Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych

– Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – mówił dziś w „Sygnałach Dnia” przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, odnosząc się do negocjacji toczących się w ramach zespołu rząd – Solidarność.
 Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych
/ fot. screen Jedynka - Program 1 Polskiego Radia / facebook

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda był w czwartek 27 kwietnia gościem „Sygnałów Dnia” na antenie Programu I Polskiego Radia. 

Na początku rozmowy Piotr Duda został zapytany o negocjacje Solidarności z rządem w kwestii podwyżek dla pracowników zatrudnionych w budżetówce. 

– Te negocjacje z rządem to chyba najtrudniejsze rozmowy, które toczę jako przewodniczący Komisji Krajowej, a pełnię tę funkcję już prawie 13 lat. Spotkaliśmy się w poniedziałek z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Markiem Kuchcińskim, by podsumować dotychczasowe negocjacje. Rozmowa była długa i pewne aspekty naprowadziliśmy na normalne tory. Idziemy do przodu i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni nastąpi przełom i będę mógł na posiedzeniu Komisji Krajowej przedstawić konkretny projekt porozumienia – mówił szef „S”. 

Przewodniczący Duda zdradził, że w temacie podwyżek dla pracowników sfery finansów publicznych, jak i w kwestii odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych premier Morawiecki jest otwarty, „aby nie tylko podyskutować, ale zrobić jakieś wsparcie”.  

– W kwestii szczególnej ochrony działaczy związkowych też jest zgoda na zmiany w KPC, aby chronić skutecznie działaczy związkowych przed nadużyciami ze strony pracodawców, szczególnie przed zwolnieniami z artykułu 52. Tutaj będzie na zasadzie zabezpieczenia, że do czasu rozstrzygnięcia wyroku sądowego ten działacz związkowy dalej będzie pracownikiem zakładu pracy. Nie chcemy wykorzystywać immunitetu związkowego dla tych, którzy faktycznie łamią prawo – tak jak to niejednokrotnie pokazują posłowie jeżdżący po pijaku na rowerze – nam chodzi o faktyczną ochronę działaczy związkowych, żeby organizacje związkowe w zakładach pracy się rozwijały, a nie zwijały – podkreślił szef „S”. 

Gość Krzysztofa Świątka pytany był także o negocjacje w sprawie emerytur stażowych i pomostowych. 

– Emerytury pomostowe zostały zaniechane za czasów rządów PO-PSL. Śp. prezydent Lech Kaczyński obiecał nam, że te emerytury nie będą wygaszane i zawetował ustawę. Niestety głosami SLD to weto zostało obalone i przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda. 

W kwestii emerytur stażowych szef „S” przypomniał, że wczoraj rozmawiał na ten temat z marszałek Elżbietą Witek. Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ofiar Pamięci Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 

– Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, bo to postulat Solidarności i tego tematu nie odpuszczamy – podkreślił. 

W audycji poruszono także temat najnowszych zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia. 

– Dużo elementów związanych jest z wdrożeniem europejskiej dyrektywy. Bardzo ważna jest także realizacja tego, co Solidarność miała na sztandarach, czyli unikanie tej patologii związanej z umowami śmieciowymi i na czas określony. Teraz, nawet jeśli pracownik ma umowę na czas określony, a pracodawca przedłuża mu ją na kolejny rok, to musi napisać uzasadnienie, dlaczego mu ją przedłuża. To będzie dyscyplinować pracodawcę, a pracownikowi wskaże, w jakim kierunku ma iść, żeby polepszyć swoją pracę, i gdzie musi się dokształcić – ocenił Piotr Duda. 

Rozmawiano również o wystawie Solidarności poświęconej św. Janowi Pawłowi II, która została zdewastowana przez wandali. 

Przewodniczący „S” Piotr Duda wraz z przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofem Doślą dokonali 21 kwietnia ponownego jej otwarcia. Zniszczone tablice zostały na nowo wydrukowane i ustawione przed gdańską siedzibą Solidarności. 

– Nie przewidywaliśmy ataku ze strony młodych ludzi. Policja zatrzymała dwóch 16-latków i jednego 18-latka. Gdy dowiedziałem się o tym, że wystawa została zdewastowana, to powiedziałem, że chciałbym spotkać się i spojrzeć w oczy tym, którzy to zrobili, i zapytać: dlaczego? Otrzymałem telefon od mamy jednego z nich i spotkałem się z tym chłopakiem. Przyszedł do mnie, powiedział, że to zwykły chuligański wybryk i popłakał się. Pokazałem mu historię Solidarności, przekazałem album i powiedziałem, jak wielkie znaczenie ma dla nas Ojciec Święty. Potem podziękował i przeprosił jeszcze raz. Dajmy szansę młodemu chłopakowi, bo każdy w życiu błądzi, szczególnie młodzi ludzie. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do sądu rodzinnego – zaznaczył szef „S”. 

– Pozostałe dwie osoby nie mają tej cywilnej odwagi, by przyjść i powiedzieć słowo „przepraszam”. Jeżeli nie mają tej odwagi, to ja też nie będę miał żadnych skrupułów wobec tych osób – dodał. 


 

POLECANE
Akcja Uświadom Olafa w sieci. Podano adres mailowy kanclerza Niemiec z ostatniej chwili
Akcja "Uświadom Olafa" w sieci. Podano adres mailowy kanclerza Niemiec

Mecenas Bartosz Lewandowski zainicjował na platformie społecznościowej X akcję "Uświadom Olafa", mającą na celu pisanie wiadomości mailowych do kanclerza Niemiec Olafa Scholza ws. krzywd, których Polacy doświadczyli ze strony Niemców w trakcie II wojny światowej.

Rosjanie zarabiają krocie w niemieckiej rafinerii Wiadomości
Rosjanie zarabiają krocie w niemieckiej rafinerii

W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dyrektor Rafinerii PCK w Schwedt Ralf Schairer przyznał, że "takich wysokich marży w produkcji paliwa nie pamięta". Rafineria w 54 proc. należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Znany aktor miał poważny wypadek. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Znany aktor miał poważny wypadek. Wydano oświadczenie

Ostatnio media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Pojawiło się nowe oświadczenie.

Burza w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sędziowie ostro odpowiadają Bodnarowi z ostatniej chwili
Burza w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sędziowie ostro odpowiadają Bodnarowi

"Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie wyraża oburzenie sposobem procedowania Ministra Sprawiedliwości zmierzającym do odwołania prezesów i wiceprezesów z większości Sądów w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie. Wnioski te w oczywisty sposób łamią zasady prawa ustrojowego oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Podane niżej okoliczności jednoznacznie wskazują na bezprecedensowe łamanie zasad praworządności i wpływanie na niezależność sądownictwa przez organ władzy wykonawczej" – głosi Uchwała nr 16 Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 1 lipca 2024 r.

Barbara Kurdej-Szatan wraca do M jak miłość? z ostatniej chwili
Barbara Kurdej-Szatan wraca do "M jak miłość"?

Barbara Kurdej-Szatan została zwolniona z TVP w grudniu 2021 roku po głośnym skandalu, kiedy opublikowała szokujący wpis o Straży Granicznej. Aktorka wróci do popularnego serialu "M jak miłość"?

Niemieckie media przerażone nowym skrajnie prawicowym holenderskim rządem polityka
Niemieckie media przerażone nowym "skrajnie prawicowym" holenderskim rządem

"Koalicja radykalnie prawicowej partii populisty Geerta Wildersa z trzema innymi siłami prawicowymi lub prawicowo-liberalnymi dystansuje się od ważnych projektów unijnych" – utyskuje niemiecki dziennik "Tagesschau", komentując powołanie nowego holenderskiego rządu.

Ukraina: Rosyjski skład amunicji na Krymie zniszczony Wiadomości
Ukraina: Rosyjski skład amunicji na Krymie zniszczony

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk poinformował we wtorek o zniszczeniu przez ukraińskie lotnictwo składu amunicji na okupowanym przez Rosję Krymie. Według grup monitoringowych celem była jednostka rakietowa koło Sewastopola.

Katarzyna Cichopek ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Katarzyna Cichopek ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Katarzyna Cichopek pojawiła się ze swoimi fanami radosną informacją. W sieci pojawiły się liczne gratulacje.

Nieoficjalnie: Demokraci mają alternatywę dla kandydatury Bidena. Podano nazwisko polityka
Nieoficjalnie: Demokraci mają alternatywę dla kandydatury Bidena. Podano nazwisko

Najbardziej prawdopodobną alternatywą dla kandydatury prezydenta USA Joe Bidena w wyborach pozostaje wiceprezydent Kamala Harris - ocenił "Wall Street Journal". Jak zauważył, mimo słabych notowań Harris pominięcie pierwszej czarnoskórej kobiety spotkałoby się z gniewem znacznej części działaczy Partii Demokratycznej i wyborców.

Dramat na zakopiance. Gigantyczne korki pilne
Dramat na zakopiance. Gigantyczne korki

Droga krajowa nr 47, czyli popularna zakopianka, jest nieprzejezdna w obydwu kierunkach. Wszystko przez ulewne deszcze. Wokół Zakopanego tworzą się potężne korki.

REKLAMA

Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych

– Przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – mówił dziś w „Sygnałach Dnia” przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, odnosząc się do negocjacji toczących się w ramach zespołu rząd – Solidarność.
 Negocjacje rząd – Solidarność. Piotr Duda: Będzie na pewno pozytywna informacja ws. emerytur pomostowych
/ fot. screen Jedynka - Program 1 Polskiego Radia / facebook

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda był w czwartek 27 kwietnia gościem „Sygnałów Dnia” na antenie Programu I Polskiego Radia. 

Na początku rozmowy Piotr Duda został zapytany o negocjacje Solidarności z rządem w kwestii podwyżek dla pracowników zatrudnionych w budżetówce. 

– Te negocjacje z rządem to chyba najtrudniejsze rozmowy, które toczę jako przewodniczący Komisji Krajowej, a pełnię tę funkcję już prawie 13 lat. Spotkaliśmy się w poniedziałek z premierem Morawieckim i szefem jego kancelarii Markiem Kuchcińskim, by podsumować dotychczasowe negocjacje. Rozmowa była długa i pewne aspekty naprowadziliśmy na normalne tory. Idziemy do przodu i mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni nastąpi przełom i będę mógł na posiedzeniu Komisji Krajowej przedstawić konkretny projekt porozumienia – mówił szef „S”. 

Przewodniczący Duda zdradził, że w temacie podwyżek dla pracowników sfery finansów publicznych, jak i w kwestii odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych premier Morawiecki jest otwarty, „aby nie tylko podyskutować, ale zrobić jakieś wsparcie”.  

– W kwestii szczególnej ochrony działaczy związkowych też jest zgoda na zmiany w KPC, aby chronić skutecznie działaczy związkowych przed nadużyciami ze strony pracodawców, szczególnie przed zwolnieniami z artykułu 52. Tutaj będzie na zasadzie zabezpieczenia, że do czasu rozstrzygnięcia wyroku sądowego ten działacz związkowy dalej będzie pracownikiem zakładu pracy. Nie chcemy wykorzystywać immunitetu związkowego dla tych, którzy faktycznie łamią prawo – tak jak to niejednokrotnie pokazują posłowie jeżdżący po pijaku na rowerze – nam chodzi o faktyczną ochronę działaczy związkowych, żeby organizacje związkowe w zakładach pracy się rozwijały, a nie zwijały – podkreślił szef „S”. 

Gość Krzysztofa Świątka pytany był także o negocjacje w sprawie emerytur stażowych i pomostowych. 

– Emerytury pomostowe zostały zaniechane za czasów rządów PO-PSL. Śp. prezydent Lech Kaczyński obiecał nam, że te emerytury nie będą wygaszane i zawetował ustawę. Niestety głosami SLD to weto zostało obalone i przez lata emerytury pomostowe były wygaszane. Kolejne roczniki nie mogą już odchodzić na emerytury pomostowe i tutaj też będzie na pewno pozytywna informacja dla wszystkich, którzy będą chcieli z tych emerytur skorzystać – powiedział Piotr Duda. 

W kwestii emerytur stażowych szef „S” przypomniał, że wczoraj rozmawiał na ten temat z marszałek Elżbietą Witek. Spotkanie odbyło się w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ofiar Pamięci Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. 

– Na pewno jest to dla nas bardzo ważne, bo to postulat Solidarności i tego tematu nie odpuszczamy – podkreślił. 

W audycji poruszono także temat najnowszych zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia. 

– Dużo elementów związanych jest z wdrożeniem europejskiej dyrektywy. Bardzo ważna jest także realizacja tego, co Solidarność miała na sztandarach, czyli unikanie tej patologii związanej z umowami śmieciowymi i na czas określony. Teraz, nawet jeśli pracownik ma umowę na czas określony, a pracodawca przedłuża mu ją na kolejny rok, to musi napisać uzasadnienie, dlaczego mu ją przedłuża. To będzie dyscyplinować pracodawcę, a pracownikowi wskaże, w jakim kierunku ma iść, żeby polepszyć swoją pracę, i gdzie musi się dokształcić – ocenił Piotr Duda. 

Rozmawiano również o wystawie Solidarności poświęconej św. Janowi Pawłowi II, która została zdewastowana przez wandali. 

Przewodniczący „S” Piotr Duda wraz z przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztofem Doślą dokonali 21 kwietnia ponownego jej otwarcia. Zniszczone tablice zostały na nowo wydrukowane i ustawione przed gdańską siedzibą Solidarności. 

– Nie przewidywaliśmy ataku ze strony młodych ludzi. Policja zatrzymała dwóch 16-latków i jednego 18-latka. Gdy dowiedziałem się o tym, że wystawa została zdewastowana, to powiedziałem, że chciałbym spotkać się i spojrzeć w oczy tym, którzy to zrobili, i zapytać: dlaczego? Otrzymałem telefon od mamy jednego z nich i spotkałem się z tym chłopakiem. Przyszedł do mnie, powiedział, że to zwykły chuligański wybryk i popłakał się. Pokazałem mu historię Solidarności, przekazałem album i powiedziałem, jak wielkie znaczenie ma dla nas Ojciec Święty. Potem podziękował i przeprosił jeszcze raz. Dajmy szansę młodemu chłopakowi, bo każdy w życiu błądzi, szczególnie młodzi ludzie. Oczywiście, ostateczna decyzja należy do sądu rodzinnego – zaznaczył szef „S”. 

– Pozostałe dwie osoby nie mają tej cywilnej odwagi, by przyjść i powiedzieć słowo „przepraszam”. Jeżeli nie mają tej odwagi, to ja też nie będę miał żadnych skrupułów wobec tych osób – dodał. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe