Czy można ubezpieczyć rezygnację z podróży?
Przed każdym wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. O jego zaletach dowiesz się więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Można także nabyć ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży i to właśnie taką ochroną zajmiemy się w tym artykule.
Rezygnacja z wycieczki – kiedy i na jakich warunkach?
Niestety doszło do losowego zdarzenia i nie możesz jechać na wykupione w biurze turystycznym wakacje. Czy to oznacza utratę pieniędzy? Aby odpowiedzieć na to pytania, zajrzeliśmy do Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Art. 47 wskazanej wyżej ustawy mówi, że podróżny ma prawo do odstąpienia od umowy dotyczącej udziału w imprezie turystycznej w dowolnym momencie przed jej rozpoczęciem. Musimy jednak pamiętać, że może to wiązać się z koniecznością dokonania opłaty na rzecz organizatora wyjazdu. Dlaczego?
Organizator wyjazdu w związku z organizacją podróży ponosi koszty, których nie można odzyskać. Tak więc w umowie z biurem podróży wskazuje się opłaty za odstąpienie od umowy. Co ważniejsze, nawet jeśli takich zapisów nie ma w dokumencie, to zgodnie z ustawą organizator może zażądać określonej opłaty.
Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, warto wcześniej wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki temu w wielu sytuacjach nie stracisz pieniędzy, choć rezygnacja musi wiązać się z nieplanowanymi i nadzwyczajnymi okolicznościami.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży
Każde ubezpieczenie ma określony przedmiot ochrony. W przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży jest to ryzyko związane z niemożliwością uczestniczenia w wyjeździe ze względu na losowe nieprzewidziane zdarzenia.
W biurze turystycznym czy u innego organizatora zazwyczaj wykupujemy podróż na długo przed wyjazdem. Z oczywistych względów nie możemy przewidzieć, czy nasz stan zdrowia lub inne okoliczności nie zmienią się do tego czasu. Tak więc ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała, gdy będziemy musieli:
- zrezygnować z całego wyjazdu,
- zrezygnować z noclegów,
- anulować bilety związane z dotarciem na miejsce wypoczynku.
Jak to wygląda w praktyce i jakie warunki muszą być spełnione, by można było skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej?
Na przykład w Allianz ubezpieczenie rezygnacji z podróży dotyczy rezygnacji z biletu, noclegów, usługi turystycznej, a nawet zaplanowanej imprezy. Ochronę można wykupić na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem podróży, ale do 7 dni od wpłaty należności lub zaliczki za wyjazd czy jego rezerwacji. Ubezpieczyciel umożliwia także wykupienie polisy, gdy ten czas jest krótszy niż 30 dni, ale trzeba to zrobić w dniu rezerwacji wyjazdu – wymienia Tomasz Sowa, redaktor w mubi.pl.
Zazwyczaj ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży wykupuje się na co najmniej 30 dni przed wyjazdem. Ubezpieczyciele pozwalają także na nabycie ochrony, gdy czas do wyjazdu jest krótszy, ale wtedy najczęściej trzeba kupić ją w tym samym dniu co wycieczkę.
Kiedy działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała w dowolnej sytuacji. Na przykład wtedy, gdy turyście po prostu odwidzi się wyjazd i znajdzie inną wycieczkę, na którą koniecznie chce pojechać. Kiedy więc ono zadziała?
Zdarzenie musi być nieplanowane, nadzwyczajne, nagłe oraz losowe. Zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) ubezpieczyciele wskazują takie sytuacje. Zalicza się najczęściej do nich:
- śmierć kogoś bliskiego,
- nieszczęśliwy wypadek,
- nagłe zachorowanie,
- utrata pracy,
- szkody na mieniu związane z przestępstwem (np. włamanie z kradzieżą),
- utrata dokumentów w wyniku kradzieży,
- niespodziewane otrzymanie wezwania do sądu w terminie wyjazdu,
- wyznaczenie egzaminu poprawkowego, którego termin koliduje z wyjazdem.
Pamiętajmy, że to przykładowe sytuacje, w których ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży może zadziałać. Każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie kształtuje listę takich zdarzeń, więc mogą się one różnić w poszczególnych firmach.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tej ochronie, to zajrzyj do poradnika na mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-od-rezygnacji-z-podrozy/. Znajdziesz tam dodatkowe informacje związane z ceną tego ubezpieczenia oraz przykłady, które wyjaśnią, jak ono działa.
Wakacje zbliżają się i wiele osób ma już zaplanowany wyjazd lub właśnie go planuje. Ubezpieczenie turystyczne można kupić nawet w dniu wyjazdu, ale o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu warto pomyśleć od razu. Bezpiecznych i udanych wyjazdów!