rządu; gdy próby reinterpretacji historii stają się oficjalną "polityką historyczną" egzekwowaną przez takie instytucje państwowe jak Instytut Pamięci Narodowej; gdy minister edukacji nadzorujący Instytut Socjologii Polskiej Akademii Nauk, instytucję zatrudniającą Engelking, grozi obcięciem jej dotacji i odmową finansowania wszelkich instytucji naukowych, "których przedstawiciele obrażają Polaków". Takie działania i wypowiedzi są sprzeczne z podstawowymi zasadami wolności badań naukowych i konstytucyjnej równości wobec prawa.
Dyskutowanie o zbrodniach popełnionych przez członków własnego narodu nigdy nie jest łatwe. 

- załamuje ręce Kwaśniewski.

 

Barbara Engelking

- Żydzi się nieprawdopodobnie rozczarowali co do Polaków w czasie wojny. Żydzi wiedzieli, czego się spodziewać od Niemców, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona. Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów i Żydzi mieli nadzieję, że będą się inaczej zachowywać i nie będzie tak powszechnego szmalcownictwa. To rozczarowanie wydaje mi się, że odgrywa rolę. Polacy po prostu zawiedli

- mówiła ostatnio w TVN24 Barbara Engelking. Mówiła to w rocznicę Powstania w getcie Warszawskim, które mogło się odbyć również dzięki współpracy Armii Krajowej z Żydowskim Związkiem Wojskowym. Nie jest to pierwsza skandaliczna wypowiedź Engelking na temat Polaków. 

- Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym

- mówiła Engelking kilka lat temu w TVN24.

Barbara Engelking wraz z Janem Grabowski, jako współautorzy książki "Dalej jest noc" byli również oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską nazywaną również „Babcią Filomeną”. Filomena Leszczyńska niezmordowanie walczyła w ramach OSKARŻENIA PRYWATNEGO o dobrą pamięć swojego wuja, którego w książce autorstwa Barbary Engelking i Andrzeja Grabowskiego „Dalej jest noc” oskarżono o wydawanie Żydów podczas II wojny światowej. Osoba Filomeny Leszczyńskiej stała się ikoną walki z pomówieniami, a jej przypadek był również wykorzystywany w antypolskiej propagandzie jako przykład "prześladowania badaczy Holocaustu".

 

Kwaśniewski przeprasza za Jedwabne

Aleksander Kwaśniewski jako Prezydent RP w imieniu Polaków w 2001 roku przeprosił za zbrodnię w Jedwabnem, pomimo tego, że do dziś nie zakończono ekshumacji, które mogłyby pomóc w ostatecznym ustaleniu winnych. 

Doradcą Kwaśniewskiego w czasie kiedy był prezydentem był Andrzej Gdula, w latach osiemdziesiątych prawa ręką komunistycznego generała Czesława Kiszczaka.

W 2008 objął funkcję przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Tolerancji i Pojednania (ECTR), powołanej przez Europejski Kongres Żydów do zwalczania przejawów rasizmu i antysemityzmu w Polsce. W tym samym roku uczestniczył w spotkaniu Grupy Bilderberg.

Był również członkiem międzynarodowego ciała doradczego, działającego przy dyktatorze Kazachstanu Nursułtanie Nazarbajewie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe